Facebook

Subskrybuj RSS

Rafał Borysiuk

drukuj Polec Znajomemu

2011-11-25
Witam! Mam 24 lata, jestem wysoki – mam 190 cm. Po rezonansie wykryto u mnie przepuklinę kręgosłupa w odcinku lędźwiowym L3-L4. Lekarz standardowo zabronił mi trenować. Ale nie zrobię tego, ponieważ już za bardzo się w to wciągnąłem i nie wyobrażam sobie dalszego życia bez treningów. Lecę już siódmy rok. Sam wiesz jak to jest. Lekarz nie skierował mnie na operację, ponieważ nie jest to stan konieczny do przeprowadzenia zabiegu (gdybym np. nie mógł chodzić przez ucisk na nerwy i nogę ciągnął za sobą). Co prawda odczuwam ból. Chodzę na rehabilitację, masaże. Chciałbym Cię prosić o pomoc w doborze ćwiczeń, które tak nie obciążają lędźwi. Zrezygnowałem już z najlepszych: przysiady, martwy ciąg, wyciskanie sztangi zza głowy. Chcę rozbudować nogi, cały czas je trenuję, robiąc syzyfki, wykroki chodzone, wyciskanie na maszynie (ale małym ciężarem), prostowanie nóg. Przed treningiem nóg biegam przez jakieś 15–20 minut, by wpompować w nie trochę krwi. Ułóż mi jakiś plan na biceps, bo i uginania ramion ze sztangą nie bardzo mogę robić ze względu na odczuwalny ból. Chcę go wyeliminować i dobrać takie ćwiczenia, żeby były efektywne i dobre na rozwój. Podobnie z barkami, brzuchem, plecami, które są najważniejsze. Z tricepsem jakoś sobie poradzę. Mogę kombinować z francuzem w leżeniu itp. Trenuję we własnej piwnicznej siłowni, więc nie mam dostępu do nowoczesnych maszyn, ale i tak wolę wolne ciężary. Liczę na Ciebie, że mi coś doradzisz. Powodzenia!

2011-10-19
Witam. Od jakichś trzech tygodni borykam się z pewnym problemem. Mianowicie moje treningi przestały przynosić rezultaty.
Dokładnie pół roku temu zmieniłem swój styl życia, wziąłem się za siebie i rozpocząłem treningi siłowe i aerobowe. Moim celem było uzyskanie szczupłej sylwetki. Wszystko szło dobrze przez pierwszych kilka miesięcy, gdy regularnie zwiększałem ilość aerobów. Rozpocząłem w kwietniu od aerobów trzy razy w tygodniu po 45 minut, a teraz już robię je dwa razy dziennie po godzinie. Trzymam dietę low carb (przy mojej budowie – endo, jem jakieś 200 g węgli dziennie). Do tego robię trzy treningi siłowe w tygodniu (split). Udało mi się zejść z 87 do 73 kg (wzrost 180 cm), jednak nie ukrywam, że chciałbym dobić do 70 kg, gdyż nadal mam sporo tkanki tłuszczowej na dolnych partiach, poziom tłuszczu szacuję na jakieś 12%. Stosuję też suplementację – witaminy i kwasy tłuszczowe.
Niestety, jak wspomniałem, od paru tygodni mój wygląd się nie zmienia. Coraz mi trudniej znaleźć motywację do porannych aerobów, gdy widzę, że nie daje to efektu. Boję się obcinać węglowodany, bo obawiam się, że spowolni to metabolizm. W tej chwili jeden dzień w tygodniu luzuję dietę i pozwalam sobie coś podjeść. Nie widzę już możliwości dołożenia treningu aerobowego, robię dużo cardio i staram się różnicować – basen, rower, bieganie.
Czytam MD i staram się stosować między innymi do Twoich wskazówek, ale nie przypominam sobie, aby ktoś opisywał problem zastoju treningowego. Może uznasz to za inspirację i wyjaśnisz tę kwestię. Ciekaw jestem Twojej opinii na ten temat. Życzę Ci wszystkiego najlepszego.

2011-09-21
Witam! Mam 18 lat i ostatnio bardzo interesuję się kulturystyką. Chciałbym kiedyś wystąpić na jakiś zawodach regionalnych, sprawdzić się, zobaczyć jak to jest być kulturystą i w ogóle. Problem polega na tym, że mam na brzuchu bliznę po oparzeniu. Zajmuje ok. 1/3 brzucha. Choć ma zbliżony kolor do normalnej skóry, to jednak jest dość widoczna. Nie wiem, czy mam jakiekolwiek szanse na scenie? Czy będę od razu skreślony? Proszę powiedzieć, co Pan o tym sądzi?

2011-08-22
Mam pytanie dotyczące rozgrzewki. Ile powinno rozgrzewać się poszczególne grupy mięśniowe? Czy rozciąganie mięśni godzinę przed treningiem przez 10 min to niegłupi pomysł? I czy zna pan jakieś sekrety związane z rozgrzewką? Pozdrawiam i życzę sukcesów.

2011-06-21
Cracow Night of Champions

2011-05-20
Czy robiąc martwy ciąg należy opuszczać sztangę do samej ziemi, czy zatrzymać ją trochę nad ziemią? Chodzi mi tu o czysto kulturystyczny aspekt tego ćwiczenia, siła mnie nie interesuje. Podczas robienia ćwiczenia, gdy zatrzymuję sztangę około 15 cm nad ziemią, moja postawa jest prawidłowa, ale gdy chcę ją opuścić do samej ziemi, to zawsze zaczynam się garbić, mimo że bardziej zginam nogi. Nie potrafię tego pokonać.

2011-04-20
Mam pytanie dotyczące przysiadów. Trenujemy z kolegą dosyć ciężko na siłowni i to już od kilku lat. Oboje zauważyliśmy, że odkąd robimy przysiady ze sztangą, czyli ok. 2−3 lata, poszerzyła mi się talia. Mojemu koledze też, ale trochę mniej, może dlatego że jest niższy. Czy dobrze myślimy, że może być to spowodowane przysiadami?

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages