Hej, dobrze, że tak naświetliłeś sprawę. Co prawda nie jestem fizjoterapeutą z
wykształcenia, ale mam nieco informacji, które pomogą Ci rozwikłać zagadkę bólu barku. Na początek kilka słów o suplementacji. Przy takim typie uszkodzenia Flex nie zażegna problemu. Oczywiście, możesz stosować ten typ suplementu, ale musimy się poddać standardowej diagnozie oraz leczeniu. Niestety, wydaje mi się, że to rozdarcie SLAP, zapalenie kaletki stawu barkowego lub zwyrodnienie kości tworzących staw.
Kilka słów teorii. W stawie barkowym mamy do czynienia ze stawem kolistym otwartym, o dużym zakresie ruchu (czynnego i biernego – ten drugi to taki ruch, który jest
wymuszany przez siły zewnętrzne). Kość w stawie jest otoczona błoną włóknistą, a pod nią maziową, która wydziela smarowidło do stawu. Natomiast samą kość otacza tkanka chrzestna szklista, która ma właściwości plastyczne i dopasowuje się do ruchu kości w stawie. Jest ona mocno odporna na ścieranie i dobrze, jeśli jest aktywnie używana, bo jej działanie opiera się na zasadzie „im więcej maltretowania, tym lepiej”. Niestety, czasami z różnych powodów (przetrenowanie, predyspozycje genetyczne, sterydy ─ stanozolol (winstrol) wysusza stawy, dlatego łączy się go z deką na cyklach, aby utrzymywać retencję wody do tkanki łącznej stawu – wiem, że ludzie rzadko przyznają się do dopingu, więc piszę na wszelki wypadek. Czasami zmiany zwyrodnieniowe dotyczą samej chrząstki, czasami stawu, a co najdziwniejsze, czasem chrząstka jest cała, a kość pod nią jest ścierana, co prowadzi do zwyrodnienia (upadłeś kiedyś na kolano tak, że spodnie były całe, a skórę miałeś rozciętą? Chodzi dokładnie o taką samą dziwną sytuację).
Nie będę Cię oszukiwał, musisz zaprzestać treningów na co najmniej 2–3 miesiące, do czasu wyzdrowienia. Radzę Ci zrobić RTG (prześwietlenie) i USG (ultrasonograf) stawu barkowego. Dlaczego te dwa badania? Bo jeśli zmiana dotyczy kości, to ortopeda zobaczy to świetnie na RTG, a jeśli jest to zwyrodnienie tkanki miękkiej, jak kaletka, to pokaże to USG. Proponuję udać się z wynikami do ortopedy sportowego. On na ich podstawie określi rodzaj leczenia. Sądzę, że poda Ci sterydopochodne leki przeciwzapalne przy kontroli USG (jeśli to zapalenie kaletki) lub poda czynniki wzrostu. Następnie musisz się zapisać na rehabilitację w szpitalu. Polecam laser, magnetron, jonoforezy (zestawienie laser – jonoforezy, lub magnetron – jonoforezy). Jonoforeza to zabieg polegający na transporcie środka przeciwzapalnego przez elektrody, natomiast laser i magnetron powodują zwiększone ukrwienie uszkodzonej części ciała, dzięki czemu usprawnia się transport czynników wzrostu.
Pamiętaj, że po dłużej trwającym stanie zapalnym wdaje się zwapnienie oraz powstają blizny! Dlatego staramy się leczyć urazy tak szybko, jak to tylko możliwe. Co prawda, bliznowacenie można niwelować, podając lek o nazwie decorin (proteoglikan bogaty w leucynę), ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Migiem do lekarza!