W tym miesiącu chcę poruszyć problem suplementacji. Wiele osób zadaje pytania dotyczące suplementacji okołotreningowej. Jest to istotny problem, jeżeli zależy nam na intensywnym treningu, w trakcie którego chcemy poczuć rozrywającą pompę, a bezpośrednio po nim mamy zamiar zalać nasze mięśnie kreatyną i węglowodanami w celu odbudowy glikogenu. Zaczynamy. Dziś scharakteryzuję kilka substancji, które warto przyjmować przed treningiem.
Alfa-ketoglutaran argininy oraz chlorowodorek argininy – Te dwa składniki są najczęstszymi elementami środków przedtreningowych. Dlaczego? Bo po prostu działają, a przy zastosowaniu surowca najwyższej jakości zapewniają maksymalny przepływ krwi do mięśni, dzięki któremu otrzymują one niezbędne składniki odżywcze, zaś włókna mięśniowe maksymalnie wypełniają się tlenem. Zwiększone dostawy tlenu do mięśni pozytywnie wpływają na produkcję czerwonych ciałek krwi i pomagają wzmocnić ściany włókien, co przekłada się na twardy i użylony wygląd, jakiego wszyscy pragniemy.
Alfa-ketoglutaran argininy to sól stworzona z aminokwasu argininy i kwasu alfa-ketoglutarowego. Produkty z AAKG wykazują skuteczność w podnoszeniu poziomu hormonów anabolicznych i metabolitów aminokwasów, w tym insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1). AAKG działa także antykatabolicznie, wspomagając syntezę białek, a co za tym idzie, wywołuje wzrost mięśni.
Wyniki badań wskazują także na to, że arginina przyjmowana wraz z węglowodanami może wspomagać rozpoczynanie procesu regeneracji. Podczas jednego z wykonanych badań ćwiczącym podawano produkt węglowodanowy lub produkt węglowodanowo-argininowy po 1, 2 i 3 godzinach od zakończenia treningu. Suplementy te zawierały 1 g węglowodanów na każdy kg masy ciała ćwiczącego lub mieszaninę 1 g węglowodanów i 0,08 g argininy na każdy kg masy ciała ćwiczącego. Obserwowany wzrost glikogenu w mięśniach podczas czterogodzinnego procesu regeneracji po treningu był znacznie szybszy u tych sporowców, którym podawano mieszaninę węglowodanowo-argininową. Badacze przypisali takie wyniki zdolności argininy do powiększania biodostępności glukozy, dzięki czemu większe jej ilości zostają przekształcone w glikogen i zmagazynowane w mięśniach. Z tego względu polecam stosowanie boosterów NO wraz z węglowodanami zarówno przed treningiem, dla wzmocnienia pompy mięśniowej, a także bezpośrednio po nim – dla zwiększenia biodostępności glukozy.
Proces wychwytu składników odżywczych do mięśni po przeprowadzeniu treningu można wspomóc przez dodanie do mieszanki potreningowej także 4-hydroksyizoleucyny (ekstraktu z kozieradki pospolitej) oraz aminokwasu L-leucyny i jej innych form. Dzięki temu zabiegowi nawet osoby z insulinoopornością będą mogły cieszyć się działaniem argininy i węglowodanów. Przyjmowanie mieszanki węglowodanów wraz z boosterami NO (arginina, cytrulina, ornityna) sprzyja powstawaniu i długotrwałym utrzymywaniu pompy mięśniowej. Różnica jest diametralna! Jak pisał ostatnio mój przyjaciel, Artur Pupka: „zabieg banalny, efekt teatralny!” Przyjmij na 30–45 minut przed treningiem 50–100 g Vitargo (zależnie od masy ciała) wraz z porcją boostera NO, a zobaczysz, że już po drugiej serii ćwiczenia będziesz tak nabity, jak nigdy dotąd.
Beta-alanina to naturalnie występujący aminokwas beta, w którym grupa aminowa jest na pozycji beta grupy karboksylowej. Beta-alanina wspiera podnoszenie poziomu karnozyny w mięśniach, co obniża zmęczenie mięśni wywołane treningiem. Uważa się, że beta-alanina i monohydrat kreatyny działają synergicznie, utrzymując maksymalną siłę mięśni. Badania wykazały, że beta-alanina zwiększa siłę eksplozywną, suchą masę mięśniową, podnosi poziom wytrzymałości anaerobowej oraz aerobowej. Z tego względu polecam ten środek zarówno osobom trenującym sporty siłowe, jak i sporty walki, football i rugby, a także dyscypliny typowo wytrzymałościowe.
Monostearynian glicerolu. Występuje on naturalnie w organizmie jako produkt uboczny rozpadu tłuszczów. Gdy jest składnikiem produktu przedtreningowego, wchłania się i zwiększa stężenie płynów we krwi oraz tkankach. Stężenie tych płynów jest stale utrzymywane przez organizm, tak więc woda wchłonięta przy pomocy glicerolu nie jest usuwana, dopóki ten dodatkowy glicerol nie zostanie usunięty przez nerki lub rozłożony w organizmie. Przyjmowanie glicerolu w formie suplementu szybko zwiększa nawodnienie ciała oraz poprawia przyswajanie suplementów branych wraz z nim. Rezultatem tego jest szybsze wchłanianie substancji odżywczych wtedy, gdy najbardziej ich potrzebujesz. Suplementacja monostearynianem glicerolu przed treningiem powoduje niesamowite nabicie mięśni dzięki retencji wody do mięśni. Oczywiście trzeba zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów.
Oto moją propozycja dotycząca suplementacji okołotreningowej:
stack przedtreningowy: 50–100 g Vitargo + 3 g beta-alaniny + 4–6 g monostearynianu glicerolu + 6–20 g boosterów NO
stack potreningowy: 50–100 g Vitargo + 4–6 g monostearynianu glicerolu + 6–20 g boosterów NO + 200–500 mg 4-hydroksyizoleucyny + 4–8 g leucyny
W przyszłym miesiącu poruszę kwestię suplementacji potreningowej.