Facebook

Subskrybuj RSS

Zdrowie

drukuj Polec Znajomemu

Research: Zdrowie - grudzień 2010

data: 23.11.2010

Pij piwo, będziesz twardy – browar poprawia kondycję kości

Mała gęstość kości to problem zdrowotny głównie kobiet, ale mężczyźni z wiekiem również tracą masę kostną. Trening siłowy i odpowiednie spożycie wapnia, witaminy D i białka przyczyniają się do poprawy kondycji kości. Krzem w postaci kwasu ortokrzemowego jest ważny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju tkanki kostnej i łącznej.

Badanie z University of California wykazało, że piwo jest bogatym źródłem krzemu i jest głównym źródłem pokarmowym tego pierwiastka, jeśli chodzi o dietę zachodnią. Umiarkowane spożycie piwa może zapobiec osteoporozie, atakom serca i udarom, wydłużyć życie oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera i artretyzm. Umiarkowane picie piwa poprawia zdrowie metaboliczne poprzez obniżenie insulinooporności, co pozytywnie wpływa na funkcje płciowe, otłuszczenie brzucha, ciśnienie krwi, poziom tłuszczu we krwi (tj. cholesterol LDL i HDL) i stan zapalny.

Jak mówi stara niemiecka przyśpiewka: „W niebie nie ma piwa; dlatego pijemy je tutaj; a kiedy nas zabraknie, wypiją je za nas nasi przyjaciele.”

(„Journal of the Science of Food and Agriculture”, w druku; opublikowano w Internecie 8 lutego 2010)

 
 

Niski poziom testosteronu może cię zabić

Niski poziom testosteronu jest powiązany z cukrzycą, otyłością, chorobą nerek, atakiem serca, udarem i chorobami płuc. Trwające 16 lat badanie, prowadzone przez naukowców z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health dowiodło, że spośród różnych, możliwych przyczyn, w tym z powodu choroby sercowo-naczyniowej, niski poziom biologicznie dostępnego testosteronu zwiększył ryzyko przedwczesnej śmierci o 52%. Niski poziom całkowitego testosteronu oraz wolnego estrogenu (estradiol) również był powiązany z przedwczesnym zgonem.

Poziomy testosteronu nie były powiązane z występowaniem raka. W ubiegłym roku, w samych Stanach Zjednoczonych, lekarze przepisali ponad 3,3 miliony recept na testosteron. Nie mamy dowodów na to, że suplementy testosteronu przedłużają życie lub redukują ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

(„American Journal Epidemiology”, 171: 583–592, 2010)

 

 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne spowalniają regenerację i odbudowę mięśni

Wielu sportowców stosuje niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen i naproxen, pomagające zmniejszyć stan zapalny i ból po treningu. Trening siłowy oraz następująca po nim odbudowa mięśni i synteza nowych białek wywołują produkcję komórek satelitarnych – są to komórki mięśniowe, zawierające jedynie jądro. Czynniki wzrostu mięśni i prostaglandyny powodują, że komórki satelitarne łączą się z komórkami mięśniowymi, które zostały pobudzone do pracy lub zniszczone podczas treningu i biorą udział w odbudowie komórek oraz w adaptacji treningu. Tworzenie komórek satelitarnych jest niezbędne dla hipertrofii mięśni oraz zwiększania ich siły. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, włączając inhibitory Cox-1 i Cox-2, oddziałują z tworzeniem komórek satelitarnych, wzrostem mięśni i ich regeneracją.

Duńscy naukowcy odkryli, że podany wlewnie Indocin (bloker Cox-1 i Cox-2) zahamował rozwój komórek satelitarnych na 8 dni po intensywnym treningu ekscentrycznym (skurcze wzdłużające). Spowolniło to hipertrofię i odbudowę mięśni. Kulturyści powinni ograniczyć niesteroidowe leki przeciwzapalne po treningu. Zaciśnij zęby i potraktuj ból jako zapowiedź doskonałych przyrostów siły i masy.

(„Journal Applied Physiology”, 107: 1600- 16011, 2009)

 

 

Czy wysokie spożycie soli podnosi ryzyko ataku serca i udaru?

Bogata w sól, amerykańska dieta każdego roku powoduje 66 tys. udarów, 99 tys. ataków serca, 92 tys. zgonów i podnosi koszty opieki społecznej o 24 miliardy dolarów – tak wynika z badań przeprowadzonych na University of California w San Francisco. Większość ludzi spożywa 7–10 g soli dziennie, głównie w postaci pokarmów wysoko przetworzonych. Jednak nie wszyscy eksperci są zgodni w kwestii szkodliwości wysokiego spożywania soli.

Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku wnioskują, że wysokie spożycie soli nie jest powiązane z chorobą sercowo-naczyniową, ani z przedwczesną śmiercią. Wśród osób, które wzięły udział w badaniu NHANES III (Third National Health and Nutrition Examination Survey) uczeni przebadali związek pomiędzy dawką sodu, chorobą układu sercowo-naczyniowego i śmiertelnością wywołaną różnymi przyczynami.

Dopóki naukowcy nie rozwiążą tego kontrowersyjnego problemu, spożywaj zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce, orzechy, pełne ziarna i chude mięso oraz unikaj przetworzonego pokarmu.

(„New England Journal of Medicine”, 362: 590–599, 2010; „Journal General Internal Medicine”, 23: 1297–1302, 2008)

 

 

Równowaga pomiędzy estrogenem a androgenami jest ważna dla zachowania zdrowia prostaty

Wielu lekarzy nie chce przepisywać suplementów testosteronu starszym mężczyznom, obawiając się, że mogą one promować raka prostaty. Jest to druga wiodąca przyczyna śmierci mężczyzn, związana z rakiem. Badania prowadzone na Harvardzie przez dr. Abrahama Morgentalera dowiodły, że niski poziom testosteronu zwiększył ryzyko wystąpienia raka prostaty. Dr Morgentaler zauważył, że: „dotychczas nie przeprowadzono ani jednego badania, które wykazałoby zróżnicowanie w ryzyku wystąpienia raka u mężczyzn z poziomami testosteronu 200, 500 i 800 ng/dl.”

Z przeglądu literatury przeprowadzonego przez Stuarta Ellema i Gail Risbridger z Monash University w Australii wynika, że równowaga pomiędzy estrogenem a testosteronem jest niezbędnym czynnikiem dla zachowania zdrowia prostaty. Poziom testosteronu obniża się z wiekiem, natomiast poziom estrogenu wzrasta. Wysoki poziom estrogenu może promować stan zapalny i podnosić ryzyko raka prostaty. W niektórych przypadkach suplementy testosteronu poprawiają kondycję prostaty.

(„Journal Steroid Biochemistry Molecular Biology”, 118: 246–251, 2010)

 

 

W tuńczyku produkowanym przez wiodące firmy zaobserwowano wysoką zawartość rtęci

Wyniki tych badań nie napawają radością konsumentów tuńczyka. 55% próbek pobranych z puszkowanego tuńczyka trzech wiodących amerykańskich producentów zawierało niebezpieczne ilości rtęci. Odkładanie rtęci może doprowadzić do zniszczeń w mózgu, w nerkach, a także w płucach i jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci.

Na uniwersytecie w Newadzie przebadano 300 próbek tuńczyka i okazało się, że niektóre z nich zawierały dwukrotnie większą dawkę rtęci niż bezpieczna, dopuszczana przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Biały tuńczyk miał najwyższą zawartość rtęci.

Amerykanie jedzą więcej ryb ze względu na korzyści zdrowotne, płynące ze spożycia kwasów tłuszczowych omega-3, ale ich poziom rtęci we krwi podniósł się o 30% w ciągu zaledwie 10 lat. Duże ryby takie jak tuńczyk, rekin, miecznik czy makrela królewska mają często niedopuszczalnie wysoką zawartość rtęci, która może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych i wad u noworodków. Jedz ryby, które mają mniejszą zawartość rtęci, np. łososia, albo zażywaj duże ilości wolnych od zanieczyszczeń suplementów rybiego tłuszczu.

(HealthDay, 4 lutego 2010)

 

 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są w leczeniu zapalenia ścięgien tak samo skuteczne jak zastrzyki z kortyzonu

Podczas leczenia ścięgien sportowców, wielu lekarzy stosuje zastrzyki z kortyzonu. Są one bolesne, a w nadmiernych ilościach mogą spowodować pogorszenie kondycji ścięgien. Naukowcy z Montpellier we Francji dokonali przeglądu literatury dotyczącej tego zagadnienia. Wynika z niego, że jeśli chodzi o leczenie dolegliwości ścięgien w łokciach i barkach, niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak naproksen, są tak samo skuteczne jak zastrzyki z kortyzonem. Przy krótkim czasie stosowania zastrzyki z kortyzonu były najbardziej efektywne w zmniejszaniu bólu i poprawie funkcjonowania stawów.

Przy długim czasie stosowania w leczeniu zapalenia ścięgien, naproksen wykazywał taką samą skuteczność jak zastrzyki. W lekkoatletyce krótkotrwała redukcja bólu zazwyczaj jest niezbędna dla zwiększenia sprawności podczas zawodów. W tym wypadku zastrzyki okazują się bardziej praktyczne niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

(„Annals Rheumatic Diseases”, 68: 1843–1849, 2009)

 

 

Liczba zabiegów zmniejszenia piersi u mężczyzn wzrosła o 80%

Większość osób kojarzy chirurgię piersi z gorącymi laskami, które chcą się dobrze prezentować w bikini. Chirurgia piersi dla mężczyzn zyskuje na popularności. W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii liczba zabiegów redukcji tkanki piersiowej mężczyzn wzrosła o 80%. Zaskakujące jest to, że właśnie ten rodzaj operacji stał się popularny w samym środku rekordowej recesji gospodarczej.

Wiele sterydów anabolicznych podnosi poziom estrogenów, co powoduje ginekomastię. Większość zawodowych kulturystów przyjmuje inhibitory aromatazy, by promować gromadzenie estrogenów, ale wielu musi posunąć się do chirurgii, aby skorygować ten problem.

(BBC News, 1 lutego 2010)

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages