Przed treningiem nie zażywaj niesteroidowych leków przeciwzapalnych
Wielu kulturystów i sportowców trenujących siłowo, chcąc poprawić intensywność ćwiczeń i zapobiec późniejszym zakwasom, przed treningiem lub zawodami zażywa niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. Advil). Stuart Warden z Indiana University ostrzega, że takie działanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne maskują ból i spowalniają leczenie, co może spowodować długotrwałe lub trwałe uszkodzenia mięśni, ścięgien i stawów. Hamują też tworzenie kolagenu, który jest ważną tkanką łączną, wspomagającą gojenie.
Częste stosowanie leków przeciwzapalnych może też skutkować zaburzeniami trawienia i powstaniem wrzodów. Sportowcy z ostrymi lub chronicznymi kontuzjami, którzy nigdy nie odczuwali żadnych skutków ubocznych po niesteroidowych lekach, mogą przeprowadzać maksymalnie 7-dniową kurację, by zredukować ból i stan zapalny. Kilka ostatnich badań pokazało, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mają wpływ na syntezę białkowa mięśni i hipertrofię, więc większość kulturystów powinna ich unikać.
(„British Journal Sports Medicine”, 43: s. 548–549, 2009)
Zastrzyki z osocza bogatego w płytki krwi nie przyspieszają regeneracji po kontuzjach ścięgna Achillesa
Elitarni sportowcy (na przykład Tiger Woods), aby przyspieszyć rehabilitację po kontuzjach mięśni i stawów, ustawiają się w kolejkach do specjalistów medycyny sportowej po zastrzyki z osocza, bogatego w płytki krwi (PRP). Technika ta polega na uzyskaniu z krwi sportowca płytek krwi, które są potem wstrzyknięte w kontuzjowane tkanki.
Badanie przeprowadzone przez holenderskich naukowców wykazało, że zastrzyki z PRP nie są bardziej skuteczne w przyspieszeniu regeneracji po kontuzjach ścięgien Achillesa, niż zastrzyki z wody z solą. Badacze sugerują, że zastrzyki z PRP mogą lepiej działać na niektóre tkanki. Jason Hammond wraz z innymi naukowcami z Union Memorial Hospital w Baltimore odkryli, że w badaniu na szczurach zastrzyki z PRP skróciły czas powrotu do zdrowia po nadwyrężeniu mięśni. Metoda skuteczniej działała po powtarzających się kontuzjach tego samego typu niż po nagłym, jednorazowym urazie. Powracające kontuzje nadwyrężonych mięśni są bardzo częstym problemem kulturystów, którzy często stosują liczne powtórzenia i serie, aż do znacznego zmęczenia mięśni. PRP może być skutecznym remedium na uporczywe, powtarzające się kontuzje mięśni.
(„Journal American Medical Association”, 303: s. 144–149, 2010; „American Journal Sports Medicine”, 37: s. 1135–1142, 2009)
Niski poziom hormonu wzrostu w okresie dojrzewania na starość przyspiesza utratę pamięci
Krótkotrwałe zaniki pamięci są poważnym problemem starszych ludzi. Przeprowadzone na szczurach badanie z Wake Forest University School of Medicine, wykazało, że ryzyko utraty pamięci w podeszłym wieku było większe u zwierząt z niskim poziomem hormonu wzrostu w wieku dojrzewania. Młode zwierzęta, którym podano suplementy zawierające hormon wzrostu, osiągały lepsze wyniki w testach na pamięć i uczenie się, kiedy osiągnęły dojrzałość. Hormon wzrostu wpływa na wzrost, metabolizm i centralny układ nerwowy. Suplementy hormonu wzrostu mogą poprawiać stan zdrowia ludzi w każdym wieku, którzy mają niedobory hormonalne.
(„Science Daily”, 13 stycznia 2010)
Kto na ławce wojuje, od ławki ginie
Większość przypadków zerwania mięśnia piersiowego większego ma miejsce wśród sportowców, podczas wyciskania sztangi na ławce. Przed rokiem 1980 w literaturze medycznej zanotowano tylko 44 przypadki zerwania tego mięśnia. Liczba ta gwałtownie wzrosła, kiedy sportowcy zaczęli wyciskać większe ciężary. Jest to kontuzja, którą najlepiej leczyć chirurgicznie.
Brazylijscy badacze donoszą, że rezultaty tego leczenia były doskonałe wśród 70% atletów poddanych operacjom chirurgicznym , a u 30% – dobre lub słabe. U 90% osób poddanych fizykoterapii zanotowano słabe lub w miarę dobre rezultaty. Sportowcy mogą zmniejszyć ryzyko zerwania mięśnia piersiowego większego przy wyciskaniu sztangi na ławce poprzez opanowanie lepszej, bezpieczniejszej pozycji wyciskania. Oto kilka porad. Kiedy leżysz na ławce, ułóż nogi pod sobą, ściągnij łopatki, ściśnij uda, pośladki i mięśnie tułowia, i zablokuj łokcie, by za bardzo nie uciekały na boki. Ta pozycja przygotuje twoją klatkę do ćwiczeń i da ci solidne wsparcie do wyciskania, ochroni także mięśnie piersiowe większe. Dobra technika nic nie kosztuje. Naucz się poprawnie wykonywać to ćwiczenie, a będziesz mógł wyciskać duże ciężary bez groźby, że zostaniesz kaleką przed osiągnięciem trzydziestki.
(„American Journal Sports Medicine”, 38: s. 92– 98, 2010)
Po siedmiu latach od operacji pierścienia rotatorów siła barku nagle się zmniejszyła
Kontuzje pierścienia rotatorów barku są wyjątkowo częste u takich sportowców jak kulturyści, miotacze, tenisiści i siatkarze. Wielu z nich przechodzi zabiegi chirurgiczne, aby wyleczyć tę kontuzję. Badanie prowadzone przez Christophera Dodsona i naukowców ze Sports Medicine and Shoulder Service przy Hospital for Special Surgery w Nowym Jorku pokazało, że 7 lat po operacjach 70% pacjentów odczuwało niewielki ból w barku, a jego siła znacząco spadła. Moc zginania barku (podnoszenie go do przodu) i zewnętrznego obrotu (obracanie do tyłu) zmniejszyła się od 50%. Badanie dowiodło, że chirurgiczna naprawa pierścienia rotatorów przynosi długotrwałe efekty, ale pacjenci muszą wykonywać ćwiczenia, aby zachować siłę barku.
(„American Journal Sports Medicine”, 38: s. 35–39, 2010)
Alkohol hamuje regenerację po forsownych ćwiczeniach ekscentrycznych
Po intensywnym treningu lub zawodach wielu sportowców pije piwo. Prawdopodobnie popełniają duży błąd. Matthew Barnes wraz z badaczami z Massey University w Nowej Zelandii odkryli, że spożywanie alkoholu po intensywnych ćwiczeniach ekscentrycznych osłabiło regenerację mięśni przez następne minimum 60 godzin. Sportowcy wykonali 300 powtórzeń ćwiczeń ekscentrycznych mięśni czworogłowych przy maksymalnym wysiłku, po czym wypili sok pomarańczowy z wódką lub sam sok pomarańczowy. Po 36 i 60 godzinach od spożycia alkoholu szczytowa siła była prawie o 50% mniejsza. Sportowcy, którzy wykonują ćwiczenia ekscentryczne (powtórzenia rozciągające mięsień lub negatywne) powinni w czasie regeneracji unikać alkoholu.
(„Journal Science Medicine Sports”, 13: s.189 – 193, 2010)
Chirurgiczne leczenie ginekomastii
Ginekomastia to przerost tkanki piersiowej u mężczyzn. Dotyka wielu kulturystów z powodu stosowania sterydów anabolicznych lub przez podwyższony poziom testosteronu w wieku dojrzewania. Część testosteronu jest przemieniana na estrogen, który promuje wzrost tkanki piersiowej. Włoscy badacze opisali chirurgiczną technikę leczenia ginekomastii, wykorzystującą liposukcję i mikrochirurgię. Operacja wpływa na takie położenie sutków, by wyglądały naturalnie bez naruszania wrażliwości nerwowej. Chirurgia ginekomastii zwykle przynosi zadowalające efekty.
(„Aesthetics Plastic Surgery”, 33: s. 834–837, 2009)
Wolne rodniki są odpowiedzialne za zanik mięśni w okresie starzenia
W procesie metabolizmu organizm produkuje naturalnie wysoce reaktywne związki zwane wolnymi rodnikami. Wolne rodniki niszczą błony komórkowe oraz DNA i są ważną przyczyną starzenia się. Badacze z University of Texas Health Science Center w San Antonio w badaniu na genetycznie modyfikowanych myszach odkryli, że zapobieganie zniszczeniom wywołanym przez wolne rodniki może poprawić stan mięśni w okresie starzenia.
Naukowcy zablokowali produkcję ochronnych przeciwutleniaczy, które redukują niszczące działanie wolnych rodników, co spowodowało nagły spadek masy mięśniowej. To działanie zmniejszyło ilość mitochondriów (komórkowe fabryki energii), czego rezultatem była śmierć komórek mięśniowych. Spustoszenie wywołane działaniem wolnych rodników jest ważnym mechanizmem wraz z wiekiem zmniejszającym masę mięśniową.
(„Science Daily”, 7 stycznia 2010)