Facebook

Subskrybuj RSS

Zdrowie

drukuj Polec Znajomemu

Research: Zdrowie - lipiec-sierpień 2010

data: 28.06.2010

Sen poprawia wydajność sportową

Sportowcy częściej chorują na przeziębienia i grypę po intensywnych zawodach i w okresie wzmożonych treningów. Częściowo wynika to ze stresu psychologicznego i niewystarczającej dawki snu, co zwiększa ryzyko chorób górnych dróg oddechowych. Sportowcy mogą poprawić swoją wydajność i zmniejszyć ryzyko zachorowań dzięki większej ilości snu. Badanie ze Stanford University wykazało, że tenisiści, którzy wydłużyli czas nocnego snu i uzupełnili niedobory, poprawili swoje osiągi w czasie sprintu, celności serwisu i sile uderzeń. Sportowcy poprawili swoje wyniki w niektórych testach nawet o 30%. Zostali poproszeni o przesypianie w ciągu nocy 10 godzin. Sen jest niezbędnym czynnikiem maksymalizującym wydajność sportową.
(Dokumenty zaprezentowane na American Academy of Sleep Medicine Annual Meeting, 8 czerwca 2009)

Liczba zgonów z powodu oksykodonu wzrosła o 500%

Oksykodon to silny przeciwbólowy środek podobny do opium, sprzedawany pod nazwą OxyCotin, Percocet i Percodan. Od 1991 roku kanadyjscy badacze zanotowali pięciokrotny wzrost zgonów powiązanych z oksykodonem. Leki te są bardzo często przepisywane na chroniczne bóle, są też popularnymi środkami dostępnymi na ulicy. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie pośród niższych grup społecznych, w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych nazywa się je „hillbilly heroin”. Ponad dwie trzecie osób, które zmarły wskutek przedawkowania oksykodonu, w ciągu czerech ostatnich tygodni konsultowało się z lekarzem, skarżąc się na ból lub problemy natury psychicznej. Większość zgonów miała też związek z nadużywaniem alkoholu. Władze Stanów Zjednoczonych nie robią wiele, by zwalczać zagrożenie płynące z nadużyć leków przepisywanych na receptę.

(Science Daily, 14 grudnia 2009)

Testy włosów wykrywają zastrzyki z testosteronu

Chcąc zwiększyć masę i siłę mięśni, wielu kulturystów stosuje suplementy testosteronu (T). Mężczyźni w starszym wieku biorą testosteron, by zapobiec zanikom masy kostnej i mięśniowej, poprawić zdolności płciowe i zdrowie metaboliczne. Czas przyjęcia i wielkość dawki testosteronu mogą powodować trudności. Krótko po wstrzyknięciu poziom testosteronu bardzo znacząco wzrasta, co może wywoływać skutki uboczne. Następnie poziom testosteronu zmniejsza się stopniowo przez kolejne cztery, pięć dni po zastrzyku. Holenderscy badacze pod okiem Stanislausa Van Uuma odkryli, że włosy to doskonała tkanka, w której można badać zmiany poziomu testosteronu. Zastrzyki z testosteronu podano mężczyznom z normalnym poziomem i mężczyznom z obniżonym poziomem tego hormonu, po czym porównano poziomy testosteronu we włosach mężczyzn z każdej grupy. Test włosów pozwolił odróżnić mężczyzn z naturalnie niskim poziomem T od tych, którzy mieli niski poziom i podano im suplementy hormonu. Test nie był w stanie odróżnić mężczyzn z naturalnym, optymalnym poziomem T od tych, którym podano podwyższające go suplementy. Analiza włosa nie jest wystarczająco dokładna, by można było ją wykorzystać w programie antydopingowym.

(„Therapeutic Drug Monitoring”, 31: s. 779–782, 2009)

Substancje chemiczne z chmielu łączą się z receptorami testosteronu

Chmiel to główny składnik piwa. Zawiera on silny przeciwutleniacz, ksantohumol, który jest flawonoidem zawartym w wielu roślinach, owocach, warzywach i przyprawach. Ksantohumol łączy się z receptorami estrogenów, co może zapobiegać nowotworowi piersi. Clarissa Gerhauser i uczeni z German Canzer Research Center z Heidelberg w Niemczech odkryli, że ksantohumol wiąże się także z receptorami androgenicznymi, co może pomóc w profilaktyce raka prostaty. W kulturach laboratoryjnych ksantohumol zapobiegał syntezie białkowej w komórkach raka prostaty poprzez oddziaływanie na procesy sygnalizujące komórki. Naukowcy nie zgadzają się co do roli testosteronu w promowaniu raka prostaty, a więc znaczenie tego badania jest nieznane. Mimo to kulturyści powinni być zainteresowani wpływem chmielu na testosteron.

(Materiały zaprezentowane na American Association for Cancer Research, 6 grudnia 2009)

Cały artykuł można przeczytać w lipcowo-sierpniowym Muscular Development
 

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages