Facebook

Subskrybuj RSS

Zdrowie

drukuj Polec Znajomemu

Research: Zdrowie - maj 2010

data: 04.05.2010

Makrofagi niezbędne dla naprawy tkanek i hipertrofii mięśni


Makrofagi należą do białych ciałek krwi. Ich zadaniem jest pochłanianie zniszczonych tkanek i stymulacja ich naprawy. Włoscy naukowcy wykazali, że makrofagi są bardzo istotnym czynnikiem biorącym udział w naprawie komórek mięśniowych, uszkodzonych w wyniku urazu. Wskutek blokowania aktywności makrofagów słabiej przebiega proces naprawy mięśni uszkodzonych podczas indukowanego urazu. Aktywność makrofagów to jedna ze składowych odpowiedzi zapalnej, zapoczątkowywanej intensywnym treningiem. Jest ona niezbędna dla prawidłowego przebiegu procesu naprawy uszkodzonych tkanek mięśniowych i ich rozrostu, czyli procesów towarzyszących intensywnemu treningowi. Naukowcy zaczynają dostrzegać, iż proces zapalny jest naturalną odpowiedzią organizmu na trening rozbudowujący mięśnie. Silne zapalenie może zakłócić etap regeneracji i wpłynąć na intensywność następnych treningów. Z kolei umiarkowany proces zapalny opóźni odpowiedź organizmu na trening i utrudni naprawę i regenerację tkanek po jego zakończeniu.
(„Proceedings National Academy of Sciences”, 106: s. 17475–17480, 2009)


Przyrost wagi u osób dorosłych związany z rakiem prostaty


Nowotwór prostaty to wśród mężczyzn druga w kolejności przyczyna zgonów związanych z nowotworami. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Johns Hopkins na grupie 84 tys. mężczyzn w wieku średnim i starszych ( w wieku 45–75 lat) wykazało, iż wśród osób, które przybrały na wadze ponad 4,5 kg, ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty okazało się dwukrotnie większe. Z kolei u osób, które zyskały 18 kg wagi, ryzyko to zwiększyło się o prawie 400%. W populacji czarnych mężczyzn zwiększenie masy ciała o 11,5 kg również przyczyniło się do zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworu prostaty. Co ciekawe, u tyjących Japończyków ryzyko to spadało. W badaniu wzięli udział mężczyźni mieszkający w Kalifornii i na Hawajach przez 10 lat. Ryzyko rozwoju choroby było niewielkie u mężczyzn, którzy mieli wysoką wagę na początku badania. Naukowcy spekulują, iż różnice w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej mogą się przyczyniać do zróżnicowania ryzyka rozwoju nowotworu prostaty, występującego pomiędzy poszczególnymi rasami.
(„Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention”, 18: s. 2413–2421, 2009)


Leczenie laserowe może stymulować wzrost włosów


Łysiejący mężczyźni gotowi są spróbować wszystkiego, aby tylko zmusić włosy do wzrostu. Leki takie jak minoxidil, finasteryd czy dutasteryd przyczyniają się do stymulowania wzrostu włosów w pewnym stopniu, ale rezultaty rzadko kiedy bywają zadowalające. Kilka firm sprzedaje urządzenia emitujące niskoenergetyczne promieniowanie laserowe, które rzekomo ma stymulować cebulki włosów do wzrostu. Jak dotąd przeprowadzono jedynie dwa badania, w których starano się ocenić efektywność tego typu urządzeń, ale ich wyniki okazały się sprzeczne. Wygląda na to, że te urządzenia mogą być przydatne w zapobieganiu wczesnym etapom łysienia u mężczyzn i stanowią możliwą alternatywę dla leków przeciwdziałających łysieniu.
 („The Wall Street Journal”, 29 wrzesień, 2009; „Journal Cosmetic Laser Therapy”, 11: s. 110–117, 2009; „Clinical Drug Investigation”, 29: s. 283–292, 2009)

 

Cały artykuł można przeczytać w majowym "Muscular Development"
 

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages