Suplementy zawierające testosteron są pomocne przy niewydolności serca
Układowi krążenia osób cierpiących na niewydolność serca jest trudno sprostać wymaganiom metabolizmu. Serca tych osób nie są wystarczająco silne, aby pompować krew wracającą z krwiobiegu. Włoscy naukowcy odkryli, że suplementy zawierające testosteron, zażywane przez pacjentów z niewydolnością serca i obniżonym lub normalnym poziomem testosteronu, mają korzystny wpływ na ich zdrowie. W trwającym 12 tygodni badaniu prowadzonym na pacjentach z niewydolnością serca, którym podawano zastrzyki z testosteronu, zaobserwowano poprawę pojemności ćwiczeniowej i zwiększenie siły mięśni. Stosowany środek był dobrze tolerowany przez chorych. Badanie nie trwało na tyle długo, by móc stwierdzić, że leczenie pozwoliło im żyć dłużej. Większość lekarzy niezbyt chętnie przepisuje pacjentom z niewydolnością serca suplementy zawierające testosteron, ponieważ środek ten zwiększa retencję płynów. Jednakże dzięki najnowszym postaciom leku, efekty uboczne zostały ograniczone do minimum. Aby ustalić, jaki wpływ ma tego typu leczenie na wydłużanie życia, jego jakość oraz występowanie efektów ubocznych potrzebne jest więcej badań.
(Journal of American College Cardiology, w druku, opublikowano w Internecie, 1 września 2009 r.)
U niektórych pacjentów ćwiczenia fizyczne są bardziej skuteczne od angioplastyki
Angioplastyka to operacja, w trakcie której usuwa się zatory w naczyniach wieńcowych, czyli naczyniach krwionośnych dostarczających krew do komórek serca. Jest to najczęstszy zabieg chirurgiczny wykonywany u osób z zawałami serca lub symptomami choroby miażdżycowej (np. z dusznicą bolesną). Niemieccy naukowcy odkryli, że u 90% osób, które zamiast zabiegu angioplastyki stosowały regularne programy treningowe, w ciągu roku nie zaobserwowano symptomów choroby, a wśród pacjentów po angioplastyce, po roku od zabiegu, takich symptomów nie odczuwało 70% badanych. Angioplastyka rozwiązuje jedynie problem związany z chorobą serca, a ćwiczenia wywierają wpływ na cały organizm, poprawiając zdrowie wszystkich naczyń krwionośnych. Naukowcy twierdzą, że dynamiczny spacer przez 2,5 godziny tygodniowo pozwoliłby zapobiec jednej trzeciej zawałów i udarów. Ćwiczenia z umiarkowaną intensywnością przez 30 minut pięć razy w tygodniu uprawia mniej niż 20% pacjentów cierpiących na choroby serca.
(Wyniki przedstawione na European Society of Cardiology, 30 sierpnia 2009 r.)
Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu wykazują mniej zachowań prorodzinnych
Testosteron to hormon męskości. Wysoki poziom testosteronu wiąże się z większą masą mięśni, agresywnością i większą pewnością siebie. Badania psychologiczne wykazały, że u sportowców wygrywających zawody poziom testosteronu się podnosi, a obniża się u przegranych. Testosteron może również wpływać na życie rodzinne. Francuscy naukowcy z Uniwersytetu w Montpellier zbadali związek relacji rodzinnych z poziomem testosteronu. Podstawą pomiaru byli Senegalczycy, którzy zgodnie z prawem mogą mieć więcej niż jedną żonę. W badaniu wykazano, iż u samotnych mężczyzn poziom tego hormonu był wyższy niż u żonatych. Pośród mężczyzn posiadających dzieci, ci z najwyższym poziomem testosteronu spędzali mniej czasu z rodziną. Badanie to dostarczyło informacji na temat zależności pomiędzy poziomem męskich hormonów a stopniem socjalizacji. Jednak jego wyniki nie oznaczają, że wysoki poziom testosteronu rozluźnia więzi rodzinne.
(Hormones and Behavior, w druku; opublikowano w Internecie, wrzesień 2009 r.)
Cały artykuł można przeczytać w kwietniowym "Muscular Development"