Wskaźnik otyłości jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej
W zeszłym roku 26,1% Amerykanów było otyłych, natomiast w 2007 – 25,5 %. Raport opublikowany przez Trust for America's Health i Robert Wood Johnson Foundation pokazuje, że Amerykę dotknęła katastrofa, jeśli chodzi o stan zdrowia publicznego, towarzyszy jej dodatkowo zastój gospodarczy. Wskaźniki otyłości u dzieci i dorosłych wzrosły prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich 30 lat. W 2008 r. wskaźnik otyłości wzrósł w 23 stanach, a nie obniżył się w żadnym. Stany o najwyższym wskaźniku to Mississippi (32,5%) i Alabama (31%). Najniżej plasuje się stan Kolorado, wskaźnik otyłości wynosi tam 18,9%. Koszty opieki zdrowotnej podnosiły się w alarmującym tempie w ciągu ostatnich 10 lat, częściowo z powodu epidemii otyłości. Kryzys gospodarczy zwiększył liczbę przypadków depresji i sprawił, że wielu rodzinom ciężko jest kupować zdrową żywność, a więc możliwe jest, że epidemia otyłości będzie się rozszerzać z powodu ekonomicznej zapaści.
(www.healthyamericans.org, lipiec 2009 r.)
Niski poziom testosteronu zwiększa ryzyko ataku serca
Czynnikami ryzyka, jeśli chodzi o atak serca i wylew, są wysokie ciśnienie krwi, podwyższenie poziomu tłuszczy we krwi, palenie papierosów, brak ruchu, otyłość i cukrzyca. Do tej listy należy dodać także niski poziom testosteronu. Badacze z The Boston University School of Medicine przeprowadzili przegląd literatury i wywnioskowali, że niski poziom testosteronu podwyższa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i przedwczesnej śmierci ze wszystkich przyczyn. Innymi negatywnymi skutkami niedoboru są zmniejszenie popędu seksualnego, zaburzenia erekcji, obniżenie masy i siły mięśni, utrata tkanki kostnej, chroniczne zmęczenie oraz depresja. Niski poziom testosteronu u starszych mężczyzn to istotny problemem dotyczący zdrowia publicznego, któremu nie poświęcamy dostatecznie dużo uwagi.
(„International Journal Impotence Research”, 21:261–264, 2009)
Niski poziom testosteronu jest powiązany z syndromem metabolicznym
Niski poziom testosteronu jest ważnym markerem słabego zdrowia metabolicznego. Andret Guay z Harvard Medical School z przeglądu literatury wnioskuje, że niski poziom testosteronu zwiększa ryzyko wystąpienia syndromu metabolicznego – zespołu objawów i zaburzeń powodujących choroby. Do tych objawów zaliczamy wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom tłuszczy we krwi, insulinoodporność, cukrzycę typu 2., stan zapalny, odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Aby przeciwdziałać temu syndromowi naukowcy rekomendują suplementację testosteronu, która w przypadku starszych mężczyzn jest kwestią sporną i budzi kontrowersje od czasu, kiedy po raz pierwszy wyizolowano ten hormon (w 1934 r.). Ilość recept na testosteron zwiększyła się trzykrotnie w ciągu ostatnich 10 lat, ale wielu lekarzy obawia się, że korzyści nie równoważą skutków ubocznych jego stosowania. Prowadzenie zdrowego trybu życia poprawi zdrowie metaboliczne i podniesie poziom testosteronu, zredukuje tkankę tłuszczową, zwiększy masę kostną i mięśniową, poprawi regulacje cukru we krwi i zredukuje ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Możesz poprawić metabolizm testosteronu, zmieniając swój styl życia na zdrowszy – nawet jeżeli dodatkowo stosujesz suplementy testosteronu.
(„Journal Andrology”, 30:370–376, 2009)
Ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka
Regularne ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, wylewu i przedwczesnej śmierci, ale ich znaczenie w profilaktyce antynowotworowej jest niejasne. Badanie trwające 16 lat, prowadzone w Finlandii, pokazuje, że średniej intensywności aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka o prawie 50%. Naukowcy przebadali ponad 2,5 tysiąca mężczyzn, w których rodzinach nie było zachorowań na nowotwory, przebadali ich na początku eksperymentu i powtórzyli badania po prawie 17 latach. Regularne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności (odpowiednik szybkiego marszu) przez 30 min dziennie zapewniły ochronę przed chorobami. Szczególnie dotyczy to zachorowań na raka płuc i układu żołądkowo-jelitowego. Badanie pokazało, że regularna aktywność fizyczna redukuje ryzyko najbardziej śmiertelnych i najczęstszych rodzajów nowotworów.
(„British Journal Sports Medicine”, w druku, opublikowano w Internecie 28 lipca 2009 r.)
Cały artykuł można przeczytać w marcowym "Muscular Development"