Ćwiczenia fizyczne zapobiegają szkodliwym skutkom spożywania alkoholu
Umiarkowana konsumpcja alkoholu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób krążenia. Nieumiarkowane picie to jednak zupełnie inna sprawa. Nadużywanie alkoholu wiąże się ze zjawiskiem przemocy domowej i zwiększa liczbę wypadków drogowych, niszczy wątrobę, powoduje pogorszenie kondycji mięśnia sercowego i przyspiesza niszczenie błon komórkowych w całym organizmie. Japońscy naukowcy w badaniu przeprowadzonym na szczurach odkryli, że wraz z wiekiem zwiększa się szkodliwy wpływ alkoholu na błony komórkowe, ale ćwiczenia fizyczne zapobiegły rozpadowi błon komórkowych u młodych i starszych zwierząt. Nie wiadomo, jak wyniki tych badań odnoszą się do ludzkiego organizmu .
(Alkohol 2009, 43, s. 59–64, 2009)
Melanotan, lek opalający z podziemia
Amerykańscy i europejscy eksperci z dziedziny zdrowia są zaniepokojeni nielegalnym stosowaniem samoopalających leków Melanotan I i Melanotan II, które mogą niszczyć układ odpornościowy i powodować choroby układu sercowo-naczyniowego. Melanotan I zawiera alfa-MSH, substancję, która powoduje zwiększenie wydzielania pigmentu barwiącego skórę, melaniny. Melanotan II zawiera także melanokortynę, która zwiększa popęd seksualny i kontroluje apetyt. Dziesięć zastrzyków z tym lekiem wywołuje głęboką, ciemną opaleniznę, utrzymującą się dzięki cotygodniowym iniekcjom. Lek jest szeroko dostępny na czarnym rynku w Stanach Zjednoczonych i Europie o czym świadczyć mogą fora dyskusyjne, np. Melanotan.org. Długotrwałe skutki uboczne nie są znane.
(BBC News, 18 lutego 2009)
Polidokanol zmniejszył ból kolan u kulturystów
Patellar tendinitis, czyli nadwyrężenie więzadła właściwego rzepki, jest bardzo powszechną przypadłością kulturystów i innych sportowców siłowych, którzy robią przysiady. Kontuzja może być wywołana złą techniką wykonywania przysiadów (słabe wykorzystanie mięśni pośladkowych) lub przetrenowaniem. Bez względu na przyczynę, schorzenie utrzymuje się przez długi czas i jest trudne do wyleczenia. Badacze z University of New South Wales w Australii zanotowali przypadek 33-letniego kulturysty z tego typu nadwyrężeniem, które zostało skutecznie wyleczone za pomocą zastrzyków z polidokanolem. Lek odcina dopływ krwi do naczyń i jest powszechnie stosowany w leczeniu żylaków, a po zastosowaniu go u leczonego kulturysty, badacze zanotowali wyraźną poprawę. Lek obecnie nie jest zatwierdzony przez FDA (Amerykańską Agencję ds Żywności i Leków) jako środek leczący uszkodzenia tkanek miękkich. Może się jednak okazać skutecznym sposobem leczenia bolesnych i uciążliwych kontuzji ścięgien.
(Clinical Journal Sports Medicine 2009, 19, s. 145–146)
Można chirurgicznie wyleczyć zerwane ścięgna bicepsu
Zerwanie długiej głowy bicepsa w ramieniu jest dość typową kontuzją u kulturystów, którzy robią wyciskanie na ławce, czy uginanie ramion w dużej liczbie bądź przy wysokiej intensywności. Długa głowa bicepsa jest podatna na kontuzje w momencie hamowania ruchu opadającego przy rozciągnięciu ramienia, podczas ciężkich ćwiczeń (np. podczas wyciskania na ławce płaskiej lub skośnej) lub w sportach takich jak snowboarding, narciarstwo czy futbol. Mniej spotykana jest kontuzja ścięgna przyczepu bicepsa (ang. distal biceps tendon rupture). Ten rodzaj kontuzji stanowi jedynie 3% wszystkich przypadków naderwania bicepsów i często występuje u starszych sportowców, którzy stosują przeciążające ćwiczenia górnych partii ciała. Kontuzja jest widoczna ze względu na nienaturalną wypukłość na bicepsie w kontuzjowanym ramieniu. Francuscy badacze opisali technikę chirurgiczną, która leczyten rodzaj kontuzji i ma wysoki procent skuteczności. Nie jest to częsta kontuzja, ale może zakończyć twoją karierę sportową, jeżeli nie będzie odpowiednio leczona.
(American Journal Sports Medicine, 37, opublikowano w Internecie 23 stycznia 2009)
Cały artykuł można przeczytać w październikowym "Muscular Development"