Facebook

Subskrybuj RSS

Zdrowie

drukuj Polec Znajomemu

Research: Zdrowie - kwiecień 2009

data: 20.03.2009

Ojcostwo zwiększa ryzyko raka prostaty
 
Nie miej dzieci, jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. Jeśli jednak chcesz mieć dzieci, miej ich dużo. Duńscy badacze odkryli, że ojcowie wykazują wyższe ryzyko wystąpienia raka prostaty niż mężczyźni bezdzietni. Co dziwniejsze, mężczyźni, którzy mieli więcej niż jedno dziecko wykazywali mniejsze ryzyko niż ci, którzy mieli tylko jedną pociechę. Także mężczyźni, którzy mieli synów byli mniej podatni na tę chorobę niż ci, którzy mieli córki. Przebadano 3400 mężczyzn z rozwiniętym rakiem prostaty wybranych z krajowego rejestru ludności spośród wszystkich mężczyzn urodzonych w Danii między rokiem 1935 a 1988. Czynnikami ryzyka raka prostaty są rasa, rodzinna historia choroby i wiek. Badacze nie mogli zidentyfikować czynników środowiskowych tłumaczących obniżenie ryzyka raka prostaty u bezdzietnych mężczyzn.
(Cancer, w druku, opublikowane online, 7 stycznia 2008)
 
Większa siła mięśni zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci
 
Ćwiczenia aerobowe jak fitness wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, chronią serce i naczynia krwionośne przed chorobami. Zmniejszają ryzyko ataku serca i nagłej śmierci. Większość zaleceń dotyczących ćwiczeń mówi o sile powysiłkowej mięśni. Długoletnie badanie na ponad 10 000 mężczyzn przeprowadzone w Cooper Clinic w Dallas odkryło, że im większa była siła mięśni badanych, tym mniejsze ryzyko śmierci na skutek raka i roczna ilość zgonów z każdej przyczyny. Mężczyźni byli przebadani pod względem medycznym i sprawności fizycznej w latach 80., następnie porównano wyniki po prawie 20 latach. Większa siła zmniejszyła ryzyko śmierci z różnych przyczyn o 32%, o 50% z powodu ataku serca i o 32% z powodu raka w porównaniu do 30% najsłabszych mężczyzn. Zwiększenie siły mięśni może spowodować, że będziesz żył dłużej. Trening siłowy nie jest substytutem ćwiczeń aerobowych – powinieneś wykonywać oba.
(British Medical Journal, w druku, opublikowane online, 1 czerwca 2008)
 
Blokery miostatyny podnoszą ryzyko urazów ścięgien


Miostatyna to białko, które reguluje wzrost mięśni i zapobiega ich przerostowi. Blokery miostatyny są marzeniem kulturystów – mogą spowodować nieograniczony wzrost mięśni. Badacze z University of Michigan, pod nadzorem Johna Faulknera, odkryli, że podczas gdy blokery miostatyny powodują wzrost mięśni, przy okazji kurczą ścięgna i sprawiają, że są one kruche. Badali myszy, które były zmienione genetycznie i nie mogły produkować miostatyny. Sportowcy, którzy użyli takiego leku mogli być prawie pewni, że ulegną kontuzji. Miostatyna zapobiega nadmiernemu przerostowi mięśni, ale także uczestniczy w regeneracji tkanki po intensywnym wysiłku. Kontuzje mięśni występują zwykle podczas powtórzeń ekscentrycznych. Ścięgna przy tym typie skurczu działają jak sprężyna, co zmniejsza parcie na mięśnie. Krótkie, kruche ścięgna tworzone na skutek działania blokerów miostatyny narażają mięśnie na większe przeciążenia i zwiększają ryzyko kontuzji. Blokery miostatyny powodują nagły i ogromny wzrost mięśni, co powoduje, że żaden sportowiec nie może się im oprzeć – nie zważając na efekty uboczne.
(Proceedings National Academy Sciences, 105: 388-393, 2008)
 
Aeroby chronią naczynia krwionośne przed szkodliwymi skutkami treningu siłowego
 
Trening siłowy zwiększa masę mięśniową i kostną i ma korzystny wpływ na metabolizm. Może jednak stresować naczynia krwionośne. W spoczynku średnie ciśnienie krwi wynosi ok. 100 mm słupa rtęci (mm Hg). Szczytowe skurczowe (wyższa wartość) ciśnienie krwi podczas intensywnych przysiadów wynosi 400 mm Hg. Pojedynczy trening siłowy usztywnia naczynia krwionośne, co mogłoby stopniowo niszczyć komórki wyściełające naczynia i wywierać presję na serce. Trening cardio jednak sprawia, że naczynia są bardziej podatne i poprawia ich kondycję i funkcjonowanie. Japońscy badacze odkryli, że robiąc trening cardio po treningu siłowym poprawia się zdrowie naczyń krwionośnych i kompensuje negatywne skutki treningu siłowego wpływające na sztywność naczyń krwionośnych. Aeroby przed treningiem siłowym nie działają w sposób ochronny. Trening cardio po treningu siłowym oddziałuje korzystnie na naczynia krwionośne i maksymalizuje efekty treningu ćwiczeń oporowych, ponieważ możesz dźwigać intensywniej z mniejszym zmęczeniem.
(Journal Applied Physiology, 103: 1655-1661, 2007)
 
Niski poziom testosteronu jest odpowiedzialny za cukrzycę i syndrom metaboliczny


Testosteron jest niezbędny przy budowaniu dużych, silnych mięśni i sprawia, że czujesz się jak prawdziwy facet. Jest też ważny dla zdrowia metabolicznego. Mężczyźni z obniżonym poziomem testosteronu wykazują zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 i syndromu metabolicznego. Cukrzyca typu 2 jest chorobą charakteryzującą się słabą regulacją cukru we krwi. Syndrom metaboliczny to grupa symptomów związanych ze słabym zdrowiem metabolicznym, takich jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość w strefie brzusznej, anormalny poziom tłuszczy we krwi, stany zapalne, insulinooporność, cukrzyca typu 2 i anormalności w krzepnięciu krwi. Oba problemy zdrowotne mogą odbierać ci energię, spowodować atak serca i zrujnować twoje życie seksualne. Niski poziom testosteronu może powodować takie problemy zmieniając kompozycję twojego ciała, osłabiając czułość receptorów androgenowych, uszkadzając transport glukozy (cukru) do komórek i zmniejszając zdolność komórek do zwalczania wolnych rodników, które są powodem ich uszkodzeń. Suplementy testosteronu mogą pomóc mężczyznom walczyć z niskim poziomem tego hormonu, poprawiając kontrolę cukru we krwi i zredukować otyłość w okolicy brzucha.
(Current Opinion Endocrinology Diabetes & Obesity, 14: 226-234, 2007)
 
Niski poziom testosteronu związany z przedwczesną śmiercią


Niski poziom testosteronu może przyczynić się do choroby serca, udaru, cukrzycy, otyłości strefy brzusznej, redukcji masy kostnej i mięśniowej, depresji, zaburzeń erekcji i obniżenia popędu seksualnego. Niski poziom testosteronu wywołuje zwiększenie masy tłuszczowej, niski poziom energii, osłabienie funkcji mentalnych, zwiększenie ryzyka upadku, pęknięcia biodra, anemii i choroby Alzheimera. Badacze z University of California w San Diego odkryli, że niski poziom testosteronu prowadzi do przedwczesnej śmierci. Mierzyli wskaźnik śmierci starszych mężczyzn (średnia wieku 72 lata na początku badania) przez 20 lat. Mężczyźni z najniższym poziomem testosteronu na początku badania byli bardziej podatni na wcześniejszą śmierć. Wyniki były niezależne od ryzyka zdrowotnego takiego jak syndrom metaboliczny czy cukrzyca. To badanie pokazało, że zmniejszający się poziom testosteronu u starszych mężczyzn ma znaczący wpływ na zdrowie i że andropauza jest ważnym zagadnieniem zdrowotnym.
(Journal Clinical Endocrinology Metabolism, w druku, opublikowane online, 2 października 2007)
 
Niski poziom testosteronu jest związany ze zwiększonym wskaźnikiem śmierci z powodu choroby serca i raka


Wiele ostatnich badań pokazało związek między niskim poziomem testosteronu a zwiększeniem występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Epidemiolodzy (naukowcy zajmujący się tendencjami w chorobach populacji) wnioskują, że niski poziom testosteronu jest ważnym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci na skutek choroby serca i innych powodów śmierci. Brytyjscy badacze zmierzyli poziom testosteronu we krwi u 12 000 mężczyzn w wieku od 40 do 79 lat między rokiem 1993 a 1997 i określili jak wielu z nich zmarło lub zapadło na chorobę serca bądź raka w 2003 roku. Wskaźniki śmierci z powodu raka, choroby serca i innych przyczyn były znacznie wyższe u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu. Wyniki były niezależne od wieku, kompozycji ciała, ciśnienia krwi, cholesterolu, palenia papierosów, cukrzycy, spożycia alkoholu, aktywności fizycznej, klasy społecznej i wykształcenia. Wywnioskowali, że niski poziom testosteronu jest znaczącym czynnikiem ryzyka dla chorób układu sercowo-naczyniowego.
(Circulation, 116: 2694-2701, 2007)

 

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages