Facebook

Subskrybuj RSS

Zdrowie

drukuj Polec Znajomemu

Research: Zdrowie - maj 2009

data: 20.04.2009

Melanotan – podziemny środek opalający


Eksperci w dziedzinie zdrowia ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii są zaniepokojeni nierozsądnym użyciem środków samoopalających Melanotan I i Melanotan II. Melanotan I zawiera enzym o nazwie hormon alfa-melanotropowy (alfa-MSH), który powoduje wydzielanie przez skórę pigmentu – melaniny. Melanotan II zawiera alfa-MSH i hormon melanokortynę, który działa także na sprawność seksualną (wspiera erekcję i popęd seksualny) i kontrolę wagi. Mimo, iż te leki przeszły próby kliniczne, FDA (Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków) nie zaakceptowała ich. Zwykle potrzeba około 10 zastrzyków, aby uzyskać głęboką, mocną opaleniznę, którą można później utrzymać dzięki cotygodniowym zastrzykom. Środek jest szeroko dostępny na czarnym rynku w Stanach Zjednoczonych, co sugeruje obecność portali dyskusyjnych, takich jak Melanotan.org.
(BBC News, 17 listopada 2008)
 
Łysienie związane jest z genami dziedziczonymi zarówno po ojcu, jak i matce


Miejska legenda głosi, że mężczyźni dziedziczą gen łysienia po swoich matkach. Badanie z McGill University w Kanadzie pokazało, że gen może pochodzić zarówno od matki, jak i od ojca oraz to, że szanse na wyłysienie są o wiele większe, jeżeli obie strony rodziny posiadają ten gen. Podczas gdy naukowcy zaczynają rozumieć genetyczne podstawy łysienia, są nadal daleko od zrobienia czegoś konstruktywnego, aby mu zapobiegać. Leki takie jak minoxidil (Rogaine) mogą spowalniać proces łysienia, jeśli zaczną być wcześnie stosowane, ale nie zahamują łysienia kompletnie. Naukowcy aktywnie badają genetykę utraty włosów i pewnego dnia mogą odnaleźć sposób walki z tą przypadłością. Do tego czasu, musisz zdać się na peruki i przeszczepy włosów albo pogodzić się ze swoją z łysiną.
(The Wall Street Journal, 13 października 2008)
 
Leki na artretyzm zwiększają ryzyko ataku serca


Wielu kulturystów z bolącymi stawami i starszych ludzi cierpiących na artretyzm stosuje inhibitory COX-2, na przykład Vioxx i nieselektywne, niesteroidowe leki przeciwzapalne (z ang. NSAIDs) takie jak ibuprofen, aby zmniejszyć ból. Kilka ostatnio prowadzonych badań pokazuje, że te leki zwiększają ryzyko ataku serca i udaru. Daniel Solomon i koledzy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie odkrył, że lek podnosi ryzyko sercowo-naczyniowe bardziej u niektórych ludzi. Przebadano ponad 100 000 osób, które stosowały leki i porównali ich wyniki z wynikami ponad 20 000 pacjentów, którzy nie stosowali takich lekarstw. Vioxx podwyższył ryzyko śmierci związanej z sercem o 22%, a niesteroidowe leki przeciwzapalne obniżyły to ryzyko o 21%. Czynniki ryzyka związane ze śmiercią na skutek inhibitorów COX-2 to między innymi: wiek, wysokie ciśnienie krwi, wcześniejsze choroby serca lub atak serca, artretyzm reumatyczny, choroby nerek i chroniczna choroba płuc.
(Arthritis Care and Research, 59: 1097-1104 2008)
 
Czy wysoki poziom testosteronu zwiększa ryzyko raka prostaty?


Rak prostaty jest drugą wiodącą przyczyną śmierci u mężczyzn. W zeszłym roku u 250 000 mężczyzn zdiagnozowano tę chorobę, 30 000 zmarło. Testosteron był posądzany o zwiększenie ryzyka choroby, ale związek jest przypadkowy. Leki takie jak Eulexin (flutamin), Casodex (bicalutamid) i Procur (octan cyproteronu) blokują działanie testosteronu i dihydrotestosteronu i kurczą powiększone gruczoły prostaty. Wielu lekarzy nie przepisuje testosteronu starszym mężczyznom, ponieważ obawiają się, że może to wywołać u nich raka prostaty. Badanie z Harwardu prowadzone przez Abrahama Morgentalera pokazało, że niski poziom testosteronu właściwie zwiększył ryzyko raka prostaty. W swojej nowej książce „Testosterone for Life” (McGraw Hill, 2009) autor badania pisze: „nie ma nawet jednego badania, które wskazałoby jakąkolwiek różnicę w ryzyku wystąpienia raka wśród mężczyzn ze stężeniem testosteronu 200, 500, czy 800 ng/dL.” Eksperci medycyny poddają w wątpliwość długo podtrzymywane wierzenie, że wysoki poziom testosteronu ma wpływ na podwyższenie ryzyka raka prostaty.
(Cancer Epidemiological Biomarkers and Prevention, 17: 2525-2530 2008)
 
Wysoki poziom wapnia we krwi zwiększa ryzyko najgroźniejszej formy raka prostaty


Jeżeli mężczyzna żyje wystarczająco długo, zachoruje prawdopodobnie na raka prostaty, ale umrze na coś zupełnie innego. Przyczyna powstawania nowotworu prostaty jest nieznana, ale czynniki ryzyka to między innymi: wiek, rodzinna historia, rasa, uboga dieta i brak ćwiczeń. Badacze z Wake Forest University Medical School pokazali w badaniu, że wysoki poziom wapnia we krwi zwiększa ryzyko najgroźniejszej formy choroby o 300%. Nie jest jasne, czy winny jest wapń czy hormon peptydowy, który kontroluje poziom wapnia. Poziom wapnia i hormonu peptydowego we krwi nie mogą być kontrolowane poprzez redukcję spożycia wapnia w diecie, ale mogą być zredukowane za pomocą leków. Pomiary wapnia we krwi i poziomu hormonu peptydowego mogą być przydatne w określaniu ryzyka najbardziej śmiertelnej formy raka prostaty.
(Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, 17: 2302-2305 2008)
 
Statyny oddziałują na wzrost mięśni


Statyny, takie jak Lipitor, zostały ogłoszone cudownymi środkami, które obniżają poziom cholesterolu LDL (zły cholesterol) i zmniejszają ryzyko choroby serca i udaru. Mają one jednak wady z punktu widzenia kulturystów. Statyny, szczególnie przy wysokich dawkach, powodują ból stawów i zmęczenie. Skutki uboczne są szczególnie odczuwalne w czasie wzmożonych treningów. Badanie z University of Alabama w Birmingham pokazało, że statyny oddziaływały na rozwój komórek satelitarnych w mięśniach. Informacja komórek satelitarnych pojawia się w odpowiedzi na stres mięśni i kontuzje. Komórki łączą się z uszkodzoną tkanką mięśniową, aby wywołać jej naprawę i hipertrofię mięśniową. Statyny mogą oddziaływać na odpowiedź treningową, na ćwiczenia i przeszkadzać w osiągnięciu pożądanego efektu programu kulturystycznego. Atleci powinni rozważyć potencjalne korzyści zażywania tego leku dla układu sercowo-naczyniowego w świetle możliwych negatywnych skutków dla mięśni.
(American Physiological Society Meeting: The Integrative Biology of Exercise V, wrzesień 2008)
 
Trening siłowy redukuje symptomy artretyzmu w kolanach


Powszechna wiedza głosi, że ludzie z artretyzmem kolan powinni unikać jak ognia podnoszenia ciężarów. Teoria głosi też, że duże obciążenie skupiające się na stawach kolanowych podczas wykonywania przysiadów lub innych ćwiczeń na nogi tylko pogarsza ich stan. Australijscy badacze w literaturze opisali przeciwne wnioski. Słabe mięśnie wokół stawów powodują niestabilność i naprężenia co pogarsza stan komórek chrzęstnych wyściełających stawy. Uszkodzenia chrząstek wywołują nieprawidłowości na powierzchni stawów i słabe nawilżenie, co powoduje ból i niemoc. Wzmacnianie mięśni wokół stawów zapewnia stabilność i zdrowsze warunki dla komórek chrzęstnych i błon wydzielających maź stawową. Badacze przeanalizowali 18 badań, które włączały blisko 3 000 pacjentów i wywnioskowali, że ćwiczenia siłowe zredukowały ból i poprawiły funkcje fizyczne, prędkość marszu i równowagę. Trening siłowy działa najlepiej, gdy stosuje się odpowiednie techniki ćwiczeń na dolne partie ciała, które minimalizują nadmierny nacisk na stawy kolan.
(Arthritis and Rheumatism, 59: 1488-1494, 2008)
 
Aspiryna może maskować raka prostaty


Lekarze często zalecają ludziom w średnim wieku i starszym codzienne zażywanie aspiryny, aby zapobiegać atakom serca i udarom. Niestety aspiryna może sztucznie obniżać PSA (antygen swoisty dla prostaty), który jest testem przesiewowym na raka prostaty. Obniżony poziom PSA może spowodować, że lekarze przeoczą wczesne stadium choroby. Badacze z Vanderbilt University School of Medicine przeprowadzili badanie na 1200 mężczyznach, których poddano biopsji z powodu możliwości raka prostaty. Odkryli, że ci, którzy regularnie zażywali aspirynę lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) mieli obniżony poziom PSA. Kilka badań pokazało związek między użyciem aspiryny a zmniejszonym ryzykiem raka prostaty. W rzeczywistości aspiryna może ukrywać wczesne symptomy choroby.
(International Conference on Frontiers in Cancer Prevention Research, listopad 2008)











 

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages