Udowodniono, że hormony, jak np. ludzki hormon wzrostu (GH) i testosteron (T), odgrywają pewną rolę w hipertrofii mięśni i wzroście siły. Ludzie cierpiący na niedobór GH i T są bardziej otłuszczeni, ich masa mięśniowa ulega redukcji, podobnie jak siła, którą mogą wytworzyć ich mięśnie. Anaboliczny wpływ testosteronu na masę mięśniową uzależniony jest od jego dawki i koncentracji. Badanie, przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem dr Bhasina, udowodniło, że ponadnaturalne dawki testosteronu podane młodym mężczyznom są w stanie zwiększyć rozmiar ich mięśni i poziom siły nawet bez wykonywania ćwiczeń fizycznych. Efekt ten związany jest z zależnym od dawki zwiększeniem przekroju włókien mięśniowych typu I oraz II.
Mechanizmy, dzięki którym testosteron zwiększa masę mięśniową nie zostały jeszcze do końca poznane. Przez ostatnie 50 lat panował dogmat o tym, że testosteron czyni to poprzez stymulację syntezy białek ocenianej metodą frakcjonowaną. Administracja testosteronu nastawia mięśnie szkieletowe na wzrost poprzez zwiększenie syntezy białek, nawet gdy organizm przechodzi przez okres głodówki. Logicznym skutkiem stałego wzrostu produkcji białek jest zwiększenie suchej masy ciała i siły.
Uważa się, że we wzroście mięśni istotną rolę odgrywa również GH. Ćwiczenia z obciążeniem stymulują uwalnianie tego hormonu przez przysadkę mózgową, a proces ten jest silnie związany z intensywnością treningu. GH jest jednym z czynników uruchamiających mechanizm przekształcania tłuszczów na energię w trakcie wzrostu mięśni. Stymuluje również pobór aminokwasów i łączenie ich w białka w mięśniach szkieletowych.
GH to hormon anaboliczny zdolny do zwiększania masy mięśniowej. Wiadomo, że u ludzi administracja GH prowadzi do zwiększenia syntezy białek w całym ciele, także w mięśniach, co jest jednoznaczne ze wzrostem chudej masy ciała i spadkiem tkanki tłuszczowej. GH stymuluje również produkcję IGF-1 w wątrobie, a być może także i w innych tkankach, np. w mięśniach szkieletowych.
Ponieważ GH i T są silnymi stymulatorami syntezy białka, logicznym wnioskiem będzie stwierdzenie, że wzrost poziomu hormonów anabolicznych wywołany treningiem spowoduje zwiększenie syntezy białek. Badacze z McMaster University obmyślili ciekawy eksperyment, który pozwolił określić, czy wypicie szejka białkowego po treningu i nagły wzrost hormonów anabolicznych w odpowiedzi na trening o wysokiej intensywności zwiększy syntezę białek.
Badani wykonali dwa treningi: A − powodujący niski wzrost poziomu hormonów, i B − powodujący wysoki wzrost poziomu hormonów. Podczas treningu A ćwiczący wykonali uginanie ramienia na modlitewniku z linką wyciągu, co miało na celu aktywowanie wyłącznie bicepsa. W treningu B ćwiczący wykonali dokładnie to samo ćwiczenie drugą ręką, po którym nastąpił wysokiej intensywności trening nóg z krótkimi przerwami między seriami, co miało doprowadzić do znacznego wzrostu poziomu hormonów w organizmie.
Cały artykuł można przeczytać w majowym "Muscular Development"