Leucyna: najlepszy suplement diety dla kulturystów - grudzień 2011
data: 25.11.2011
Niedawno w „Journal of Amino Acids” naukowcy zaprezentowali kompletny przegląd pod tytułem „Leucine nutrition in animals and nutrition: mTOR signaling and beyond”. Artykuł opisuje wiele korzyści płynących z suplementacji leucyną, która może pomóc kulturystom na diecie redukcyjnej.
Leucyna bierze udział nie tylko w produkcji białek w mięśniach szkieletowych, pełni również wiele innych funkcji, na przykład aktywuje szlaki sygnałowe mTOR powodujące syntezę białek w mięśniach szkieletowych i tkance tłuszczowej, jest też ważnym regulatorem szlaku mTOR. Dodatkowo, aminokwas ten reguluje poziom glukozy we krwi, wspierając glukoneogenezę i pomaga w utrzymywaniu suchej masy w stanie hipokalorycznym. Oto krótka lista niektórych jej funkcji, które zaprezentowano w artykule przeglądowym.
- Leucyna bezpośrednio stymuluje mTOR w podwzgórzu, wpływając na zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów i hamując wzrost wagi. Poza leucyną żaden inny aminokwas nie bierze udziału w regulacji sygnałów mTOR w podwzgórzu (tj. części mózgu odpowiedzialnej m.in. za apetyt). Stymulacja mTOR ma wpływ na obniżenie apetytu, co może być przyczyną tego, iż diety wysokobiałkowe powodują spadek masy ciała właśnie poprzez obniżenie apetytu.
- Leucyna wpływa na uczucie sytości poprzez stymulację wydzielania leptyny (hormonu regulującego apetyt). Niskie poziomy leptyny (potocznie zwanej hormonem sytości) prowadzą do uczucia głodu. Poziom tego hormonu jest regulowany przez mTOR, a wiadomo, że leucyna stymuluje ten szlak, co może powodować zmniejszony apetyt. Ciekawe jest, że wydzielanie leptyny zmniejsza się, a apetyt rośnie podczas stosowania rapamycyny, leku blokującego mTOR. Dowodzi to, że wydzielanie leptyny jest regulowane przez mTOR.
Więcej w grudniowym wydaniu Muscular Development