Facebook

Subskrybuj RSS

Suplementacja

drukuj Polec Znajomemu

Pod lupą: booster testosteronu Novedex XT - wrzesień 2011

data: 22.08.2011

Jakiś czas temu Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) „zbanowała” wiele boosterów testosteronu, uznając część zawartych w nich składników za substancje niedozwolone, co przyniosło kres wielu produktom stosowanym przez kulturystów. Jednak osobom, które nie startują w zawodach sportowych, a trenują amatorsko, można polecić naprawdę skuteczny booster firmy Gaspari – Novedex XT.

Suplement ten działa na zasadzie inhibitora aromatazy. Oznacza to, że jego zadaniem jest czasowe blokowanie w organizmie enzymu zwanego aromatazą. Aromataza P450 powoduje przemianę androgenów takich jak testosteron i androstendion w estrogeny (17-beta-estradiol i estron). Oczywiście, w procesie tym biorą udział i inne izoenzymy, ale są one poza zakresem interesujących nas zagadnień. Kiedy w męskim organizmie pojawi się zwiększona ilość niechcianego P450? W momencie gdy wyraźnie, ponad normę zwiększa się poziom testosteronu (np. podczas podawania go z zewnątrz w trakcie cyklu z użyciem SAA). P450 będzie więc w sposób naturalny stał na straży równowagi pomiędzy hormonami w naszym organizmie, który zawsze będzie dążył do stanu homeostazy. Z jednej strony estrogen powoduje zwiększoną retencję wody, odkładanie tłuszczu i ginekomastię estrogenową, a z drugiej strony, pozytywnie wpływa na zużycie glukozy w tkance mięśniowej i produkcję IGF-1 i GH. Czyli jednak pewna ilość estrogenów okazuje się potrzebna.

Przejdźmy do produktu firmy Gaspari. Zastosowano w nim formułę Dianestrozole, która jest bezpieczną mieszanką antyestrogenów, w składzie zawiera 6,17 keto-etiocholeva-3-ol tetrahydropyranol i 3,17 keto-etiochol-triene. Istotną innowacją jest to, że powyższa mieszanka nie konwertuje do metabolitów blokujących oś podwzgórze-przysadka-jądra, a całość, zgodnie z założeniami producenta, działa „dwupoziomowo”. Z jednej strony, skutecznie ogranicza poziom wytwarzania enzymu P450 (jak podają badania, średnio o 50% już po tygodniu), a z drugiej strony, ma pobudzać układ podwzgórze-przysadka-jądra na powrót do normalnej pracy i wytwarzania właściwych ilości testosteronu. To założenia producenta, który, aby opisać skuteczność, podpiera się wynikami badań: 6,17 keto-etiocholeva-3-ol tetrahydropyranol jest sklasyfikowany jako inhibitor aromatazy, a badanie z Baylor University w Teksasie potwierdza, że pacjenci otrzymujący suplement zawierający ten związek przez okres ośmiu tygodni, wykazali wzrost całkowitego testosteronu o 300% i wolnego o około 600%.

Wyniki badania opublikowano w „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” w 2007 roku. Co prawda dotyczyły innego produktu, lecz jego głównym składnikiem był właśnie przytaczany inhibitor. Badanie wykazało u pacjentów dokładnie 283% wzrostu testosteronu, 625-procentowy wzrost wolnego testosteronu, 556% wzrostu poziomu dihydrotestosteronu. Wykazano poprawę stosunku estrogenów do androgenów i w efekcie zmniejszenie masy tkanki tłuszczowej o 3%.

W świetle tego badania produkt wydaje się być skutecznym i spełnia założenia (stworzenie nieandrogennego środka antyestrogenowego), a firma zastosowała formę zwaną „ether delivery technology”, dzięki której przyjmujemy suplement raz dziennie w dawce od 2 do 4 kapsułek przed snem. Pamiętajmy też, że w badaniu użyto określenia „pacjenci”, a więc osoby w pełni zdrowe nie osiągną aż tak wysokich wskaźników wzrostu poziomu testosteronu, ale i tak są one zadowalające (potwierdzają to opinie osób stosujących ten suplement).

Ostatni składnik uzupełniający formułę Gaspariego – hesperetin (3’,5,7-trihydroxy-4’-methoxyflavone). Znamy go z innego suplementu – Animal Test; jest bioflawonoidem pochodzenia roślinnego, który także zachowuje się jak antyestrogen. Jego funkcją ma być podtrzymywanie procesów antyestrogenowych, zapoczątkowanych przez Dianestrozole.

Podsumowując, Novedex XT to na pewno dobry i działający suplement, który spełnia założenia producenta i jest ogólnodostępnym środkiem na odblokowanie po cyklach z użyciem SAA oraz prohormonów. Jednak uczciwie trzeba stwierdzić, że w jego użyciu są pewne ograniczenia – jeżeli ktoś cierpi na choroby prostaty, serca nerek lub ma nowotwór, powinien się trzymać z daleka od tego suplementu. Młodzież i kobiety także powinni unikać tego produktu. Warto też skonsultować się z lekarzem przed użyciem tego suplementu (w końcu jest to środek na pograniczu leku). Sportowcy wyczynowi również muszą pamiętać, że stosowanie Novedexu XT może dać wynik podwyższonej ilości testosteronu we krwi.

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages