Facebook

Subskrybuj RSS

Suplementacja

drukuj Polec Znajomemu

Pod lupą: aminokwasy - czerwiec 2011

data: 20.05.2011

Suplementy aminokwasowe wraz z odżywkami białkowymi i okołotreningowymi to najpopularniejsza grupa suplementów. Czy ich rola jest zrozumiała dla przeciętnego trenującego? Przypatrzmy się składowi Xtreme 3R firmy Fitness Authority, aby wyjaśnić tę kwestię.

W Xtreme 3R mamy kompleks aminokwasów EAA (aminokwasów egzogennych, czyli niezbędnych), zestaw trzech rodzajów glutamin i tzw. kompleks wytrzymałościowy, w skład którego wchodzą suplementy poprawiające wydolność treningową. Dopełnieniem są elektrolity i witaminy z grupy B. Suplement został opracowany dla optymalizowania regeneracji, dlatego najlepiej połowę porcji wypić przed treningiem, aby w momencie jego rozpoczęcia organizm był przygotowany na stres, oraz w czasie treningu lub zaraz po jego zakończeniu, by natychmiast uzupełnić straty składników odżywczych i zapoczątkować procesy anaboliczne.

Zacznijmy od aminokwasów EAA (egzogennych), które pełnią kluczową funkcję w suplemencie. Poza dużą dawką aminokwasów L-izoleucyny, L-leucyny i L-waliny (znanych jako BCAA), będących w krytycznych momentach materiałem energetycznym dla mięśni i regulujących poziom cukru we krwi, widzimy też inne aminokwasy, które są niespotykane w standardowych suplementach przedtreningowych. W formule Xtreme 3R znajdziemy L-lizynę, która wchodzi w skład chrząstki, jest niezbędna do tworzenia białek mięśniowych, a z witaminą C wytwarza L-karnitynę. W mięśniach jest też konieczna L-histydyna, bo uczestniczy w syntezie białka i hemoglobiny. L-arginina wpływa bezpośrednio po treningu na sekrecję hormonu wzrostu i insuliny, czyli najbardziej anabolicznych hormonów wytwarzanych w tym czasie. L-treonina jest głównym składnikiem tkanki łącznej i kolagenu. Kolejna na liście jest L-metionina, która podczas treningu wpłynie na szybkie spalenie tkanki tłuszczowej oraz chroni wątrobę. L-fenyloalanina jest w trakcie treningu wykorzystana przez organizm do syntezy hormonów adrenaliny i tyroksyny (ponieważ jest przekształcana do tyrozyny).

Jak widać, jest to zestaw aminokwasów potrzebny do rozpoczęcia syntezy białek po treningu, a więc zapoczątkowania efektu anabolicznego. Poza tym, aby zmaksymalizować efekt potrzebna jest odpowiednia jakość półproduktów, proporcje poszczególnych aminokwasów i ich ilość, a w Xtreme 3R mamy ich aż 7000 mg w porcji. To naprawdę dużo, a taka ilość i zestawienie sprawia, że suplement ten jest o wiele lepszy niż zwykłe BCAA.

Kompleks aminokwasów niezbędnych organizmowi to nie wszystko, bo w suplemencie zawarto też trzy formy glutaminy w ilości aż 5000 mg w porcji (patrząc na niektóre suplementy innych firm, jest to ekwiwalent aż pięciu tabletek samego miksu glutamin). Poza normalną formą silnie antykatabolicznej L-glutaminy mamy tu też pięć razy bardziej efektywną we wchłanianiu formę alfa-ketoglutaran glutaminy (znaną jako AKG glutamina). Jest tak dobrze wchłaniana ze względu na sprawne omijanie jelit i przenikanie do mięśni. Trzecia forma glutaminy, czyli jabłczan glutaminy, jest także nowszą, znacznie lepiej przyswajalną bezpośrednio do mięśni formą glutaminy połączoną z kwasem jabłkowym. Pamiętacie poprawioną formę kreatyny, jabłczan kreatyny? Przy sprzęganiu glutaminy i kwasu jabłkowego wykorzystano ten sam sposób transportu z przewodu pokarmowego do mięśni.

Dalej na liście składników widzimy beta-alaninę (a więc izomer znanego aminokwasu L-alaniny), która wiąże się z szeregiem sprawdzonych, pozytywnych działań. Poprawia wydolność, wydajność oraz niweluje zmęczenie neuronów w mięśniach (i to w ilości nawet 4 g dziennie u sportowca ważącego100 kg), a jej dipeptyd poprawia usuwanie kwasu mlekowego. Beta-alanina wraz z obecną w suplemencie L-histydyną wchodzi w skład karnozyny, bardzo silnej substancji opóźniającej proces zmęczenia organizmu oraz zwiększającej wydatkowanie energii przez mięśnie.

Podobne działanie, tj. poprawa wydolności, usuwanie kwasu mlekowego podczas wysiłku mięśni ma kolejny składnik, aminokwas, który nie wchodzi w skład białek mięśniowych – L-norwalina. Ma dodatkowo związek z wcześniej wspomnianą argininą, gdyż intensyfikuje syntezę tlenku azotu i chroni przed stratami argininy pod wpływem katabolizmu. Jak widać, synergiczne działanie poszczególnych składników suplementu jest dobrze dobrane i przemyślane.

W suplemencie możemy też odnaleźć imbir i taurynę (znaną z napojów energetycznych), pobudzającą i stymulującą neuroprzekaźniki. Imbir wykazuje działanie termogeniczne jako składnik suplementów spalających tłuszcz oraz poprawia krążenie krwi i trawienie. Dodatkowo ma działanie napotne (pomaga w ten sposób usunąć toksyny) oraz zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego. To przydatne przy tego typu suplemencie zawierającym całą gamę wysokiej jakości aminokwasów, które są czułe na zbyt wysoką kwasowość otoczenia.

Suplement Xtreme 3R został pomyślany jako kompletna całość, przyświeca mu motto „żeby niczego nie zabrakło podczas treningu”. Łączy zalety antykatabolicznych suplementów typu BCAA + glutamina z suplementami poprawiającymi wydolność i „pompującymi”, oraz z typowymi aminokwasami w tabletkach. Kupujemy więc jeden suplement o połączonym działaniu kilku środków. Osobiście używam Xtreme 3R przed treningiem i 15 min przed zakończeniem, ale drugą porcję wraz z 30 g Vitargo lub carbo – im szybciej te składniki trafią do krwi, tym lepiej dla odbudowy mięśni.

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages