Facebook

Subskrybuj RSS

Suplementacja

drukuj Polec Znajomemu

Białko serwatkowe – bardziej termogeniczne niż soja i kazeina - czerwiec 2011

data: 20.05.2011

Serwatka jest czymś więcej niż tylko białkiem!

Jak dobrze wiemy, nie wszystkie węglowodany czy tłuszcze jednakowo działają w naszym organizmie. Podobnie jest z białkami – każde jest na swój sposób wyjątkowe. Kazeina i białko serwatkowe mają znacznie ważniejszą rolę niż tylko umożliwianie syntezy białka. W najnowszych badaniach szczurom podano białko serwatkowe bądź kazeinę, po czym przeprowadzono test, w którym przeciążano ich mięśnie. Naukowcy przyczepili maleńkie ciężarki na szczurze grzbiety i puścili impulsy elektryczne po podłożu, co powodowało, że szczury podskakiwały – podobnie jak ludzie wykonujący przysiady z obciążeniem. Okazało się, że białko serwatkowe nie tylko zmniejszyło uszkodzenia mięśni, ale spowodowało wzrost poziomu antyoksydantów w wątrobie.

Ciekawym jest, że po podnoszeniu ciężarów poziom znanego biomarkera uszkodzeń oksydacyjnych – TBARS (ThioBarbituric Acid Reactive Substances, substancje reagujące z kwasem tiobarbiturowym) rośnie w osoczu, podobnie jak ilość wolnych rodników. Po spożyciu białka serwatkowego poziom TBARS obniża się. Dodatkowo, białko serwatkowe jest potencjalnym przeciwutleniaczem, ma zatem właściwości antyoksydacyjne zarówno w mięśniach, jak i w wątrobie.

Kolejnym ciekawym odkryciem jest to, że gdy szczurom podano dokładnie tą samą ilość białka, grupa której podano białko serwatkowe miała większy przyrost mięśni. Te wyniki sugerują, że potencjalne biochemiczne przeciwutleniające właściwości białka serwatkowego pośredniczą w zmniejszeniu uszkodzeń komórkowych, zarówno w przypadku wątroby, jak i mięśni, co powoduje przyrost mięśni i wagi. Pod względem reakcji anabolicznych serwatka może mieć przewagę nad kazeiną, jeśli chodzi o właściwości antyoksydacyjne. Wykazano, że serwatka może być inhibitorem angiotensyny II, odpowiedzialnej za kurczenie naczyń krwionośnych. Jak wynika z badań, dzięki stosowaniu białka serwatkowego możesz z osiągnąć lepsze rezultaty w pompowaniu mięśni, niż przyjmując inne białka.

 

Hydrolizat białka serwatkowego dla lepszej pompy mięśniowej

Białko serwatkowe jest nie tylko białkiem szybkodziałającym, o czym wiadomo już od dawna, ale ma znacznie więcej zastosowań w kulturystyce. Może pomóc w osiągnięciu lepszej pompy na siłowni. Śródbłonek naczyniowy jest warstwą pojedynczych komórek w naczyniach krwionośnych, wpływa na zdrowie i ryzyko chorób poprzez regulację zwężenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, ciśnienia czy krzepnięcie krwi, itp. Bioaktywne peptydy pochodzące z żywności, zwłaszcza z białek mleka, powodują szeroki zakres działań biologicznych, w tym spadek ciśnienia krwi i poprawę funkcji śródbłonka. Mleko jest bogatym źródłem konwertazy angiotensyny (ACE). ACE zapobiega konwersji angiotensyny I do angiotensyny II, który jest silnym czynnikiem zwężającym naczynia. Wiele osób z nadciśnieniem tętniczym ma przepisane ACE-inhibitory jako leki obniżające ciśnienie krwi, ale kulturyści mogą uzyskać podobny efekt z hydrolizatów białek serwatkowych.

Przed treningiem większość kulturystów bierze preparaty z tlenkiem azotu (NO) w celu zwiększenia pompy mięśniowej, ale spożywanie nowych i innowacyjnych szejków z białka serwatkowego również może pomóc w osiągnięciu dobrego pompowania. Naukowcy z Uniwersytetu Connecticut badali nowy hydrolizat białek serwatkowych i jego wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Aktywny suplement serwatkowy miał własności białka wyizolowanego z hydrolizatu białka serwatkowego. Przez dwa tygodnie ochotnicy spożywali dziennie jedną porcję hydrolizatu lub placebo. Na koniec badania naukowcy stwierdzili, że w czasie 30, 60 i 90 minut po spożyciu hydrolizatu znacznie wzrosła rozszerzalność naczyń krwionośnych. To oznacza, że dzienne spożycie hydrolizatu białka serwatkowego może być świetnym sposobem na ułatwienie przepływu krwi podczas treningu na siłowni, poprzez wzmocnienie wazodylatacji 90 minut po spożyciu.

OK, a co ze spalaniem tłuszczu? Które białko jest numerem 1 w tej kategorii?

 

Termogeneza

Naukowcy wreszcie zaczynają zauważać, że zwiększenie ilości białka może przyspieszyć spadek wagi. Białko nie tylko zwiększa wydatki energetyczne, ale również obniża pobór energii poprzez mechanizmy, które wpływają na kontrolę apetytu. Dodatek białka do posiłków i diety obniża indeks glikemiczny, a gdy stosuje się je zamiast węglowodanów, również obniża ładunek glikemiczny – dodatkowo z korzyścią dla tolerancji glukozy i wrażliwości na insulinę. Koszt energetyczny trawienia, wchłaniania i metabolizmu białka (23%) jest większy niż węglowodanów (6%) czy tłuszczów (3%).

Naukowcy ze Szwajcarii przebadali efekty termogeniczne trzech białek: białka serwatkowego, kazeiny i soi. Ochotnikami byli mężczyźni i kobiety, którzy spożyli szejki składające się w 50% z białka, 40% z węglowodanów i 10% z tłuszczu. Które białko okazało się najbardziej termogeniczne? Tak, dobrze myślicie: białko serwatkowe było bardziej termogeniczne niż pozostałe białka! Spożycie białka serwatkowego również skutkowało lepszym spalaniem tłuszczu w porównaniu z białkiem sojowym. Naukowcy mają parę pomysłów, jak wyjaśnić termogeniczne właściwości serwatki w zestawieniu z innymi białkami.

1. Białka serwatkowe są intensywniej trawione i wchłaniane niż kazeina, co polepsza syntezę białka. Wzrost syntezy białka jest jednym z zaproponowanych, prawdopodobnych mechanizmów odpowiedzialnych za wzrost termogenezy, zaobserwowany po spożyciu białka serwatkowego. Po zjedzeniu białka serwatkowego stopień syntezy białek jest ponad dwukrotnie szybszy (68% w porównaniu do 31% z kazeiną). Zauważyliście kiedyś, że jedząc duży stek, zaczynacie się pocić? To koszt energetyczny trawienia, wchłaniania i metabolizowania białka, który, jak wspomniano wyżej, jest wyższy niż w przypadku węgli czy tłuszczów. To oznacza, że większy wzrost syntezy białek skutkuje zwiększeniem kosztu energetycznego, co zwiększa termogenezę. Energia jest pobierana, aby zwiększyć syntezę białek! W związku z tym, ładunek glikemiczny jak i synteza po spożyciu serwatki, kazeiny, czy soi, w porównaniu z węglowodanami, może tłumaczyć małe, ale znaczące różnice w termogenicznym efekcie obserwowanym po białku serwatkowym.

2. Naukowcy spekulują, że wzrost wydzielania glukagonu może poprawić utlenianie tłuszczu. Białka serwatkowe, wbrew temu co można oczekiwać, promują utratę tłuszczu, zwiększając uwalnianie glukagonu (glukagon buduje mięśnie, spala tłuszcz). Pobudza on rozkład glikogenu zmagazynowanego w wątrobie. Gdy poziom glukozy we krwi jest wysoki, wątroba pobiera duże jej ilości. Pod wpływem insuliny, spora ilość glukozy przechowywana jest w postaci glikogenu. Glukagon uruchamia glukoneogenezę w wątrobie (zespół przemian, w których substraty takie jak aminokwasy są przekształcane do glukozy). Jako taka, glukoneogeneza jest kolejnym źródłem glukozy we krwi.

Glukagon również wydaje się mieć niewielki wpływ na zwiększenie lipolizy trójglicerydów w tkance tłuszczowej, co może być postrzegane jako dodatkowy środek ochrony glukozy we krwi poprzez dostarczenie paliwa w postaci kwasu tłuszczowego do większości komórek. Na przykład, glukagonopodobny peptyd 2 (GLP-2) jest hormonem regulowanym przez składniki odżywcze pochodzące z proglucagonu, tworzonego w dystalnej części jelita. GLP-2 okazało się być stymulowane po spożyciu białek serwatkowych. W innym badaniu wykazano, że odpowiedzi insuliny i glukagonu wzrosły wraz ze wzrostem ilości spożytego białka serwatkowego i kazeiny, ale efekt dla glukagonu był bardziej widoczny po konsumpcji serwatki. Większa dawka białka czy jego hydrolizatu będzie skutkować obniżeniem ilości insuliny w stosunku do glukagonu, co jest ważnym parametrem kontroli metabolizmu substratów po posiłku.

W kolejnym badaniu udowodniono, że odpowiedzi insuliny i glukagonu na białka serwatkowe doprowadziły do obniżenia współczynnika oddechowego, co wskazuje na zwiększenie utleniania tłuszczów po spożyciu posiłku zawierającego białko serwatki – w porównaniu do posiłków zawierających kazeinę lub soję.

Podczas gdy kuszącym jest zasugerowanie, że podwyższone stężenie glukagonu, obserwowane po spożyciu serwatki, może wpływać na działanie insuliny i pozwalać na spalanie tłuszczu, dowody na lipolityczne skutki glukagonu po spożyciu białka serwatkowego zostały już opublikowane. Jest to kolejny powód, aby po powrocie z siłowni wrzucić nieco sproszkowanego białka serwatkowego do shakera!

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages