Facebook

Subskrybuj RSS

Suplementacja

drukuj Polec Znajomemu

Spożywanie kwercetyny zwiększa biogenezę mitochondrialną i zużycie tlenu - kwiecień 2011

data: 22.03.2011

Biogeneza mitochondrialna to proces, w którym powstają nowe mitochondria w komórce. Mitochondria są kluczowymi regulatorami aktywności metabolicznej komórki, są również istotne dla metabolizmu tłuszczu. Przyrost mitochondriów w mięśniach podczas ćwiczeń aerobowych odgrywa ważną rolę w zwiększeniu maksymalnego poboru tlenu. Dodatkowo następuje przesunięcie równowagi w kierunku zwiększonego utleniania tłuszczu. Im człowiek ma więcej mitochondriów, tym więcej może spalić tłuszczu. W rzeczywistości, wiele firm produkujących suplementy rozwija ofertę produktów zapobiegających otyłości, których działanie polega na umożliwieniu tworzenia większej liczby mitochondriów, a co za tym idzie – spalania tłuszczu.

Jako dodatek do treningu aerobowego, który pobudza biogenezę mitochondrialną (czyli wytwarzanie mitochondriów), naukowcy z Uniwersytetu w Południowej Karolinie odkryli, że dodanie kwercetyny jako suplementu diety może pomóc pozbyć się pewnej ilości tłuszczu, poprawić wytrzymałość fizyczną i zmniejszyć zmęczenie. Kwercetyna jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych, naturalnych flawonoidów i jest obecna w wielu owocach, warzywach i ziarnach. Flawonoidy mają liczne, biologiczne właściwości, włączając działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz – uwaga – prawdopodobnie mają możliwość zwiększenia biogenezy mitochondrialnej.

Kolejną zaletą kwercetyny jest posiadanie właściwości psychostymulujących. Kwercetyna, podobnie jak kofeina, jest antagonistą receptora adenozyny A1 i może opóźniać uczucie zmęczenia, co wynika po części ze zdolności do blokowania receptorów adenozyny w mózgu. Kwercetyna posiada właściwości psychostymulujące kofeiny, ale nie wywołuje efektów ubocznych, takich jak wzrost częstości akcji serca i wzrost ciśnienia tętniczego.

Naukowcy podzielili 12 ochotników na dwie grupy. Pierwsza otrzymywała 500 mg kwercetyny na dobę, dwa razy dziennie, w postaci rozpuszczonej w witaminizowanym napoju, druga otrzymała placebo identyczne w smaku. Następnie ochotnicy mieli za zadanie jeździć rowerem aż do wyczerpania, zmierzono przy tym zużycie tlenu. O dziwo, naukowcy stwierdzili, że suplementacja kwercetyną (500 mg dwa razy na dobę, tylko przez

7 dni) zwiększyła zarówno zużycie tlenu, jak i wytrzymałość u zdrowych uczestników badania. Przypuszcza się, że wzrost zużycia tlenu i zdolności wytrzymałościowych są związane ze zdolnością kwercetyny do zwiększenia biogenezy mitochondriów, co powoduje ich przyrost i zintensyfikowanie utleniania tłuszczu. Wyniki mogą być również powodowane zdolnością kwercetyny do stymulowania tych samych receptorów, co kofeina i opóźniania uczucia zmęczenia.

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages