Facebook

Subskrybuj RSS

Suplementacja

drukuj Polec Znajomemu

Pod lupą: hydrolizat białka serwatkowego - luty 2011

data: 19.01.2011

Czy kiedykolwiek widzieliście, żeby ktoś wypijał dzbanek zmiksowanych surowych jajek i mleka tylko po to, by dostarczyć sobie odpowiednią ilość protein? My widzieliśmy i zapewniam, że nie jest to piękny widok. Od tamtych czasów w świecie suplementów białkowych nastąpiła prawdziwa rewolucja. Nawet stare dobre proteiny serwatki przeszły nowoczesną metamorfozę, a wszystko po to, aby działały szybciej niż kiedykolwiek. Dzięki nowoczesnemu podejściu otrzymaliśmy hydrolizat białka serwatkowego, zawierający mieszaninę rozbitych cząsteczek protein, które mogą być szybciej i łatwiej utylizowane przez organizm niż nienaruszone białka.

Hydrolizowane białka serwatki to wysoce specyficzny rodzaj serwatki, który został poddany trawieniu enzymami w trakcie produkcji. Specyficzne enzymy proteazy rozbijają naturalnie występujące łańcuchy aminokwasów, potocznie zwane polipeptydami. Ten proces enzymatyczny to inaczej hydrolizacja albo trawienie wstępne. Ma on na celu naśladowanie naturalnego procesu trawienia, do którego dochodzi w żołądku i w jelicie cienkim. W wyniku hydrolizacji część polipeptydów rozpada się do łatwo wchłanianych oligopeptydów (składających się z maksymalnie 10 aminokwasów): dipeptydów (złożonych z 2 aminokwasów), tripeptydów (złożonych z 3 aminokwasów), tetrapeptydów (złożonych z 4 aminokwasów), pentapeptydów (złożonych z 5 aminokwasów) itp. To właśnie te łatwo wchłaniane peptydy są odpowiedzialne za wyjątkowe właściwości hydrolizatu białka serwatkowego.

Głównym podwodem, dla którego stosuje się hydrolizat białka serwatkowego jest chęć wspomożenia procesów naprawy i regeneracji po zakończeniu treningu. Zostało udowodnione, że bardzo małe di- i tripeptydy występujące w hydrolizacie są szybko wchłaniane w jelicie cienkim i transportowane do krwiobiegu w nienaruszonym stanie. Gdy hydrolizowane peptydy są spożywane równocześnie z wolnymi aminokwasami, oba typy substancji są wchłaniane lepiej. Najbardziej efektywne jest spożywanie takiej mieszanki przed rozpoczęciem treningu i po jego zakończeniu.

Inną korzystną cechą hydrolizatu jest zdolność do znaczącego stymulowania produkcji insuliny. Insulina to hormon anaboliczny, pełniący pierwszorzędną rolę w momencie, gdy poćwiczeniowe okienko anaboliczne pozostaje otwarte, zwłaszcza po treningu oporowym. Insulina transportuje glukozę i aminokwasy z krwiobiegu do wnętrza wrażliwych na nią komórek mięśniowych, pobudzonych w trakcie treningu oporowego. W wyniku takiego kopa ruszają procesy regeneracji i jednocześnie zahamowaniu ulega aktywność niszczącego hormonu stresu, jakim jest kortyzol. To właśnie w poćwiczeniowym okienku anabolicznym hydrolizat jako źródło białka optymizujące procesy regeneracji ma pole do popisu.

W badaniu z 2008 r. przeprowadzonym na University of South Australia porównano wpływ zwykłego białka serwatkowego, hydrolizatu i placebo na stopień regeneracji siły mięśniowej, generującej pojemność po zakończeniu ekscentrycznego treningu oporowego. Wyniki były zaskakujące. Autorzy badania stwierdzili, że „w porównaniu z placebo i niehydrolizowanym izolatem protein serwatki, konsumpcja pojedynczej dawki hydrolizowanych protein serwatki powoduje szybszą regenerację siły mięśniowej generującej pojemność po zakończeniu ćwiczeń ekscentrycznych.”

Inne badanie dowiodło, że hydrolizowane białko serwatkowe może obniżać ciśnienie krwi. Dr Joel Pins i Joseph Keenan z University of Minnesota zbadali wpływ stosowania 20 g suplementu zawierającego hydrolizowane proteiny serwatki lub niemodyfikowane proteiny serwatki (grupa kontrolna). Badaniu poddano 30 osób, u których wartość ciśnienia krwi mieściła się między 120/80 mmHg a 155/95 mmHg. Podczas sześciu tygodni trwania kontrolowanego badania, a także w ciągu kolejnych czterech tygodni, naukowcy mierzyli ciśnienie krwi, poziom lipidów we krwi i działania niepożądane, występujące u osób biorących udział w badaniu. Badacze koncentrowali się również na diecie ochotników i środkach bezpieczeństwa. Naukowcy z Minnesoty udowodnili, że stosowanie suplementów zawierających hydrolizat białka serwatkowego wiąże się ze spadkiem skurczowego ciśnienia krwi o średnio 8,0 mmHg i spadkiem ciśnienia rozkurczowego o średnio 5,5 mmHg. Zaobserwowano również spadek stężenia cholesterolu LDL i białka C-reaktywnego.

Wniosek jest taki, że hydrolizat białka serwatkowego sprawdza się przy regeneracji potreningowej, w procesach uwalniania insuliny, a nawet w kontroli ciśnienia krwi. Hydrolizat może pomóc kulturystom, ekstremalnym sportowcom oraz wszystkim tym, którzy chcą zrzucić kilogramy i dostarczyć substancji potrzebnych do rozbudowania masy mięśniowej.

Aktualne badania sugerują, że hydrolizat serwatki:

·         szybko uruchamia procesy regeneracji tkanki mięśniowej

·         stanowi wysoce biodostępne źródło łatwych do strawienia białek

·         dostarcza aminokwasów rozbudowujących mięśnie, w tym aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach takich jak: leucyna, izoleucyna czy walina.

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages