Facebook

Subskrybuj RSS

Suplementacja

drukuj Polec Znajomemu

Research: Suplementy - czerwiec 2010

data: 21.05.2010

D-Pinitol nie wzmaga działania monohydratu kreatyny
 
Monohydrat kreatyny jest jednym z najskuteczniejszych suplementów poprawiających osiągi na naszej planecie. Zwiększa on masę mięśniową, siłę, poprawia regenerację po intensywnym treningu i moc mięśni u około 75% sportowców, którzy go stosują. Niektóre badania pokazują, że połączenie działania kreatyny z węglowodanami zwiększa tworzenie fosfokreatyny (fosfokreatyna to wysoko energetyczny związek chemiczny, niezbędny przy intensywnym wysiłku). D-pinitol to naturalnie występująca substancja, która poprawia działanie insuliny i prawdopodobnie może zwiększyć skuteczność suplementów kreatyny.
Chad Kerksick z University of Oklahoma wraz z kolegami stwierdził, że połączenie D-pinitolu i kreatyny nie przyniosło żadnych dodatkowych efektów dla kompozycji ciała i wydajności fizycznej. Dla większości sportowców sama kreatyna pozostaje się najlepszym wyborem.
(Journal of Strength and Conditioning Research, w druku; listopad 2009)
 
Kreatyna walczy z zanikiem mięśni i stanem zapalnym
 
Pogorszenie stanu fizycznego jest powszechne u ludzi cierpiących na rozmaite poważne choroby i w okresie rekonwalescencji po operacjach. Zanik mięśni przyczynia się do powolnej regeneracji i powoduje znaczne pogorszenie jakości życia. Przegląd literatury wykonany przez badaczy z Uniwersytetu w Tesalii w Grecji i Uniwersytetu w Kalifornii w San Francisco dowodzi, że długoterminowe podawanie suplementów kreatynowych pomogło podtrzymać wagę ciała u pacjentów przechodzących pogorszenie stanu fizycznego.
Kreatyna może zmniejszyć stany zapalne poprzez zapobieganie gromadzeniu się substancji zwanych cytokinami prozapalnymi, które powodują ból, opuchliznę i zmniejszoną wydajność. Suplementy zawierające monohydrat kreatyny mogą poprawiać jakość życia i przyspieszać regenerację u pacjentów cierpiących na choroby zwyrodnieniowe i przechodzących rekonwalescencję po kontuzjach i operacjach.
(Current Opinion Clinical Nutrition Metabolic Care, 12: 623 – 627, 2009)
 
Kwasy tłuszczowe omega-3 zapobiegają otyłości
 
Tłuste ryby, jak na przykład tuńczyk czy łosoś zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które są zalecane w celu zapobiegania atakom serca i cukrzycy typu drugiego a także w celu poprawy stanu naczyń krwionośnych. Badania na zwierzętach pokazują, że zwiększone spożycie kwasów omega-3 zapobiegło wzrostowi wagi u zwierząt poddanych diecie sprzyjającej powstawaniu otyłości i zredukowało tkankę tłuszczową u zwierząt z nadwagą. Jak na razie takie skutki nie odnoszą się do ludzi, aczkolwiek większość badań na ludziach była prowadzona przez krótki czas i wykorzystywała niewielu badanych.
Kwasy omega-3 powinny mieć pozytywne działanie na kontrolę wagi u ludzi, ponieważ hamują one apetyt, niszczą komórki tłuszczowe i wywołują zmiany w aktywności genu w mięśniach szkieletowych, sercu, wątrobie, jelitach i tkance tłuszczowej, co zapobiega odkładaniu tłuszczu, promuje jego wykorzystywanie i zwiększa wydatek energetyczny. Potrzebujemy ściśle kontrolowanych, długoterminowych badań na ludziach, aby móc określić rolę kwasów tłuszczowych omega-3 w kontrolowaniu tkanki tłuszczowej.
(Obesity Reviews, 10: 648 – 659, 2009)
 
Doping kofeiną


Kofeina należy do najpopularniejszych suplementów poprawiających osiągi. Została zabroniona przez NCAA (National Collegiate Athletic Association) przy dawkach wyższych niż około 6 filiżanek kawy. Została ona usunięta z listy zabronionych substancji Światowej Agencji Antydopingowej, ale znajduje się teraz na liście „obserwowanych”. Sportowcy stosują kofeinę, aby zwiększyć poziom energii i przyspieszyć metabolizm promujący utratę wagi.
Wiele badań wykazało, że kofeina poprawia wytrzymałość, wydajność w wysiłkach o wysokiej intensywności i siłę. Jednak nie działa ona na wszystkich – są osoby „podatne” oraz osoby „odporne” na tę substancję. Poziom we krwi osiąga maksimum po około 30 minutach od spożycia i wielu sportowców potrzebuje powtórzenia dawki dla zmaksymalizowania wpływu na osiągi. Kofeina ma umiarkowany wpływ na przyspieszenie metabolizmu, więc jako środek odchudzający jest ma minimalną skuteczność (dopóki nie połączymy go z suplementami w rodzaju efedryny). Skutki uboczne to między innymi niepokój, hiperaktywność, arytmia serca i bezsenność. Wielu kulturystów sądzi, że spożycie małych ilości kofeiny przed treningiem podwyższa jego intensywność.
(ACSM's Health & Fitness Journal, 13: 17-23, 2009)
 
Cały artykuł można przeczytać w czerwcowym "Muscular Development"

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages