Facebook

Subskrybuj RSS

Suplementacja

drukuj Polec Znajomemu

Research: Suplementy - kwiecień 2010

data: 25.03.2010

Białko serwatkowe zapobiega otłuszczeniu wątroby


Brak aktywności fizycznej i diety bogate w tłuszcz powodują niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, chorobę objawiającą się stanem zapalnym i odkładaniem się tłuszczu w wątrobie. Badanie z Indii dowodzi, że stan pacjentów cierpiących na tę chorobę poprawił się po zastosowaniu kuracji suplementami białka serwatkowego. Będący w średnim wieku, zarówno mężczyźni jak i kobiety przez 12 tygodni zażywali 20 gramów izolatu białka serwatkowego lub placebo. Badani stosujący kurację wykazali spadek enzymów wątrobowych (ALT i AST) i podwyższony poziom glutationu, ważnego przeciwutleniacza, który chroni komórki.
Badanie pokazało, że stres oksydacyjny sprzyja uszkodzeniom wątroby, a białko serwatkowe chroni jej komórki. Białko to może zapewnić efekt ochronny dla wątroby kulturystom stosującym duże dawki sterydów anabolicznych.
(Journal Gastroenterology Hepattology, 24: s. 1045–1050, 2009)
 
Interwały o wysokiej intensywności w połączeniu z kreatyną promują moc mięśni


Ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności (HIIT) to serie krótkich, maksymalnie intensywnych ćwiczeń przeplatanych odpoczynkiem. Niezależne badania prowadzone w Kanadzie i Australii dowiodły, że krótkie okresy ćwiczeń o maksymalnej intensywności powodują znaczące zmiany w zdolności treningowej, zapasach paliwa w mięśniach i maksymalnej konsumpcji tlenu.
Kristina Kendall i jej współpracownicy z University of Oklahoma w podczas badania trwającego czterytygodnie zaobserwowali, że połączenie suplementów monohydratu kreatyny z ćwiczeniami interwałowymi o maksymalnej intensywności powoduje większy wzrost mocy mięśni i zdolności do wykonywania wysokiej intensywności ćwiczeń niż każda terapia oddzielnie. Ćwiczenia interwałowe składały się z pięciu 2-minutowych ćwiczeń o maksymalnej intensywności z 1-minutowymi przerwami na odpoczynek pomiędzy interwałami. HIIT to skuteczna technika szybko poprawiająca sprawność, a suplementy monohydratu kreatyny zwiększają korzyści płynące z takiego treningu. Nie jest to przyjemny sposób ćwiczenia, ale z pewnością skuteczny.
(Journal Of Strength and Conditioning Research, 23: 1663–1669, 2009)
 
Kreatyna zwiększa poziom biologicznie aktywnej formy testosteronu


Monohydrat kreatyny zwiększa masę mięśniową, siłę i moc u wielu sportowców. Na początku naukowcy sądzili, że działa on poprzez zwiększenie poziomu wysokiej jakości źródeł energii w mięśniach (tj. fosfokreatyna), co pozwala sportowcom trenować intensywniej. Najnowsze badania pokazały, że suplementy kreatyny zwiększają liczbę komórek satelitowych w mięśniach, co skutkuje zwiększeniem ich rozmiaru i poprawą zdolności do syntezy białkowej.
Badanie wykonane w Południowej Ameryce, prowadzone na rugbistach w wieku uniwersyteckim wykazało, że suplementy monohydratu kreatyny zwiększyły ilość dihydratestosteronu (DHT), który jest bardziej aktywną biologicznie formą testosteronu. Dehydratestosteron podniósł się o 56% po siedmiu dniach fazy „ładowania” kreatyny (20 g dziennie przez tydzień) i pozostał podwyższony o 40% powyżej przeciętnej przez 14 dni fazy podtrzymania (5 g dziennie).
To badanie pokazało, że suplementy kreatyny mogą działać, podwyższając biologiczną skuteczność testosteronu.
(Clinical Journal Sports Medicine, 19: s. 399– 404, 2009)

 

Cały artykuł można przeczytać w kwietniowym "Muscular Development"
 
 

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages