Facebook

Subskrybuj RSS

Suplementacja

drukuj Polec Znajomemu

Najnowsze badania dotyczące białek serwatki - listopad 2009

data: 20.10.2009

Serwatka na wynos


Na anabolizm mięśni, wynikający z wykonywanych ćwiczeń i przyjmowania substancji odżywczych, wpływa kilka różnych czynników, między innymi rodzaj spożywanych białek. Wyniki wcześniejszych badań wykazywały, że szybko absorbowane proteiny, takie jak białka serwatki, wywołują silniejszą odpowiedź układów odpowiedzialnych za gospodarkę insuliną i aminokwasami niż kazeina. Najnowsze badania sugerują, że napój z proteinami serwatki jest najprawdopodobniej najbardziej anabolicznym suplementem, jaki można spożywać.


We wcześniejszym badaniu fińscy naukowcy przydzielili ochotników do dwóch grup, z których w pierwszej uczestnicy musieli pić koktajl z proteinami serwatki, zarówno przed, jak i natychmiast po treningu, natomiast w grupa druga konsumowała napój, który wyglądał i smakował zupełnie tak samo, jak koktajl z grupy pierwszej, ale był w rzeczywistości placebo. Naukowcy i osoby badane nie wiedzieli o tym, komu przypadły proteiny serwatki, a kto pije placebo. Dzienna konsumpcja białek, węglowodanów, tłuszczu i całkowita ilość przyjmowanych kalorii, były identyczne dla wszystkich uczestników badania. Jedyną różnicę stanowił dodatkowy koktajl z proteinami serwatki serwowany wybranym uczestnikom eksperymentu przed i po ćwiczeniach. Przed rozpoczęciem eksperymentu dzienne spożycie białek przez ochotników było już całkiem wysokie (1,4–1,5 g/kg). Co więcej w trakcie badania nie ograniczano ilości przyjmowanych składników odżywczych. Tak więc w eksperymencie badano czy dodanie w odpowiednim czasie wysokiej jakości białek do posiłków jest tak istotne, jak zostało to wcześniej zasugerowane.


Jakie więc działanie mogą wywrzeć dwa małe koktajle z białek serwatki podane w ustalonych porach dnia? Mężczyźni przez okres 21 tygodni wykonywali ćwiczenia oporowe całego ciała. Pod koniec badania u uczestników, którzy spożywali tylko 15 g białek serwatki przed i po treningach dwa razy w tygodniu, zauważono większą hipertrofię mięśni niż u mężczyzn z grupy kontrolnej i spożywającej placebo. U osób z grupy stosującej serwatkę przed i po ćwiczeniach, powierzchnia mięśnia czworobocznego zwiększyła się o ok. 10%, natomiast w grupie placebo odnotowano wzrost o 7,5%. Spożywanie białek serwatki wywierało dodatkowo pozytywny efekt na produkcję izometrycznej siły nóg w trakcie wykonywania ćwiczeń na suwnicy. No właśnie. Mamy dwie grupy mężczyzn wykonujących dokładnie te same ćwiczenia. Tym, co sprawiło, że mięśnie ochotników z jednej grupy bardziej się zwiększyły, był zwykły koktajl z białkami serwatki. W kolejnym badaniu, przeprowadzonym w oparciu o wyniki pierwszego, skoncentrowano się na szlakach sygnalizacji syntezy białek.


Nowe badanie dr Hulmi


Wyniki badań dr Hulmi opublikowane w „Journal of Applied Physiology”, również zalecają stosowanie białek serwatki przed i po treningu. Dr Hulmi skoncentrował się na kluczowych szlakach sygnalizacji stymulujących syntezę białek i rozrost mięśni (p7056k, 4E-BP1). Aktywacja szlaku Akt/mTOR i jego docelowych cząsteczek p7056k/4E-BP1 jest zaangażowana w procesy regulacji wielkości włókien mięśni szkieletowych. W trakcie tego badania młodzi mężczyźni spożywali bądź koktajl z proteinami serwatki (15 g izolatu białek serwatki) przed i po ćwiczeniach oporowych, bądź placebo. Mężczyźni przechodzili ciężki trening oporowy przy 80% 1RM z trwającym 2 minuty okresem odpoczynku. Pod koniec badania, u osób z grupy spożywającej serwatkę zaobserwowano gwałtowne zwiększenie aktywności kluczowych szlaków sygnalizacji syntezy białek mięśniowych oraz przyśpieszenie rozrostu mięśni (zwiększenie aktywacji p7056k, które zapobiegało obniżeniu poziomu 4E-BP, jak również zwiększało i przedłużało aktywacje mTOR), co wywiera dobre działanie na syntezę białek mięśniowych i rozrost tkanki.


Badanie przeprowadzone przez dr Hulmi udowodniło, że zażywanie protein serwatki wzmacnia i przedłuża aktywację kluczowych szlaków sygnalizacji syntezy białek po odbyciu treningu oporowego.


Rozmawiałem z dr Hulmi na temat jego badań i oto, co mi powiedział: „Nie jest to niespodzianką, że serwatka wpływa tak efektywnie na wzrost, mleko matek w czasie laktacji w 90% składa się z serwatki! Dla porównania normalne mleko krowie zawiera tylko 20% białek serwatki. Natura dokonała mądrej selekcji, a wszystko po to, aby podtrzymywać wzrost. W praktyce wyniki tego badania dają serwatce zielone światło, przynajmniej w sytuacji, gdy stosujemy ją natychmiast po treningu oraz przed nim. Takie stosowanie tego suplementu powinno efektywnie podtrzymywać anabolizm tkanki mięśniowej”.
 
Bibliografia:
1. Hulmi J.J., Kovanen V., Selānne H., Kraemer W.J., Hǎkkinrn K., Mero A.A., Acute and long-term effects of resistance excercise with or without protein ingestion on muscle hypertrophy and gene expression, Amino Acids, Jul 27 (2007).
2. Hulmi J.J., Tannerstedt J., Selanne H., Kainulainen H., Kovanen V., Mero A.A., Resistance exercise with whey protein ingestion affects mTOR signaling pathway and myostatin in men. J Appl Physiol, Mar 19 (2009).
 
 

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages