Nie stosuj kreatyny, bo twoje nerki eksplodują! A co gorsza twoje mięśnie będą się kurczyć i powyginają twoje ciało jak elektrowstrząsy, możesz się też przegrzać i zapaść w śpiączkę! Wszyscy słyszeliśmy te plotki, że kreatyna powoduje skurcze podczas ćwiczeń i spekulacje, że może ona prowadzić do przegrzania. Sportowcy stosują suplementy kreatynowe od prawie 20 lat, ale spekulacje pozostają wciąż takie same bez względu na skuteczność, a także potencjalne skutki uboczne.
Nagłówki gazet krzyczały, że kreatyna jest odpowiedzialna za kilka przypadków śmierci, jednak nie wspominano już, że wyniki autopsji wskazały jako przyczynę zgonów zawał serca na skutek wysiłku. Poza wymienionymi wyżej raportami mediów na temat kreatyny istnieje wiele anegdot na temat skurczów mięśni czy zaburzeń układu pokarmowego. Mimo to żadne badanie nigdy nie potwierdziło tych przypuszczeń.
Kreatyna nie powoduje skurczów mięśni!
Badacze z University of Connecticut przeprowadzili meta-analizę wszystkich badań dotyczących suplementów kreatyny. Poza pogłoskami mówiącymi o skutkach ubocznych kreatyny u sportowców ćwiczących w cieple żadne z dziesięciu badań nie wykazało zaburzeń w zmiennych termoregulacji czy nawodnienia, włączając regulację temperatury ciała, procentu odwodnienia, odwodnienia moczu, objętości osocza i utraty potu. Ilość zażywanej kreatyny była podobna w tych badaniach (20−25 g) natomiast okresy suplementacji różniły się (8−28 dni). Poza różnicami w dawkach wyniki dziesięciu badań były podobne pod względem zmian masy i temperatury ciała.
$Nie istnieje żaden solidny dowód na to, że suplementacja kreatyny utrudnia rozpraszanie energii przez organizm czy regulację wody przy zażywaniu odpowiednich dawek. Kontrolowane próby eksperymentalne przeprowadzone na sportowcach ćwiczących w cieple przez krótki okres czasu nie wykazały żadnych odmiennych wyników. Teraz kulturyści mogą odetchnąć z ulgą, wiedząc że nauka obaliła kolejny mit na temat suplementów.
Bibliografia:
1.Terjung R.L., Clarkson P., Eichner E.R., et al., American College of Sports Medicine roundtable: the physiological and health effects of oral creatine supplementation, Med Sci Sports Exerc, 32(3): 706-717 (2000).
2.Lopez R.M., Casa D.J., McDermont B.P., Ganio M.S., Armstrong L.E., Maresh C.M., Does creatine supplementation hinder exercise heat tolerance or hydration status? A systematic review with meta-analyses, J Athl Train, Mar-Apr; 44(2): 215-23 (2009).