Facebook

Subskrybuj RSS

Suplementacja

drukuj Polec Znajomemu

Research Suplementy - maj 2008

data: 29.03.2008

Niezbędne aminokwasy i węgle przyspieszają syntezę białka po treningu siłowym

 

Komórki wykorzystują aminokwasy do tworzenia białek, ale pełnią o wiele więcej funkcji w organizmie. Aminokwasy uruchamiają białka sygnałowe w mięśniach, dzięki czemu aktywowana jest synteza białek, a włókna mięśniowe rosną. Napięcie mięśni oraz poziom aminokwasów i insuliny we krwi to podstawowe czynniki wzrostu mięśni. Aminokwasy aktywują ścieżki sygnałowe wewnątrz komórek, zwiększając w ten sposób syntezę białek oraz zmieniają skalę rozpadu, przetwarzania i naprawy mięśni. Związek chemiczny zwany kinazą rybosomowego białka S6 oraz mTOR to ważne cząsteczki sygnałowe wrażliwe na zmiany w poziomie energii i odgrywające ważną rolę przy syntezie białek. Pracują jak biologiczne programy komputerowe ustawiając aminokwasy niezbędne do produkcji nowej tkanki mięśniowej. Naukowcy z University of Texas Medical Branch pod kierownictwem Hansa Dreyera wykazali, że podanie napoju białkowo-węglowodanowego zawierającego dużo leucyny po treningu siłowym wywołuje większą syntezę białek niż stwierdzono w grupie kontrolnej niestosującej suplementów. W badaniu tym zastosowano związki radioaktywne, by zbadać aktywność związków chemicznych zaangażowanych w proces budowy nowej tkanki mięśniowej.

Kulturyści powinni przyjmować odżywkę białkowo-węglowodanową po (a prawdopodobnie i przed) treningiem, gdyż dzięki temu wzrośnie synteza białek w ich mięśniach (American Journal Physiology Endocrinology Metabolism, opublikowany on-line 4 grudnia 2007).

 

6-OXO zwiększa poziom testosteronu

 

Możliwości zwiększenia mięśni zależą od poziomu testosteronu we krwi. Młodzi mężczyźni łatwiej rozbudowują mięśnie niż kobiety i starsi mężczyźni, gdyż mają tego hormonu więcej. Podczas przetwarzania część testosteronu zostaje zmieniona (aromatyzowana) do estrogenów. Zablokowanie aromatyzacji zwiększa ilość biologicznie dostępnego testosteronu i może wywoływać przyrosty mięśni. 6-OXO to popularny wśród kulturystów suplement zawierający 4-androstene-3, 6, 17-trione, który częściowo blokuje aromatyzację testosteronu. Dan Rohle i jego współpracownicy z Baylor University odkryli, że u mężczyzn przyjmujących 6-OXO w dawkach 300 mg lub 600 mg przez okres 8 tygodni znacznie wzrósł poziom wolnego testosteronu, DHT i stosunek ilości testosteronu do estrogenu (zwiększyła się ilość testosteronu, a estrogenu uległa zmniejszeniu). Suplement nie zablokował konwersji całkowicie. Badanie nie wykazało, żeby stosowanie 6-OXO wpływało na masę i siłę mięśni. W wielu dyscyplinach sportu stosowanie 4-androstene-3, 6, 17-trione zostało zakazane, ale ciągle można go legalnie nabyć na terenie USA. Sportowcy chcący go stosować powinni być świadomi, że jest łatwo wykrywalny w moczu (Journal of the International Society of Sport Nutrition, 4:13, 2007, opublikowany on-line).

 

Melatonina podnosi poziom hormonu wzrostu

Kontrola poziomu hormonu wzrostu (GH) to jeden z najważniejszych czynników poprawy swego ciała. Hormon ten produkowany jest głównie w przysadce mózgowej i odgrywa kluczową rolę przy wzroście i naprawie tkanek.Ma także działanie przeciwtłuszczowe, stymulując uwalnianie i rozpad tłuszczu z komórek tłuszczowych i pomaga utrzymać właściwy poziomcukruwe krwi. Podnoszenie poziomu hormonu wzrostu poprzez trening to jeden z głównych sposobów, w jaki ćwiczenia fizyczne poprawiają naszą sprawność, zwiększają hipertrofię mięśniową i redukują poziomtłuszczu.Melatonina, zwana hormonem snu, to istotny regulator hormonu wzrostu. Melatonina hamuje wydzielanie somatostatyny, która normalnie obniża poziom GH. Naukowcy z Baylor University pod wodzą Eriki Nassar odkryli, że już 5 miligramów melatoniny zwiększa poziom hormonu wzrostu, zaś obniża somatostatyny. Efekty te były jeszcze większe, gdy stosowanie melatoniny połączone było z treningiem siłowym. Melatonina to popularny suplement poprawiający jakość snu. Może także pomagać w powiększaniu mięśni i siły, zwłaszcza w połączeniu z treningiem siłowym. (Journal of the International Society of Sports Nutrition, 4:14, 2007, opublikowany on-line.)

 

Suplementy białkowo-kreatynowe nie zapobiegają zmęczeniu lepiej niż węglowodany

Suplementy zawierające aminokwasy i monohydrat kreatyny niosą wiele korzyści ciężko trenującym sportowcom. Aminokwasy służą jako budulec w procesie syntezy białek i zwiększają ją dzięki wpływaniu na ilość białek sygnałowych. Monohydrat kreatyny ma podobne efekty działania. Kreatyna zwiększa poziom fosforanu kreatyny w mięśniach, co jest szczególnie ważne dla procesu dostarczania energii podczas treningu o wysokiej intensywności i syntezy białek. Podobnie jak w przypadku aminokwasów, zwiększenie poziomu kreatyny także stymuluje białka sygnałowe. Nicholas Ratamess i jego współpracownicy z College of New Jersey stwierdzili, że Amino Shooter – suplement diety zawierający niezbędne aminokwasy, kreatynę, taurynę, kofeinę i glukuronolakton – nie daje lepszych efektów, jeśli chodzi o zapobieganie męczeniu się podczas treningu siłowego oraz podnoszenie poziomu hormonu wzrostu lub testosteronu niż zwykła maltodekstryna (polimer glukozy). (International Journal Sport Nutrition Exercise Metabolism, 17: 608-623, 2007).

 

Arginina podnosi wydolność tlenową u osób z chorobami serca

L-arginina podnosi poziom kilku hormonów regulujących metabolizm (np. hormonu wzrostu, insuliny i adrenaliny) oraz zwiększa poziom tlenku azotu, co przekłada się na zwiększenie przepływu krwi. Jeszcze do niedawna tlenek azotu (NO) znany był tylko jako jeden ze związków zanieczyszczających środowisko, pochodzący z rur wydechowych samochodów i kominów elektrowni. Około 20 lat temu naukowcy odkryli, że jest on bardzo ważnym związkiem sygnałowym w naczyniach krwionośnych, regulującym przepływ krwi. Prawidłowa produkcja NO jest kluczowa dla dowolnego procesu w organizmie wymagającego przepływu krwi. Tlenek azotu pomaga w leczeniu ran ciętych, otarć i uszkodzeń mięśni, ścięgien i wiązadeł. Zapobiega także arteriosklerozie (twardnieniu arterii), zaburzeniom erekcji i cukrzycy. Tak zwane boostery azotowe obecne na rynku mają zwiększać przepływ krwi oraz hipertrofię mięśniową. L-arginina, używana do produkcji syntazy NO (enzymu zaangażowanego w produkcję NO), to najważniejszy składnik tych suplementów. Przyjmowanie L-argininy poprawia działanie śródbłonka – wyściółki komórek naczyń krwionośnych, które wytwarzają NO. Liczne badania potwierdzają poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych i wydolności tlenowej pod wpływem suplementacji NO u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. (Current Opinions Clinical Nutrition Metabolic Care, 10: 46-51, 2007).

 

Kreatyna może poprawiać wydolność organizmu na linii frontu

Braki snu obniżają fizyczne i psychiczne możliwości ludzi, czy to studentów kujących do ostatnich egzaminów, czy też żołnierzy walczących w Iraku i Afganistanie. Mózg, podobnie jak i inne komórki ludzkiego ciała, bazuje na adenozynotrójfosforanie (ATP) i fosforanie kreatyny (CP) jako źródłach energii. Poziom fosforanu kreatyny często opada podczas okresów niedoboru snu. Liczne badania wykazują, że suplementacja monohydratem kreatyny poprawia możliwości umysłowe i wyniki testów IQ. Brytyjscy badacze odkryli, że stosowanie kreatyny może pomóc ludziom aktywnym radzić sobie ze skutkami braku snu. Monohydrat stosowany 4 razy dziennie przez tydzień w dawkach po 5 g poprawił pracę mózgu, w tym zdolność podejmowania decyzji, pamięć krótkotrwałą, poczucie równowagi, nastrój i czas reakcji u osób stosujących treningi o umiarkowanej intensywności pozbawionych snu przez 18, 24 i 36 godzin. Suplementy kreatynowe poprawiają pracę mózgu u osób fizycznie aktywnych i cierpiących z powodu niedoboru snu. (Physiology Behavior, 90:21-28, 2007).

 

Niewielkie efekty działania glukozaminy przy rehabilitacji kolana

Kolano to najczęściej uszkadzany staw. Posiadający silną motywację sportowcy zrobią wszystko, by jak najszybciej wrócić na siłownię lub boisko. Glukozamina znana jest z tego, że poprawia metabolizm chrząstek, wiec wielu sportowców przyjmuje ją, by przyspieszyć regenerację uszkodzonego kolana. Serbskie badanie przeprowadzone na 106 sportowcach przechodzących rehabilitację kolana wykazało, że przyjmowanie 1500 mg glukozaminy dziennie nie miało wpływu na tempo regeneracji, obrzęk czy ból, aczkolwiek poprawiało nieco zakres ruchu uszkodzonego stawu. Inne badanie nie potwierdziło uśmierzającej ból roli glukozaminy. Niemieccy badacze stwierdzili, że chondroityna nie zmniejsza bólu oraz nie poprawia mobilności u osób cierpiących na artretyzm kolan lub bioder. Oparli się oni w swej analizie na wynikach 20 różnych badań na temat chondroityny. Dzięki temu dysponowali danymi o 346 pacjentach. Wiele z tych osób cierpiało na silny artretyzm, tak więc chondroityna może pomagać osobom z łagodniejszym przebiegiem tej choroby. Inne badanie (JAMA, 283: 1469-1475, 2007) wykazało jednak, że połączenie glukozaminy i chondroityny zmniejszyło ból w stawie i poprawiło jego stan, więc wygląda na to, że musimy się jeszcze wiele dowiedzieć na temat tych suplementów. Wartość obrotu glukozaminą wyniosła w zeszłym roku ponad miliard dolarów, więc od przyszłych badań bardzo dużo zależy. (Research in Sports Medicine, 15: 113-124, 2007; Annals Internal Medicine, 146: 580-590, 2007).

 

FDA chce zlikwidować suplementy zanieczyszczone sterydami

Niektóre suplementy zawierają środki dostępne tylko na receptę, które mogą być niebezpieczne lub powodować wyniki pozytywne w czasie kontroli antydopingowych. W ciągu ostatnich kilku lat wielu sportowców zostało zdyskwalifikowanych za stosowanie niedozwolonej substancji – nandrolonu. Przypadki te były dość specyficzne, ponieważ każdy sportowiec jest chyba świadom, że nandrolon jest wykrywalny jeszcze w pół roku (czasami nawet do półtora roku) po zakończeniu jego stosowania. Dlatego nawet sportowcy stosujący doping unikają nandrolonu. Okazało się, że być może zdyskwalifikowani sportowcy brali zakazane środki nieświadomie. Bardziej prawdopodobne jest, że korzystali z suplementów zawierających ten środek. FDA ogłosiła, że planuje zwiększyć wysiłki mające na celu wyeliminowanie niedozwolonych składników w suplementach diety i stworzyć kary wymierzone w producentów suplementów, którzy takie praktyki stosują. (The Tan Sheet, 15 października 2007).

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages