Policja narkotykowa aresztowała zawodników NFL za stosowanie bumetanidu
Gracze z NFL dostali nauczkę. Od teraz będą zastanawiać się dwa razy zanim zastosują jakiś suplement. U kilku zawodników wykryto obecność bumetanidu, substancji diuretycznej, którą można znaleźć w popularnym środku odchudzającym Star Caps. Bumetanid znalazł się na liście substancji zakazanych, bo może maskować obecność leków takich jak sterydy anaboliczne, amfetamina czy kokaina. Zawodnicy są pod wciąż rosnącą presją zwiększania masy mięśniowej i pozbywania się tłuszczu. Doświadczenie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Północnej Karoliny wykazało, że 56% czołowych zawodników NFL jest otyłych, w związku z czym trenerzy wywierają na nich presję, aby pozbyli się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wielu zawodników zaczyna więc stosować suplementy odchudzające, w których skład wchodzą czasami zabronione substancje. Badanie przeprowadzone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykazało, że 30% spośród 100 przebadanych suplementów zawiera zakazane substancje. Sportowcy poddawani testom antydopingowym powinni korzystać tylko i wyłącznie ze środków, w których składzie z cała pewnością nie można znaleźć zakazanych substancji.
(The New York Times, 18 października 2008)
Węglowodanowe suplementy zawierające leucynę mogą zwiększać ilość korzyści płynących z treningów
Insulina jest istotnym hormonem anabolicznym, zwiększającym transport aminokwasów (składników budulcowych białek) do wnętrza komórek mięśniowych. Insulina uaktywnia również cząsteczki chemiczne, których zadaniem jest stymulacja syntezy białek. Aminokwas leucyna jest ważną cząsteczką sygnałową, zwiększającą produkcję protein, spowalniającą ich rozpad oraz stymulującą uwalnianie insuliny. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Minnesota dowiodło, że równoczesne spożywanie glukozy (cukru) i leucyny stymuluje uwalnianie insuliny i obniża poziom cukru we krwi. Spożywanie samej leucyny nie wywiera takiego efektu. Biorąc pod uwagę wyniki opisywanego badania, możemy wysnuć następujące wnioski: zażywanie leucyny w połączeniu z węglowodanami po ćwiczeniach odnawia zapasy węglowodanów (glikogenu), zwiększa stopień syntezy białek i zmniejsza ich rozpad.
(Metabolism Clinical and Experimental, 57: 1747-1752, 2008)
Czy DHEA źle działa na prostatę?
DHEA jest hormonem występującym w dużych ilościach w naszym organizmie. Czasami nazywa się go prohormonem, ponieważ jest on przemieniany do testosteronu i estrogenu, a oba te związki mogą oddziaływać na poziom wzrostu rożnych tkanek. DHEA jest substancją szeroko stosowaną przez osoby starsze, jako środek spowalniający starzenie. Efektywność działania i długotrwałe bezpieczeństwo tego suplementu nie są jednak znane. Prostata jest organem bogatym w receptory androgenów, więc DHEA może potencjalnie wywoływać jej powiększenie lub powstanie nowotworu. Mimo iż DHEA jest popularnym i szeroko dostępnym środkiem, potrzeba więcej informacji i badań, aby móc polecić ten związek jako bezpieczny i efektywny suplement opóźniający starzenie.
(Molecular and Cellular Endocrinology, w druku; opublikowane w internecie, listopad 2008)
Węglowodany i hydrolizaty białkowe zażywane przed ćwiczeniami, stymulują syntezę białek mięśniowych
Węglowodany stymulują uwalnianie insuliny, a jest to proces niezbędny do tego żeby aminokwasy zostały przetransportowane do wnętrza komórek. Węglowodany i aminokwasy są niezbędne, jeśli pragnie się pozostać w stanie anabolicznym. Organizm wykorzystuje zapasy białek jako materiału energetycznego w trakcie okresów niskiego poboru kalorii. Doświadczenie przeprowadzone przez duńskich naukowców pokazało, że suplementy zawierające węglowodany i hydrolizaty białkowe (nadtrawione proteiny) stosowane przed treningiem, stymulują syntezę białek w trakcie ćwiczeń i natychmiast po ich zakończeniu, ale nie wywierają już takiego efektu w nocy. Mimo iż wyniki tego badania są bardzo interesujące, to wciąż nie wiemy czy ta strategia przyczynia się do zwiększenia rozmiaru mięśni i ich siły w większym stopniu niż sam trening.
(Journal of Nutrition, 138: 2198-2204, 2008)
Aminokwasy rozgałęzione stymulują syntezę białek po treningu
Leucyna, izoleucyna i walina to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach. Są to niezbędne aminokwasy, co oznacza że muszą być dostarczane wraz z pokarmem. Stanowią one 33% mięśni szkieletowych, a ich obrót jest bardzo szybki, zwłaszcza w trakcie ćwiczeń. Są również niezbędne dla syntezy białek. Wielu kulturystów i innych sportowców zażywa suplementy zawierające te aminokwasy, aby stymulować syntezę białek i aby lepiej regenerować mięśnie po treningach. Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach służą jako elementy budulcowe białek i aktywują proteiny sygnałowe w mięśniach, które z kolei uruchamiają syntezę białek i zwiększają przez to rozmiar włókien mięśniowych. Cząsteczki zwane rybosomalnymi kinazami białkowymi S6 oraz cząsteczki będące celem rapamycyny (takie jak mTOR) to istotne cząsteczki sygnałowe, biorące udział w syntezie białek. Są one wrażliwe na działanie aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach (zwłaszcza leucyny) i działają jak biologiczne programy komputerowe łączące aminokwasy potrzebne do zbudowania nowej tkanki mięśniowej. Kulturyści powinni zażywać suplementy węglowodanowo-białkowe bogate w aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, przed i po treningu, aby zmaksymalizować syntezę białek. Aktywują one szlaki sygnalizacyjne wewnątrz komórki, które stymulują syntezę białek w mięśniach i modyfikują ich rozpad, remodelowanie i naprawę. Mimo iż aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach stymulują regenerację i funkcje immunologiczne, suplementy zawierające te związki wydają się nie polepszać kondycji w trakcie ćwiczeń i nie są znaczącym źródłem energii.
(J Sports Med. Phys Fitness, 48: 347-351, 2008; Am J Physiol Endocrinol Metab, 294: E392-E400, 2008; Am J Physiol Endocrinol Metab, 281: E365-E374, 2001; J Nutr, 136: 533S-S537, 2006)
Arginina nie wpływa na produkcję tlenku azotu
Aminokwas arginina jest konieczny do utrzymania zdrowia metabolicznego, ponieważ pomaga regulować produkcję tlenku azotu (NO), związku, który kontroluje przepływ krwi w naszym organizmie. NO jest związkiem niezbędnym dla utrzymania prawidłowego przepływu krwi i funkcji seksualnych, utrzymania stałego poziomu dostarczenia hormonów i paliwa do mięśni, natlenienia tkanek i ogólnego poziomu energii. Organizm produkuje tlenek azotu z tlenu i argininy oraz cytruliny, aminokwasu endogennego. Chińscy naukowcy odkryli, że krótko trwałe zażywanie argininy (6 g dziennie przez 3 dni) zwiększa poziom argininy i cytruliny we krwi, ale nie wywiera żadnego efektu na poziom tlenku azotu czy wydatkowanie energii w trakcie powtarzanego sprintu na rowerze stacjonarnym. Naukowcy doszli do wniosku, że arginina nie jest efektywnym związkiem, który mógłby polepszać kondycję lub zwiększać ilość tlenku azotu u trenujących sportowców.
(Journal Nutritional Biochemistry, w druku; opublikowane w internecie, wrzesień 2008)
Hydrolizaty białkowe z serwatki przyspieszają naprawę tkanki po treningu
Mięśnie rozrastają się w odpowiedzi na małe uszkodzenia tkanek wytwarzane w trakcie intensywnych ćwiczeń i dużych naprężeń. Stopień uszkodzenia mięśni jest wyższy, gdy wykonuje się ćwiczenia uwzględniające skurcze ekscentryczne (wydłużające). Po skończeniu ćwiczeń rozpoczynają się procesy naprawcze, podczas których następuje rozpad i synteza białek. Te procesy działają najlepiej, gdy we krwi poziom aminokwasów jest wysoki. Suplementy zawierające hydrolizaty białkowe (nadtrawione białka) stymulują regenerację i gojenie oraz zwiększają efekty treningów. Australijscy naukowcy badając kondycję mięśni po treningu stwierdzili, że białkowe hydrolizaty serwatki stymulują regenerację. U pacjentów z uciskającymi wrzodami, kolagenowe hydrolizaty białkowe zwiększają stopień regeneracji o 100%. Suplementy zawierające hydrolizaty białkowe stymulują procesy naprawcze w tkankach uszkodzonych w trakcie treningu (np. z wykorzystaniem ćwiczeń ekscentrycznych) lub w wyniku choroby i stymulują regenerację mięśni u kulturystów.
(Journal Science Medicine Sport, w druku, 2008; Advance Skin Wound Care, 19: 94-96, 2006)
Tłuszcze ryb nie zwiększają ilości ciał ketonowych u osób starszych
Mózg i układ nerwowy jako paliwo wykorzystują głównie glukozę (cukier), ale gdy węglowodany nie są dostępne, mogą również korzystać ze związków ketonowych. Pojemność poboru glukozy w mózgu spada wraz z wiekiem, a to może spowodować obniżenie zdolności umysłowych. Związki ketonowe wywierają efekt terapeutyczny u pacjentów cierpiących na różne zaburzenia i choroby umysłowe. Organizm ludzki produkuje ketony, takie jak aceton, acetooctan i betahydroksymaślan w trakcie okresu niskiego poboru kalorii i ograniczonej ilości węglowodanów. Kanadyjscy naukowcy podejrzewali, że suplementy zawierające tłuszcze ryb, bogate w kwas eikozapentaenowy (w skrócie EPA) mogą zwiększać poziom ketonów we krwi, co może być korzystne dla funkcjonowania mózgu u osób starszych. Ale odkryli coś zupełnie przeciwnego. Pojedyncza dawka oleju z ryb, zawierająca 1480 mg EPA obniża ilość ketonów u ludzi młodych, ale nie wywiera żadnego działania na osoby starsze. Znaczenie wyników tego badania nie jest jeszcze znane.
(Nutrition, w druku, opublikowane w internecie, listopad 2008)