Facebook

Subskrybuj RSS

Spalanie tłuszczu

drukuj Polec Znajomemu

Research: Spalanie tłuszczu - styczeń 2011

data: 22.12.2010

 Arginina może pomóc w walce z otyłością

Arginina jest aminokwasem pełniącym kilka funkcji: stymuluje wzrost, bierze udział w produkcji tlenku azotu (istotnego związku, kontrolującego przepływ krwi), wspomaga regenerację i procesy naprawy tkanek oraz obniża ciśnienie krwi.

W przeglądzie literatury fachowej, Guoyao Wu wraz ze współpracownikami z Texas A&M University doszedł do wniosku, że arginina może zmniejszać ilość tkanki tłuszczowej i pomagać w walce z otyłością. Kilka badań wykazało, że suplementy zawierające L-argininę obniżają ilość tkanki tłuszczowej u szczurów, świń i ludzi. Arginina zapobiega wzrostowi komórek tłuszczowych i stymuluje wzrost wysoce termogenicznej, brunatnej tkanki tłuszczowej, która przyspiesza reakcje spalania kalorii i tłuszczu przez organizm. Dodatkowo arginina działa jak chemiczny sygnał przyspieszający metabolizm.

Naukowcy doszli do wniosku, że arginina jest bezpiecznym i tanim suplementem zmniejszającym ilość tkanki tłuszczowej w organizmie i korzystnie wpływa na zdrowie metaboliczne.

(„Amino Acids”, w druku, opublikowano w Internecie 1 maja 2010)

 

Najlepsza dieta dla długotrwałej kontroli wagi

Na liście bestsellerów słynnej gazety „New York Times” i wielu innych pism, prawie zawsze jest jedna lub dwie książki dietetyczne. Każda z pozycji zazwyczaj prezentuje zupełnie inne podejście do odchudzania. Jedne zalecają niskotłuszczowe diety bogate w węglowodany, inne zaś diety wysokobiałkowe ubogie w węglowodany, a pozostałe sugerują, że najlepszymi dietami są te, znajdujące się pośrodku. Wszystkie opisywane kuracje odchudzające mają jedną cechę wspólną: nie działają dłużej niż sześć do dwunastu miesięcy.

Anthony McCall z University of Virginia, opisując wyniki badania klinicznego, doszedł do wniosku, że długotrwałe programy pozwalające kontrolować wagę, owszem, w niewielkim stopniu poprawiają zdrowie metaboliczne, ale nie przyczyniają się do utraty znacznej liczby kilogramów. Ujemny bilans energetyczny (czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż ich wydatkowanie) jest najistotniejszym czynnikiem determinującym długotrwałą kontrolę prawidłowej wagi. Zawartość poszczególnych typów substancji odżywczych (białek, tłuszczów czy węglowodanów) nie ma znaczenia. To regularny wysiłek fizyczny w dłuższej perspektywie pomaga utrzymać masę mięśniową i sprawia, że łatwiej jest osiągnąć ów ujemny bilans. Dla utrzymania odpowiedniej wagi najlepszym sposobem jest ruch.

(Current Diabetes Reports, 10: 165–169, 2010)

 

Zmienianie białej tkanki tłuszczowej w tkankę brunatną

Ludzki organizm zawiera niewielkie ilości brunatnej tkanki tłuszczowej, której rolą jest spalanie kalorii i przemiana energii pochodzącej z pokarmów na ciepło. Biała tkanka tłuszczowa działa dokładnie na odwrót, magazynuje energię pod postacią tłuszczu. Indywidualne różnice w ilości posiadanej brunatnej tkanki tłuszczowej odgrywają znaczną rolę w podatności na rozwój otyłości. Aktywacja genów kontrolujących produkcję tej tkanki tłuszczowej może pomóc w leczeniu choroby otyłych osób.

Badanie przeprowadzone przez Alexandrosa Vegiopoulosa z German Cancer Research Center w Heidelbergu wykazało, że w organizmie myszy enzym COX-2 pomaga konwertować białą tkankę tłuszczową w tkankę brunatną. Leki takie jak ibuprofen czy aspiryna blokują aktywność COX-2. Jak dotąd nie wiadomo, jak w praktyce wykorzystać informacje uzyskane przez naukowców.

(Science, w druku, opublikowano w Internecie 6 maja 2010)

 

Dlaczego orzechy stymulują odchudzanie?

Spożywanie orzechów w trakcie odchudzania nie ma żadnego sensu. Orzechy są kaloryczne i bogate w tłuszcze. 28 g mieszanki orzechów zawiera 174 kalorii i 15,9 g tłuszczu. Dlaczego więc dietetycy zalecają spożywanie orzechów jako elementu zdrowej diety?

Richard Mattes i Mark Dreher z Purdue University w swym przeglądzie literatury fachowej doszli do wniosku, że orzechy zawierają wiele zdrowych substancji odżywczych i antyoksydantów, które zapobiegają rozwojowi chorób zwyrodnieniowych, takich jak choroby naczyń wieńcowych czy nowotwory. Wiele badań przeprowadzonych na dużych populacjach wykazało istnienie zależności między spożywaniem orzechów a utratą tkanki tłuszczowej.

Orzechy zapobiegają powstawaniu uczucia głodu i są słabo wchłaniane w jelitach. Dodatkowo zwiększają wydatkowanie energii na proces trawienia i sprawiają, że organizm jest bardziej podatny na działanie diety. Orzechy mogą stanowić cenny element diety odchudzającej, pod warunkiem, że nie są spożywane w nadmiarze.

(Asia Pacific Journal Clinical Nutrition, 19: 137–141, 2010)

 

Papryczki chilli zwiększają szybkość metabolizmu

Każdy, kto choć raz spróbował pikantnego meksykańskiego jedzenia wie, że papryczki chilli są naprawdę ostre. Ludzie są coraz grubsi, dlatego też każdy nowy produkt spożywczy, który posiada właściwości odchudzające staje się hitem. David Heber i uczeni z UCLA Center for Human Nutrition odkryli, że stosowanie suplementów zawierających kapsaicynę (substancję sprawiającą, że papryczki chilli są tak pikantne) przez kilka godzin zwiększa wydatkowanie kalorii. Kapsaicyna działa poprzez podnoszenie poziomu hormonu walki lub ucieczki – epinefryny (adrenaliny), która z kolei przyspiesza zużytkowanie tłuszczu i pobudza metabolizm. Wyniki tego badania są interesujące, ale odzwierciedlają działanie wyłącznie pojedynczej dawki. Wciąż nie wiemy, czy ten pikantny suplement działa w ten sam sposób w przypadku osób szczupłych i otyłych, ani czy organizm ludzki nie przestanie na niego reagować po dłuższym czasie stosowania.

Holenderscy naukowcy dowiedli, że stosowanie suplementów zawierających kapsaicynę na 30 minut przed posiłkiem zmniejsza wchłanianie pokarmu o 8%. Zażywanie kapsaicyny razem z sokiem pomidorowym jest jeszcze bardziej skuteczne, ponieważ o 28% obniża wchłanianie pokarmu.

(Wyniki przedstawione na spotkaniu Experimental biology 2010, 27 kwietnia 2010; International Journal of Obesity, 29: 682–688, 2005)

 

Czy hCG faktycznie stymuluje utratę wagi?

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG, z ang. human chorionie gonadotropin) to hormon produkowany w organizmie kobiet w ciąży, stymulujący uwalnianie progesteronu. Jest niezbędny do prawidłowego donoszenia ciąży. W latach 50. brytyjski endokrynolog Albert Simeons ogłosił, że połączenie niskich dawek hCG z niskokaloryczną dietą (500 kalorii dziennie) jest skuteczną metodą odchudzającą. Swoją teorię oparł na obserwacjach indiańskich kobiet przebywających na niskokalorycznej diecie, które podczas ciąży utrzymywały stałą masę mięśniową. Dieta tego typu stopniowo stawała się przedmiotem społecznego zainteresowania.

Metaanaliza 24 badań, której wyniki opublikowano w późnych latach 90. wykazała, że hCG nie ma wpływu na utratę wagi, a dramatyczny spadek masy ciała obserwowany u osób stosujących tę dietę wynika wyłącznie z niskich ilości spożywanych kalorii. American Medical Association ostrzega, że stosowanie hCG może być niebezpieczne dla zdrowia i zdecydowanie nie wpłynie na przebieg odchudzania.

(Harvard Women’s Health Watch, maj 2010)

 

Otyłość obniża poziom testosteronu

Większość kobiet nie lubi grubych facetów. Nadmiar tkanki tłuszczowej negatywnie wpływa na zdrowie metaboliczne, co z kolei ma niekorzystny wpływ na poziom testosteronu i zdolność do erekcji. Naukowcy z Uniwersytetu Buffalo odkryli, że u otyłych mężczyzn stężenie testosteronu i biologicznie aktywnego wolnego testosteronu często jest obniżone. Co gorsza, u starzejących się, otyłych mężczyzn spadek stężenia testosteronu następuje zdecydowanie szybciej.

Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju chorób związanych z obniżonym poziomem testosteronu, takich jak bezdech senny, insulinooporność i cukrzyca typu 2. Nadmiar tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tej zlokalizowanej w okolicy brzucha, zaburza aktywność hormonów kontrolujących układ rozrodczy i wpływa na obniżenie jakości spermy. Z drugiej strony, utrata wagi korzystnie wpływa na ilość testosteronu i wolnego testosteronu, a także poprawia funkcjonowanie układu rozrodczego. Podsumowując, nie ma wątpliwości, że otyłość źle wpływa na wasze życie seksualne.

(Diabetes Care, w druku; opublikowano w Internecie w maju 2010)

 

Wstrzykiwanie lecytyny – ryzykowna metoda w walce z tłuszczykiem

Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA, z ang. Food and Drug Administration) ostrzega konsumentów przed korzystaniem ze spalacza tłuszczu Lipodissolve. Jego działanie wiąże się ze wstrzykiwaniem lecytyny do zdeponowanych lokalnie fragmentów tkanki tłuszczowej celem rozpuszczenia tłuszczu. Agencja FDA ostrzega, że specyfik nie został przetestowany ani zaaprobowany. Co więcej, nie ustalono jego bezpieczeństwa i nie ma żadnych wyników badań, które potwierdziłyby jego skuteczność.

Stosowanie tej metody może prowadzić do powstawania trwałych blizn i deformacji skóry oraz bolesnych guzów podskórnych. Tymczasem Lipodissolve to środek szeroko dostępny w klinikach odchudzających w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

(FDA Consumer Updates, www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm206240.htm)

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages