Facebook

Subskrybuj RSS

Spalanie tłuszczu

drukuj Polec Znajomemu

Research: Spalanie tłuszczu - listopad 2010

data: 21.10.2010

Niskowęglowodanowa dieta bogata w tłuszcze zwiększa ilość niebezpiecznych tłuszczów we krwi

Niskowęglowodanowe diety bogate w tłuszcze zwiększają stężenie cholesterolu LDL we krwi. Wysoki poziom LDL jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia chorób, takich jak miażdżyca (twardnienie naczyń krwionośnych), zawał serca czy udar mózgu. W badaniu przeprowadzonym na University of Colorado w USA Teri Hernandez wykazała, że dieta bogata w tłuszcze zwiększa ilość wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu poziomu LDL. Otyłe osoby biorące udział w badaniu przez sześć tygodni przebywały na niskowęglowodanowej diecie bogatej w tłuszcze (bez ograniczenia kalorii), bądź na diecie niskotłuszczowej o ograniczonej ilości kalorii.

W obu grupach ochotnicy stracili na wadze około 6 kg. Diety niskowęglowodanowe powodują gwałtowny spadek wagi w trakcie pierwszych miesięcy, ale wpływają niekorzystnie na poziom lipidów we krwi, co ostatecznie może prowadzić do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
(„American Journal Clinical Nutrition”, 91: 578-85, 2010)

Ślina helodermy amazońskiej zmniejsza ilość wchłanianego pokarmu i przyśpiesza spalanie kalorii

Eksenatyd (Byetta), produkowany przez firmę Eli Lilly & Co., to syntetyczne wersja hormonu występującego w ślinie helodermy amazońskiej. Wykorzystuje się go w leczeniu cukrzycy typu II, gdyż związek ten zwiększa wydzielanie insuliny, zmniejsza produkcję glukagonu (zapobiega zwiększaniu poziomu cukru we krwi) i spowalnia trawienie pokarmu w żołądku.

W przeglądzie literatury fachowej autor David Bradley wraz ze współpracownikami z University of Wisconsin doszedł do wniosku, iż eksenatyd zmniejsza ilość wchłanianych substancji energetycznych i zwiększa stopień wydatkowania energii. Jak dotąd badania skuteczności tego środka są sprzeczne. Eksenatyd nie został wciąż zaakceptowany przez Amerykańską Administrację ds. Leków i Żywności jako środek odchudzający, ale otrzymał zielone światło w leczeniu cukrzycy typu II.
(„Nutrition”, 26: 243-249, 2010)

Składnik zielonej herbaty zwiększa pojemność tlenową

Zielona herbata zawiera substancję zwaną EGCG, stymulującą procesy odchudzania i chroniącą komórki przed działaniem wolnych rodników produkowanych w procesach metabolicznych. W badaniu przeprowadzonym na Colorado State University Christopher Bell wykazał, że EGCG podawany przez dwa dni w dawce 945 mg zwiększa pojemność tlenową o 4%, ale nie wywiera żadnego wpływu na pojemność minutową serca, pojemność ćwiczeniową czy użytkowanie paliwa. EGCG wywiera jedynie niewielki wpływ na pojemność tlenową, więc nie traktujcie tego związku jako substytutu treningu.

            Wyniki kilku badań wykazały, że EGCG i zielona herbata stymulują procesy odchudzania i zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych typów raka. Jednakże wspomniane badania są dosyć kontrowersyjne, dlatego też potrzebujemy większej ilości wyników zanim będziemy mogli polecić ten suplement jako środek odchudzający lub lek na raka.
(“Medicine and Science in Sports and Exercise”, 42: 739-744, 2010)

Czy wirusy powodują otyłość?

Amerykanie mają obsesję na punkcie swojej wagi, a mimo to ponad 66% społeczeństwa w Stanach jest otyła lub ma nadwagę. 90% osób, które tracą na wadze odzyskuje zgubione kilogramy w ciągu dwunastu miesięcy. Czy amerykanie są narodem pełnym leni, czy powodem takiego stanu rzeczy jest coś bardziej złowrogiego?

Amal Mitra i K. Clarke z University of Mississippi spekulują, iż to wirusy mogą być odpowiedzialne za otyłość. Wirusy mogą uszkadzać podwzgórze, część mózgu kontrolującą poczucie głodu i sytości oraz stopień metabolizmu. Wirusy mogą również uszkadzać komórki przysadki i nadnerczy, wpływając na produkcję hormonów i kontrolę regulacji energii i wchłaniania pokarmu.

            Badania przeprowadzone na osobach dorosłych wykazały, że istnieje związek między poziomem przeciwciał a otyłością. Naukowcy doszli do wniosku, że powstanie otyłości wiąże się z wieloma czynnikami, takimi jak brak aktywności fizycznej, złe nawyki żywieniowe, czynniki środowiskowe, stres i czynniki genetyczne. Do czynników środowiskowych można zaliczyć wirusy.
(„Obesity Reviews”, 11: 289-296, 2010)

Duże wysokości przyśpieszają odchudzanie

Ludzie przebywający na dużych wysokościach w trakcie wakacji zazwyczaj tracą na wadze. Większość badań wykazała, że przebywając na wysokości 1829 m.n.p.m organizm ludzki gubi prawie 0,45 kg dziennie. Zazwyczaj jest to wynikiem odwodnienia, ale w niektórych przypadkach wiąże się ze zwiększonym wydatkowaniem energii, zmniejszeniem ilości przyjmowanego pokarmu i zwiększeniem stopnia metabolizmu. Przebywając na dużych wysokościach w wyniku zwiększania częstotliwości oddechów (wydychane powietrze zawiera parę wodną), traci się wodę.

Ludzie jedzą mniej, gdy przebywają na dużych wysokościach, gdyż często dotykają ich objawy zbliżone do choroby morskiej. Turyści przebywający wysoko w górach w trakcie wakacji zazwyczaj są bardziej aktywni fizycznie – jeżdżą na nartach, wspinają się lub łowią ryby. Duże wysokości wpływają również na procesy trawienne, wydalając niestrawione pokarmy, w górach traci się więcej energii.

            W badaniu przeprowadzonym w Niemczech naukowcy wykazali, że spadek masy ciała u osób przebywających na dużych wysokościach wiąże się również ze zmniejszeniem ciśnienia rozkurczowego. Wniosek? Jeśli szybko musicie zgubić 2–4 kg, rozważcie wyprawę z plecakiem w góry.
(„Medical Hypotheses”, 74:901-907, 2010; „Obesity”, 18: 675-681, 2010)

Sok z czerwonych pomarańczy zmniejsza ilość tłuszczu u myszy

Czerwone pomarańcze, zwane również pomarańczami Moro, mają ciemno czerwony miąższ, który swój kolor zawdzięcza dużej ilości antocyjanów. Smak tej odmiany pomarańczy również jest inny, silniejszy od zwykłych, słodkich owoców, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Antocyjany to przeciwutleniacze pomagające neutralizować wolne rodniki, produkowane w trakcie procesów metabolicznych i wpływające na szybsze starzenie się komórek, degradację DNA osłabienie funkcjonowania układu immunologicznego i bolesność mięśni.

            W badaniu przeprowadzonym w European Institute of Oncology w Mediolanie naukowcy wykazali, że u myszy karmionych pokarmami o wysokiej ilości tłuszczu, podawanie soku z pomarańczy Moro obniża poziom tkanki tłuszczowej. Zwierzęta spożywały identyczne ilości pokarmu, ale kumulowały mniej tłuszczu. Naukowcy doszli do wniosku, że antocyjany oraz nieznane substancje chemiczne znajdujące się w miąższu pomarańczy zapobiegają wchłanianiu tłuszczu. Pomarańcze tego typu można kupić w niektórych sklepach spożywczych.
(„International Journal of Obesity”, 34: 578-588, 2010)

Probiotyki przyśpieszają spalanie tłuszczu

Probiotyki to sfermentowane produkty mleczne zawierające korzystne szczepy bakterii. Probiotyki mogą zapobiegać nietolerancji laktozy, biegunkom, zatwardzeniom, alergiom pokarmowym oraz mogą przyśpieszać odchudzanie. W badaniu przeprowadzonym w Japonii naukowcy wykazali, że osoby spożywające sfermentowane mleko wzbogacone szczepem Lactobacillus gasseri przez dwanaście tygodni stracili 4,6% tkanki tłuszczowej i 5 cm w talii.

            Produkty probiotyczne są zdrowymi produktami spożywczymi wysokiej jakości. Część białek znajdujących się w tych produktach powoli konwertowana jest do cukrów w wątrobie, dzięki czemu organizm utrzymuje stabilny poziom energii i zapobiega powstawaniu uczucia głodu.
(„European Journal of Clinical Nutrition”, w druku, opublikowano w Internecie 10 marca 2010)

Krótki i kiepski sen powoduje otyłość i cukrzycę

We współczesnym zaganianym świecie życie obfituje w stresujące sytuacje, co przekłada się na nasze zdrowie. Coraz częściej wielu z nas śpi źle i zbyt krótko. Brak snu wiąże się z otyłością, chorobami serca, zapaleniem stawów, cukrzycą i rakiem. Co więcej zbyt mała ilość snu wpływa na poziom greliny i leptyny, substancji ważnych w regulacji apetytu i wydatkowaniu energii oraz krytycznych w utrzymaniu zdrowej masy ciała. Brak snu powoduje zwiększenie poziomu greliny i obniżenie stężenia leptyny, przez co zwiększeniu ulega apetyt.

Jakby tego było mało, nocne podjadanie to typowe zachowanie osób otyłych, mających problemy ze snem. Organizm ludzki pozbawiony snu produkuje silne cząsteczki sygnałowe pobudzające apetyt. Osoby śpiące mniej niż sześć godzin dziennie są bardziej narażone na występowanie cukrzycy typu II i otyłości.
(„Nutrition Today”, 45 (2): 77-81, 2010)

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages