Facebook

Subskrybuj RSS

Spalanie tłuszczu

drukuj Polec Znajomemu

Research: Spalanie tłuszczu - listopad 2009

data: 20.10.2009

Głodówki mogą wywołać śmiertelne w skutkach zaburzenia rytmu serca


Utrata wagi zazwyczaj powoduje obniżenie ciśnienia krwi, poprawia regulację cukru we krwi i poziom tłuszczów oraz poprawia zdrowie metaboliczne. Nagła utrata wagi na skutek zastosowania diety typu głodówka (mniej niż 800 kalorii dziennie), często powoduje zmniejszenie masy mięśniowej i kostnej oraz zaburzenia rytmu serca. Bułgarscy naukowcy w badaniu 29 otyłych dorosłych osób, stosujących głodówkę odkryli, że 20 z nich rozwinęło potencjalnie śmiertelne zaburzenia rytmu serca, zwane zespołem długiego QT. Przypadłość ta podnosi ryzyko migotania komór i nagłej śmierci. W zdrowym sercu impuls nerwowy przechodzi przez komory i powoduje jednostajne skurcze przedsionków i komór (górnych i dolnych komór serca). Głodówka pogarsza kondycję komórek i uszkadza normalne funkcjonowanie impulsów. Stosowanie diet opartych na głodówce jest jak wylewanie dziecka z kąpielą: będziesz najszczuplejszym trupem na cmentarzu.
(„Annals Internal Medicine” 2009, 150, s. 501)
 
Aktywność brązowej tkanki tłuszczowej jest słabsza u osób z nadwagą


Brązowa tkanka tłuszczowa (BAT) jest tkanką wysokoenergetyczną, zamieniającą energię z pożywienia bezpośrednio w ciepło, natomiast biała tkanka tłuszczowa przechowuje energię. Brązowy tłuszcz może odgrywać ważną rolę w walce z otyłością. W „New England Journal of Medicine” opisano 3 badania pokazujące, że aktywność brązowej tkanki tłuszczowej zwiększyła się w niskiej temperaturze, ale była mniejsza u ludzi otyłych i starszych. Brązowy tłuszcz zapobiega przybieraniu na wadze poprzez przyspieszenie metabolizmu po przegrzaniu. Metabolizm energii zachodzi dzięki serii sprzężonych reakcji. Oznacza to, że energia uwolniona przy rozkładaniu tłuszczów, węglowodanów i białek, zostaje uwięziona w innych reakcjach, takich jak tworzenie ATP (wysokoenergetyczny związek chemiczny) czy magazynowanie tłuszczów i węglowodanów. Rozprzęganie ma miejsce, kiedy energia z rozkładu pokarmu zostaje uwolniona w postaci ciepła, zamiast być przetworzona na ATP. Brązowy tłuszcz przemienia energię z pożywienia bezpośrednio w ciepło. Producenci leków próbują wykorzystać rozprzęganie w brązowej tkance tłuszczowej i innych komórkach,aby przyspieszać metabolizm, co pomogłoby kontrolować wagę ciała. Zwiększenie produkcji i aktywności brązowego tłuszczu może promować utratę wagi i zwalczać epidemię otyłości.
(„New England Journal of Medicine” 2009, 360, s. 1518–1525; s. 1500–1508; 1509–1517)
 
Kompozycja tłuszczów w diecie wpływa na czynniki ryzyka chorób serca


Większość ekspertów w dziedzinie żywienia zaleca ograniczenie tłuszczów nasyconych oraz spożywanie odpowiednich ilości tłuszczów jednonienasyconych. Proporcje przyjmowanych tłuszczów wpływają na ich magazynowanie i wydatek energetyczny. Badacze z University of Wisconsin w Madison przyjrzeli się dokładniej 24-godzinnemu wydatkowi energetycznemu osób spożywających znaczne ilości tłuszczów nasyconych i nienasyconych. Podczas dwóch 5-dniowych sesji badani mieszkali w komorach metabolicznych, a  naukowcy badali reakcje ich organizmów na obie diety. Dodanie dwóch godzin ćwiczeń nie wpłynęło na dodatkowe – poza działaniem ćwiczeń – wykorzystanie kalorii. Dieta miała znaczny wpływ na czynniki ryzyka chorób serca. Tłuszcze wysokonasycone podniosły poziom LDL (złego cholesterolu) i ciśnienie krwi. Ćwiczenia zredukowały niektóre negatywne skutki diety bogatej w tłuszcze nasycone, ale w niewielkim stopniu. Kompozycja tłuszczy w diecie nie wpływa na dobowy wydatek energetyczny. Jednakże diety bogate w tłuszcze wysokonasycone w kilka dni podnoszą LDL i ciśnienie krwi.
(„American Journal of Clinical Nutrition” 2009, 89, s. 1350–1356)
 
Ubogi tryb snu zmienia działanie hormonów odpowiedzialnych za głód


Ameryka jest społeczeństwem o wysokim poziomie stresu, w którym ludzie nie wysypiają się tak, jak powinni i płacą za to swoim zdrowiem. Niewystarczająca ilość snu jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych takich jak otyłość, problemy z sercem, artretyzm, cukrzyca i rak. Badanie z University of California w Los Angeles wykazało, że brak snu zmienia leptynę i grelinę, hormony niezbędne dla utrzymania odpowiedniej wagi ciała oraz odpowiedzialne za regulację apetytu, wydatek energetyczny. Niedobór snu powoduje wzrost poziomu greliny i spadek leptyny. Oba procesy powodują wzrost apetytu. Nocne podjadanie jest powszechne wśród otyłych, cierpiących na problemy ze snem. Badanie pokazuje, że podczas niedosypiania, ludzki organizm produkuje silne substancje sygnałowe promujące nadwagę.
(„Psychoneuroendocrynology” 2009, 34, s. 540; opublikowano w Internecie)
 
Trening siłowy promuje utratę tłuszczu z okolicy brzucha


Większość organizacji związanych ze zdrowiem, np. American Heart Association, American College of Sports Medicine czy U.S. Department of Health and Human Services, dla wspierania zdrowia metabolicznego i kontroli wagi, zalecają ćwiczenia aerobowe. Rośnie liczba dowodów na to, że trening siłowy jest niezbędnym elementem programu ćwiczeń fizycznych. Trening tego typu zwiększa siłę, ale też poprawia zdrowie metaboliczne i wspomaga utratę tłuszczu. Badacze z East Carolina University pod kierunkiem Roberta Hicknera odkryli, że program treningu siłowego powoduje znaczne wzrosty wydatku energii i zużycia tłuszczu zarówno u szczupłych jaki i u otyłych mężczyzn. Trening siłowy był szczególnie skuteczny w poruszaniu tłuszczu z okolicy brzucha. Jednakże mobilizacja tłuszczu brzusznego była większa u szczupłych, niż u otyłych. Trening siłowy zwiększa wydatek energetyczny i utratę tłuszczu, ale by skutecznie kontrolować wagę, należy stosować różne metody.
(„Journal of Applied Physiology”, w druku; opublikowano w Internecie 5 marca 2009)
 
Klienci fast foodów nie są zainteresowani wartością odżywczą swoich posiłków


Pomimo ogromnych obiekcji ze strony przemysłu fast foodowego, wiele miast wprowadziło przepisy, zgodnie z którymi każda restauracja sprzedająca fast food musi informować swoich klientów na temat wartości odżywczych swoich produktów. Podjęty przez firmy wysiłek okazał się niepotrzebny, ponieważ większość konsumentów nie interesuje się takimi danymi. Badacze z Yale University prowadzeni przez Christinę Roberto obserwowali blisko 4,500 klientów restauracji takich jak McDonald's, Burger King czy Starbucks. Zaledwie sześciu konsumentów, przed zakupem produktu zadało sobie trud, aby sprawdzić informację na temat wartości odżywczych sprzedawanych produktów. McDonald's nie tylko wywiesza plakaty z listą zawartości składników odżywczych w swoich Big Macach czy frytkach, ale wręcza także ulotki z takimi samymi tabelami. Badacze zaznaczają, że ludzie mają prawo wiedzieć, co jedzą, i że te dane powinny być udostępniane w bardziej widoczny sposób. Niestety badanie to dowiodło, że większość z nas wcale nie chce tego wiedzieć.
(„American Journal Public Health” 2009, 99, s. 820–821)
 
BIA dokładnie mierzy kompozycję ciała sztangistów


Najdokładniejszą metodą zbadania poziomu tłuszczu i suchej masy w ciele jest autopsja. Ze względu na to, że metoda ma pewne oczywiste ograniczenia, naukowcy opracowali inne sposoby, np. ważenie pod wodą, wypieranie powietrza i DXA. Niestety, metody te są kosztowne i wymagają ekspertyzy technicznej. Podwójnie pośrednie metody oparte na ważeniu pod wodą i DXA – mierzenie fałdów skórnych czy bioimpendencja elektryczna (BIA) – pozwalają w łatwy sposób zmierzyć tkankę tłuszczową i masę beztłuszczową. W rzeczywistości niektóre wagi domowe zawierają wbudowane systemy BIA, która działa badając w ciele odporność na małe napięcie elektryczne. Zwiększona ilość tłuszczu w organizmie spowalnia tempo przewodzenia elektryczności, podczas gdy większa masa mięśniowa przyspiesza je. Badanie z University of Pensylwania, prowadzone nad 22 kulturystami wykazało, że jeśli chodzi o mierzenie kompozycji ciała, test BIA wypadł korzystniej niż ważenie pod wodą. Pomiary tłuszczu i suchej masy są najcenniejsze podczas badania zmian w kompozycji ciała w trakcie diety i programów treningowych.
(„Acta Diabetologia”, w druku; opublikowano w Internecie w lutym 2009)
 
Dieta uboga w węglowodany powoduje krótkotrwałe problemy z naczyniami krwionośnymi


Większość Amerykanów chciałaby stracić na wadze i poprawić kondycję swojego układu sercowo-naczyniowego, ale nie potrafią ocenić, która dieta jest dla nich najlepsza. Naukowcy jeszcze bardziej zawikłali ten problem, ponieważ sami nie mogą zgodzić się w kwestii najzdrowszej, najskuteczniejszej metody na odchudzanie. Włoscy naukowcy, w trwającym dwa miesiące eksperymencie odkryli, że badani na diecie o ograniczonej dawce kalorii i z niską zawartością węglowodanów, stracili więcej kilogramów, niż osoby na diecie śródziemnomorskiej o ograniczonej dawce kalorii (8 kontra 5 kg). Jednakże we wczesnej fazie diety ubogiej w węglowodany, pomiary wykazały pogorszenie zdrowia naczyń krwionośnych, ale nie u badanych przebywających na diecie śródziemnomorskiej. Przed zakończeniem badania pomiary kondycji naczyń krwionośnych były równe w obu grupach. Badacze wywnioskowali, że ryzyko sercowo-naczyniowe może się zwiększyć w pierwszych dniach diety odchudzającej, ubogiej w węglowodany.
(„European Journal of Clinical Investigation”, w druku; opublikowano w Internecie w marcu 2009)

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages