Facebook

Subskrybuj RSS

Spalanie tłuszczu

drukuj Polec Znajomemu

Research: Spalanie tłuszczu - czerwiec 2009

data: 21.05.2009

Ludzie, którzy chrapią spalają więcej kalorii


Głośne chrapanie pozwala spalić tyle kalorii, co typowy trening w siłowni. Badacze z University of California, San Francisco Medical School odkryli, że ludzie z bezdechem sennym (popularnym wśród ludzi chrapiących) spalali o 300 kalorii dziennie więcej. Niestety nadrabiali je, jedząc więcej i mniej ćwicząc, co powodowało że przybierali na wadze. Ludzie z bezdechem sennym na jakiś czas w ciągu nocy przestają oddychać, co jest powodem niespokojnego snu i drzemek w ciągu dnia. Jest to bardzo niebezpieczny stan, który może przyczynić się do wypadków podczas prowadzenia pojazdów i spowodować śmiertelne zaburzenia w pracy serca. Wielu kulturystów chrapie lub budzi się często w ciągu nocy, ponieważ obszerne mięśnie wokół ich szyi utrudniają przepływ powietrza w ustach i gardle. Jeżeli masz takie objawy być może cierpisz na bezdech senny. Nieodpowiedni sen spowodowany przez tę przypadłość przyczynia się do otyłości. Otyłość natomiast także przyczynia się do bezdechu sennego, ponieważ nadmiar tkanek i uboga kondycja mięśni w gardle blokują drogę powietrzu podczas snu. Nadmierne otłuszczenie ciała zmienia metabolizm, a to także oddziałuje na normalny sen. Bezdech senny jest uleczalny − wymaga zmniejszenia wagi ciała, interwencji chirurgicznej i zainstalowania urządzenia CPAP (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Odwiedź swojego doktora, jeśli masz problemy ze snem lub jesteś ospały w ciągu dnia, ponieważ bezdech senny może cię zabić.
(BBC News, 16 grudnia 2008)
 
Produkty zawierające cholesterol są odpowiedzialne za otyłość i choroby serca


Prawie każdy, kto interesuje się zdrowiem wie, że wysoki cholesterol zwiększa ryzyko ataku serca. Wysokie poziomy lipoprotein o małej gęstości (LDL) i lipoprotein bardzo małej gęstości (VLDL) są również niebezpieczne. Odwrotnie, lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL) uwalniają organizm od nadmiaru cholesterolu i redukują ryzyko ataku serca. Kiedy już wydawało ci się, że zrozumiałeś zasady działania tłuszczy we krwi i zdrowia układu sercowo-naczyniowego naukowcy wszystko skomplikowali. Szwedzcy badacze z Karolinska Institute w Sztokholmie odkryli, że składnik LDL, ApoB100-LDL, działa jak sygnał metaboliczny z wątroby dla komórek tłuszczowych, który zapobiega rozkładowi tłuszczy. Podczas ćwiczenia organizm wydziela epinefrynę (adrenalinę), która stymuluje komórki tłuszczowe do uwolnienia tłuszczu dla uzyskania energii. Ludzie o wysokim poziomie ApoB100-LDL we krwi mają zmniejszoną zdolność do mobilizacji tłuszczu, a to prowadzi do otyłości i słabej kondycji fizycznej. Naukowcy robią duże postępy w zgłębianiu tajemnic substancji w organizmie odpowiedzialnych za równowagę energetyczną, odkładanie tłuszczu i otyłość. Nowa wiedza pomoże im opracować metody walki z nadwagą i zapobiegania chorobom zwyrodnieniowym, takim jak cukrzyca typu 2., choroba wieńcowa czy zawał.
(PLoS ONE, 3(11): e3771, magazyn online)
 
Ludzie nie myślą trzeźwo podczas diety


Diety niskowęglowodanowe wpływają na funkcjonowanie mózgu. Mózg wykorzystuje glukozę (cukier) dostarczaną z ogólnego obiegu jako paliwo. Mózg nie magazynuje węglowodanów i nie jest w stanie czerpać energii z aminokwasów. Może wykorzystywać ketony z krwi utworzone z niekompletnego rozkładu tłuszczy, ale takie paliwo jest mniej wydajne niż glukoza. Badanie z Tufts University pokazało, że u kobiet stosujących dietę z małą dawką węglowodanów pogorszyła się pamięć w porównaniu z kobietami przestrzegającymi zbilansowanej, niskokalorycznej diety. Kondycja pamięci wróciła po podwyższeniu dawki węglowodanów. Kobiety na diecie ubogiej w węglowodany wykazywały mniejszy nieład mentalny i miały lepsze wyniki w testach na skupienie niż kobiety w grupie zrównoważonej diety. Diety niskokaloryczne oddziałują na funkcjonowanie mózgu, niezależnie od zawartości węglowodanów. Wpływ ciągłego odchudzania na mózg jest nieznany.
(Appetite, 52:96-103, 2009)
 
Otyłość jest związana z brakiem snu


Otyłość jest epidemią w stanach Zjednoczonych. Szerokie badania populacji pokazały, że brak snu może powodować, że ludzie tyją. Brak snu wpływa na hormony, które regulują apetyt. Nieodpowiednia ilość snu podwyższa poziom greliny i obniża poziom leptyny, co powoduje, że ludzie jedzą więcej. Literatura z The Nutrition and Food Sciences Departament z University of Vermont opisuje, iż nadmierne użycie komputerów i telewizji w nocy oddziałuje na sen i powoduje otyłość. Przyczyny tej zależności nie są znane. Ludzie jedzą więcej, kiedy mało śpią. Również nieodpowiedni sen może wpłynąć na mechanizm kontrolujący metabolizm, który reguluje apetyt, szybkość przemiany materii i poziomy aktywności fizycznej. Jeżeli musisz zrzucić więcej kilogramów, śpij dłużej.
(British Nutrition Foundation Nutrition Bulletin, 33: 272-278, 2008)
 
Brytyjski Magazyn Medyczny dewaluuje suplementy wspomagające odchudzanie


Edytorial prestiżowego magazynu British Medical Journal głosi, że tylko zaaprobowane leki są skuteczne w obniżaniu wagi oraz że suplementy wspomagające odchudzanie są nieskuteczne i wprowadzają konsumentów w błąd. Dr M.E.J. Lean z University of Glasgow twierdzi, że: „z setek produktów znajdujących się na rynku jedynie odpowiednia dieta i ćwiczenia, orlistat, sibutramina i chirurgia bariatryczna są bezpieczne, skuteczne i warte swojej ceny. Cała reszta nie powinna zostać dopuszczona na rynek dopóki nie będzie dowodów ich skuteczności i bezpieczeństwa użycia” . Rzecznik przemysłu suplementowego potwierdził, że niektóre produkty są wprowadzane na rynek nieodpowiedzialnie. Jednakże edytorial przeoczył kilka suplementów, których działanie wspomagające utratę wagi zostało potwierdzone. Jest to na przykład sprzężony kwas linolowy (CLA), białka serwatkowe, które zmniejszają apetyt oraz wiele produktów ziołowych o dowiedzionej skuteczności działania. W Stanach Zjednoczonych akt Dietary Suplement Heath and Education Act z 1994 roku zezwolił firmom na sprzedaż suplementów żywieniowych bez przeprowadzania wcześniejszej oceny bezpieczeństwa. Produkty muszą być ogólnie uznane za bezpieczne (w oparciu o powszechne użycie), odpowiednio opisane na ulotce i nie mogą czynić szkód zdrowotnych, jeżeli nie są zaaprobowane przez Amerykańską Agencję do Spraw Żywności i Leków. Podsumowanie wywiadów w Muscular Development prezentuje najświeższe badania na temat leków i suplementów, dzięki czemu będziesz mógł odróżnić pogłoski od prawdziwych informacji. (British Medical Journal, 337: 2408, 2008)
 
Nagły skok wagi po diecie z niską dawką węglowodanów i wysoką dawką tłuszczy


Diety o ograniczonej dawce kalorii z niską ilością węglowodanów powodują bardziej raptowny skok wagi niż diety niskokaloryczne mieszane bądź wysokowęglowodanowe. Możliwymi przyczynami takiej sytuacji jest lepsze tłumienie apetytu, zmniejszona dostępność pożądanych pokarmów i ubytki wody. Diety ubogie w węglowodany powodują największy spadek wagi według 6-miesięcznych badań, ale po tym okresie różnica znika. Niemieckie badanie wykorzystujące szczury, które poddano diecie niskokalorycznej o niskiej dawce węglowodanów i wysokiej tłuszczu, wykazało raptowny nawrót wagi, gdy szczury wróciły do normalnej diety bogatszej w węglowodany. Zwierzęta, które kontynuowały dietę niskowęglowodanową, ale jadły tyle pokarmu ile chciały, nie przybrały na wadze. Dieta niskowęglowodanowa ma w dłuższej perspektywie negatywny wpływ na zdrowie. Obniżyła ona poziom hormonu wzrostu i IGF-1 (istotne w metabolizmie cukrów i tłuszczy), przyspieszyła nabieranie tłuszczu pod koniec diety i hamowała wzrost młodych osobników. U ludzi dieta o niskiej dawce węglowodanów jest bardzo skuteczna w krótkim okresie stosowania. Potrzebujemy więcej badań, aby określić jej długoterminowe bezpieczeństwo i skuteczność.
(Obesity, w druku, opublikowano w internecie, 27 listopada 2008)
 
Diety wysokowęglowodanowe są niebezpieczne dla dzieci


Wskaźniki otyłości wśród dzieci wzrosły prawie trzykrotnie od 1980 (6,5% w 1980, a 17% w 2009). Około 35% dzieci w Stanach Zjednoczonych cierpi na nadwagę lub otyłość, głównie dlatego, że ćwiczą mniej, spożywają więcej fast foodów i piją więcej napojów o dużej zawartości cukrów. Dzieci są coraz grubsze, ale ich idole coraz bardziej chudną. Prowadzi to do zaburzeń żywienia i stosowania diety-cud. Wielu ludzi dorosłych z nadwagą stosuje diety o ograniczonej ilości kalorii i niskiej zawartości węglowodanów, aby uzyskać szybką utratę wagi. Brazylijskie badanie na dorastających szczurach pokazało negatywne skutki zdrowotne takich diet. Co prawda dieta wywołała gwałtowną utratę wagi, ale spowodowała spowolnienie wzrostu szczurów i odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha. Zwiększenie otłuszczenia brzucha powoduje osłabienie regulacji cukru we krwi i ostatecznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzieci z nadwagą nie powinny stosować diety o ograniczonej ilości kalorii i niskiej dawce węglowodanów, ponieważ oddziałuje to na ich wzrost i może wywołać osłabienie zdrowia metabolicznego. Powinny raczej więcej ćwiczyć, ograniczyć użycie komputerów i telewizorów oraz spożywać mniej fast foodów i napojów wysokosłodzonych.
(Molecular Nutrition Food Research, 52: 1365-1371, 2008)
 
Diety ketogeniczne są odpowiedzialne za nagłe zgony


Jedna osoba na 1000 doświadcza nagłego zgonu sercowego każdego roku, a ryzyko to rośnie w trakcie i zaraz po ćwiczeniach. Wady wrodzone (obecne przy porodzie), takie jak kardiomiopatia przerostowa (powiększenie serca) lub anormalności arterii, zaliczają się do przyczyn najbardziej nagłych śmierci u ludzi poniżej 35 roku życia. Choroba wieńcowa jest najczęstszą przyczyną śmierci u ludzi starszych. Czynniki zmieniające normalne środowisko chemiczne serca, takie jak ostre odwodnienie czy nadużycie kokainy mogą wywołać fatalny rytm serca. W nowym raporcie badacze z prestiżowego McGill University Health Center przedstawili 2 przypadki nagłej śmierci związane z niskowęglowodanową dietą ketogeniczną. Obaj pacjenci umarli ze względu na anormalny rytm serca. Organizm produkuje ketony z tłuszczy podczas okresów małej dostępności węglowodanów. Takie diety wspomagają szybką utratę wagi, ale są też odpowiedzialne za wyczerpanie zapasów selenu i anormalny rytm serca (wydłużony interwał QTc), który zwiększa ryzyko nagłej śmierci. Każdy, kto stosuje dietę ketogeniczną powinien zażywać 20 mcg suplementu selenu dziennie. Nie należy przekraczać tej dawki, ponieważ selen może obniżać poziom IGF-1, a także powodować nietolerancję glukozy. Polecałbym także magnez i aminokwas taurynę, która jak dowiedziono zapobiega zaburzeniom rytmu serca. Obawiać powinni się startujący w zawodach kulturyści, którzy stosują diety ketogeniczne i zażywają leki moczopędne i leki spalajace tłuszcz, takie jak trójjodotyroninę (T3) i clenbuterol, które także mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca. Potrzebujemy więcej badań na temat długotrwałych efektów i ryzyka stosowania niskowęglowodanowej diety ketogenicznej zarówno przez zwykłych ludzi, jak i kulturystów. (Pediatric Neurology, 39: 429-431, 2008)

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages