drukuj Polec Znajomemu

MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW I WETERANÓW W KULTURYSTYCE I FITNESS - PILZNO 2008

Redaktor: Katarzyna Matella
data: 30.01.2009

Tegoroczne Mistrzostwa Świata najmłodszych oraz najstarszych zawodników w kulturystyce i fitness odbyły się u naszych południowych sąsiadów – w pięknym, słynącym z browarów, mieście Pilznie, w Czechach. Zawody były przygotowane i przeprowadzone wzorowo, mimo bardzo dużej ilości zawodników.

W kulturystyce klasycznej wystawiliśmy do reprezentacji czterech zawodników, którzy w konfrontacji z 16 pozostałymi uczestnikami tej kategorii wypadli dobrze.

Absolutnym zwycięzcą został Łukasz Topinka z Czech, zaraz za nim uplasował się Mohamed Nagy Yassin Ahmed z Egiptu, a brązowy medal, w pięknym stylu, wywalczył Akop Szostak z Polski. Zaraz za nim, na 4. miejscu, uplasował się drugi z naszych zawodników: Marek Dorosz. Niestety do finału nie weszli: Kamil Kędra (miejsce 14.) oraz Krzysztof Pawlikowski (miejsce 15.).

W kulturystyce juniorów do 75 kg wystawiliśmy dwóch zawodników: Szymona Ładę oraz Radka Kojtę. Niestety z powodu długotrwałej podróży autokarem, nastąpiły komplikacje fizjologiczne, które zatrzymały wodę u Szymona i na weryfikacji okazało się, że ma 2 kg nadwagi. Mimo próby pozbycia się zbędnych kilogramów (w saunie wykonywał forsujący marsz!), kiedy stawił się w regulaminowym czasie, po 30 minutach, miał nadal około 200 g nadwagi i został zweryfikowany do kategorii powyżej 75 kg. Ale wróćmy do kategorii 75 kg. Złoty medal jednogłośnie wywalczył Magdy Mohamed El Sayed Abdel Rahman z Egiptu, zaraz za nim uplasował się drugi Egipcjanin Moustafa Kamal Elmaksoud Kamal, brąz przypadł w udziale Peterowi Borysowowi z Bułgarii. Nasz jedyny reprezentant w tej kategorii Radosław Kojta zajął 12. miejsce, na 13 startujących zawodników.

W kulturystyce juniorów powyżej 75 kg na scenie ujrzeliśmy 9 świetnie przygotowanych do startu zawodników. I ta kategoria została zdominowana przez Egipcjan. Złoto wywalczył Youssef Mohammed Ashour Osama Ayoub, srebro Elnaby Bastawi Ahmed Mohamed Abd, a brąz Paweł Karpusza z Ukrainy. Nasz „Animal” – Szymon Łada, mimo widocznej niedowagi (zwycięzcy tej kategorii ważyli ok.10 kg więcej od Szymka), swoją walecznością i pięknymi proporcjami wywalczył sobie 6., finałowe miejsce w tej kategorii. Przewiduję wielką karierę dla Szymona, jest to utalentowany zawodnik o pięknych proporcjach i podatnych na rozwój mięśniach.

Kategorię open juniorów wygrał Ashour Osama Ayoub, Egipcjanin.

U weteranów w kulturystyce zauważyliśmy wyraźny wzrost poziomu przygotowania. Zawodników przybywa, kategorie się rozrastają, a poziom jest naprawdę imponujący.

W kategorii wiekowej 40–49 lat mamy aktualnie 4 kategorie wagowe.

W kategorii najniższej, do 70 kg, startowało 17 weteranów. Mistrzem został Michael Kohler z Niemiec, świetnie przygotowany od strony jakościowej, z wielkimi, pękatymi mięśniami, sprawiał wrażenie zawodnika z wyższej kategorii. Srebro wywalczył Carlo Capucci z Włoch, a brąz, przegrywając 1 malutkim punkcikiem, reprezentant Polski Henryk Hryszkiewicz.

W następnej kategorii, do 80 kg, startowało 15 zawodników. Zwyciężył Luiz Carlos Sarmento z Brazylii, srebro wywalczył Turek Hakan Gumus, a brąz Philippe Eichler z Francji.

W kategorii do 90 kg wystartowało najwięcej, bo 22 zawodników, wraz z naszym Grzegorzem Strojeckim, który niestety nie przeszedł przez sito weryfikacji. Złotym medalistą został Portugalczyk Jose Carlos Camacho Rebolo, srebrnym Jose Cano Garcia z Hiszpanii, a brąz przypadł w udziale Ernstowi Zimmermanowi z Niemiec.

W ostatniej kategorii – powyżej 90 kg – wśród weteranów młodszych zobaczyliśmy 15 zawodników. Bezapelacyjnie wygrał Egipcjanin Hamedy Mansour Hamouda Ahmed, zawodnik który na MŚ mężczyzn w Bahrainie zwyciężył, dotąd niepokonanego, Roberta Piotrkowicza oraz innego naszego świetnego zawodnika, Radka Słodkiewicza. Srebro wywalczył Thomas Scheu z Niemiec, a brąz Anatoli Kudłaty z Ukrainy.

W kategorii weteranów w wieku 50–59 lat w kategorii wagowej do 80 kg wystartowało 12 zawodników. Dwa pierwsze miejsca przypadły w udziale Włochom: złoto zdobył Minetto Valter, srebro Andreose Luciano. Brąz zdobył faworyt tej kategorii w półfinałach – Michael Vossier Z Francji. W kategorii tej dzielnie walczył także Jan Olejko. W kategorii powyżej 80 kg złoto zdobył Yashankin Alexander z Rosji. Brąz wywalczył nasz reprezentant – Wiesław Kruk. Przypadek sprawił, że zaginęła płyta z podkładem muzycznym Wiesia i musiał wykonać program dowolny w rytm…„Kalinki”. Ku zaskoczeniu wszystkich doskonale poradził sobie, z każdą sekundą coraz bardziej wczuwając się w rytm muzyki. Przy końcu tej rundy wielu sędziów było tak rozbawionych, że dosłownie płakało. Barwo Wiesiu! Kalinka w Twoim wykonaniu to było coś! Trzecie miejsce zajął nieco smuklejszy, ale posiadający piękne proporcje Aivars Visockis z Łotwy. Wśród najstarszych weteranów pierwszego dnia absolutnym faworytem był Esmat Sadek z Egiptu. W ostatecznej klasyfikacji uzyskał 4. pozycję, co wywołało widoczne zdumienie samego zawodnika i widowni. Złoto zdobył Valbuena Manuel z Hiszpanii, srebro Horacek Ivan z Republiki Czech, brąz Cooper Bernard Wielkiej Brytanii.

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by: