drukuj Polec Znajomemu

MP Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitness - Zabrze 2008

Redaktor: Leszek Michalski
data: 16.03.2008

W słoneczny sobotni poranek przed halą Pogoni zgromadził się kwiat polskiej kulturystyki i fitness, aby wziąć czynny udział w weryfikacjach do Mistrzostw Polski naszych najmłodszych i „najmłodszych duchem” sportowców – czyli juniorów i weteranów.

Juniorzy na scenie

Najmłodszymi uczestnikami MP byli juniorzy młodsi. W tej kategorii wiekowej mogli startować zawodnicy, którzy nie przekroczyli 18 roku życia (liczy się data urodzenia). Wśród juniorów młodszych mogliśmy zobaczyć 6 zawodników, bardzo dobrze przygotowanych do startu. Tytuł Mistrza Polski − jednogłośnie − wywalczył Krzysztof Powlikowski z klubu Piast Jawor, podopieczny aktualnego Mistrza Europy w kulturystyce klasycznej − Jerzego Pisulskiego. Srebro zdobył Jarosław Kuraciński z klubu Tytan Świdnica, a brąz Adrian Stelmach, podopieczny Pawła Małka z klubu Olimp Radom.

W kulturystyce klasycznej juniorów zweryfikowano 7 zawodników. Absolutnym mistrzem tej kategorii został Akop Szostak z klubu Aplauz Warszawa, wicemistrzem − Wojciech Rutkowski z klubu Samson Lublin, a brązowym medalistą − Bartosz Kopeć z klubu Powerpit z Gdańska.

W kulturystyce juniorów do 75 kg absolutnie bezkonkurencyjny okazał się bardzo utalentowany członek kadry PZKFiTS, zawodnik SDS Tomaszów Mazowiecki − Patryk Kot.

Patryk bierze udział w szkoleniu kadr PZKFiTS i obserwujemy ciągły wzrost formy tego zawodnika. Srebrny medal w tej kategorii zdobył Radosław Kojta z klubu Herkules Warszawa, a brąz − Sebastian Domagała z łódzkiego klubu Lesio.

W kulturystyce juniorów cięższych (pow. 75 kg), gdzie startowało 11 bardzo dobrze przygotowanych kulturystów, każda z 3 rund miała swojego faworyta, a sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Żeby było jeszcze dramatyczniej, wszyscy medaliści byli reprezentantami jednego klubu − Powerpit z Gdańska. Ale po kolei, 1. rundę półfinałową z 9 punktami zwyciężył Szymon Łada, 2. rundę programów dowolnych, która odbyła się w dniu następnym, zwyciężył Witold Pomećko, tuż za nim był Konrad Lipiński. W programach dowolnych zwycięzca 1. rundy − Szymon Łada, zajął dopiero 4. miejsce, by w konsekwencji po 3. rundzie wywalczyć tylko brązowy medal. Srebro wywalczył Konrad Lipiński, zaś mistrzem w tej kategorii został Witold Pomećko. Witold jest idealnym zawodnikiem w kulturystyce klasycznej i powinien szukać swojego miejsca na arenie międzynarodowej, natomiast Szymonowi Ładzie wróżę wielką karierę kulturystyczną, ze jego przepiękną sylwetką.

Kategorię OPEN wygrał junior z kulturystyki klasycznej Akop Szostak.

Weterani przygotowani jak zawsze

W weteranach rozegrane zostały 3 kategorie wiekowe, niestety z powodu małej liczby zawodników bez podziału na kategorie wagowe. Pierwsza kategoria weteranów w wieku 40−49 lat była rozgrywana przez 4 panów.

Mistrzem został prezentujący świetną formę Henryk Hryszkiewicz, srebrny medal wywalczył Andrzej Ziółkowski, brąz − Krzysztof Wiśniewski, a 4. miejsce przypadło Grzegorzowi Strojeckiemu.

Wśród weteranów w przedziale wiekowym 50−59 lat mistrzem został Wiesław Kruk, srebro wywalczył Jan Olejko, brąz − Andrzej Rusko, na 4. miejscu uplasował się Andrzej Kaliński, 5. miejsce zajął Edmund Lechowicz.

W najstarszej grupie wiekowej weteranów (powyżej 60 lat, a panowie jak z obrazka!).  Mistrzem Polski został Wiesław Czerski, człowiek-legenda polskiej kulturystyki. Tuż za nim uplasował się, równie znany i świetnie propagujący kulturystykę, Gabriel Kunecki, brąz przypadł w udziale panu Janowi Cichockiemu - rocznik 1945. Z kolei w kategorii OPEN weteranów wygrał Henryk Hryszkiewicz.

Zawody były bardzo udaną imprezą, zawodnicy reprezentowali wyśmienitą formę startową, a kibice obserwujący zawody mogli zobaczyć kwiat polskiej kulturystyki w szerokim przedziale wiekowym.