Kulturystom zaleca się dzienne spożywanie 1,2–1,7 g białka na kilogram masy ciała lub jako 25–30% wszystkich przyjmowanych kalorii. Niektórzy spożywają nawet 1000 g białka dziennie. W procesie trawienia białek, kiedy są one rozbijane na aminokwasy, powstaje również kwas siarkowy. Jeśli organizm jest zakwaszony, aminokwasy wykorzystywane są jako substraty do syntezy glutaminy, aby zneutralizować kwasowość krwi. Wysokokwasowa dieta powoduje utratę wapnia w kościach i wydalanie fosforanów.
Badania wykazały, że bardzo kwaśna dieta prowadzi do utraty masy mięśniowej. Naukowcy z Korei postanowili określić, czy diety wysokobiałkowe stosowane przez kulturystów spowodują podwyższoną kwasowości krwi. Wybrano ośmiu koreańskich czołowych kulturystów, trenujących do zawodów przez ponad dwa lata i wygrywających różne mistrzostwa krajowe. Zawodnicy byli w fazie budowania masy i trenowali przynajmniej cztery razy tygodniowo, więcej niż półtorej godziny dziennie.
Kulturyści uczestniczący w badaniu spożywali około 5,700 kalorii dziennie oraz odpowiednio 670–705 kalorii w formie suplementów. Analiza dietetyczna wykazała, że stosunek makroskładników do całkowitej ilości spożywanych kalorii wynosił 34 : 30 : 36 (węglowodany : białka : tłuszcz). Ilość energii uzyskanej z białka i tłuszczu była relatywnie większa niż zalecana, natomiast ilość energii pochodzącej z węglowodanów była mniejsza. Proporcje makroskładników z produktów uzupełniających (suplementów) to 14 : 66 : 20. Około 28% całkowitej ilości spożywanego białka było pozyskane z suplementów, a węglowodany i tłuszcz z suplementów stanowiły 5–7%.
Interesujące było to, że pomimo żywienia według diety wysokobiałkowej, kulturyści nie wykazywali żadnych oznak acidozy (kwasicy) we krwi. Autorzy badania podejrzewali, że poziomy potasu pokarmowego i wapnia były wystarczająco wysokie w diecie, aby zapobiegać kwasicy oraz chronić przed negatywnymi skutkami tworzenia się kwasów na skutek dużej ilości białka. Ćwiczenia dodatkowo redukują kwasowość krwi.
Wnioski są takie, że należy zastosować odpowiednie minerały, aby zredukować negatywne skutki diety wysokobiałkowej. Spożywanie owoców i warzyw bogatych w potas może zrównoważyć niepożądane skutki metaboliczne diety bogatej w białko.
Więcej w listopadowym wydaniu Muscular Development