Facebook

Subskrybuj RSS

Odżywianie

drukuj Polec Znajomemu

Cholesterol LDL jest niezbędny do wzrostu mięśni - wrzesień 2011

data: 22.08.2011

Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi. Musi być przenoszony do i z komórek przez transportery zwane lipoproteinami. Medycyna twierdzi, że cholesterol LDL jest szkodliwy, dlatego zwykle nazywa się go złym cholesterolem. Gdy robisz sobie badania krwi, lekarz zawsze spojrzy na wskaźnik LDL, ponieważ jego wysoki poziom wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. LDL to właśnie to, co transportuje cholesterol do komórek, a nowe badania pokazują, że choć wysoki poziom LDL nie służy sercu, to mięśniom na pewno tak!

 

Połączenie cholesterol–masa mięśniowa

Wielu kulturystów z lat 60. ubiegłego stulecia starało się zrobić masę mięśniową na diecie Vince’a Girondy, składającej się między innymi ze steków, jajek i proszku białkowego zmieszanego z pełnotłustą śmietaną. Dieta ta rekomendowała dzienna dawkę 36 całych jaj oraz do kilograma czerwonego mięsa. Dziś opisalibyśmy ją jako wysokobiałkową, wysokotłuszczową i niskowęglowodanową, z dużą ilością zielonych warzyw. Zawierała też w sobie mnóstwo cholesterolu, który jak się okazuje, mógł być jej najważniejszym składnikiem.

Jeśli się przyjrzycie najbardziej zmasowanym zawodnikom ze światowej czołówki (na przykład Branchowi, Kai’owi czy Jayowi), to stwierdzicie, że wszyscy oni jedzą od cholery wołowiny! Cholesterol to prekursor produkcji testosteronu. W przeciwieństwie do większości komórek, które używają cholesterolu do normalnego funkcjonowania, komórki Leydiga (komórki produkujące testosteron w jądrach) mają większe zapotrzebowanie na cholesterol – gdyż jak powiedziano, jest on prekursorem produkcji testosteronu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Endocrinology” rzuca trochę światła na to, dlaczego cholesterol jest potrzebny do produkcji testosteronu. Badacze stwierdzili, że wzrost poziomu hormonu luteinizującego (hormonu sygnałowego produkcji testosteronu) przyniósł wzrost syntezy cholesterolu i jego wchłaniania w jądrach. Jeśli więc jesteś na diecie niskocholesterolowej, może to niekorzystnie wpływać na zwiększanie masy mięśniowej z powodu upośledzonej produkcji androgenów.

W jeszcze innym badaniu postanowiono sprawdzić właśnie teorię o niezbędności cholesterolu przy budowie mięśni. Naukowcy zaangażowali do badania 25 mężczyzn i 30 kobiet. Badani prowadzili dzienniki żywieniowe i przez 12 tygodni stosowali trening siłowy. Badacze porównali dane o ilości cholesterolu w diecie z osiągniętymi przyrostami masy mięśniowej. Po zakończeniu badania okazało się, że istnieje dość silne powiązanie pomiędzy ilością spożywanego cholesterolu a zmianami w suchej masie mięśniowej. Co ciekawe, choć ilość spożywanego białka była powiązana z ilością cholesterolu w diecie, to jednak nie miała dużego wpływu na przyrosty masy mięśniowej.

Badacze odkryli, że to właśnie podaż cholesterolu, a nie białka, była powiązana ze zmianami w suchej masie mięśniowej. Oznacza to, że wolne od cholesterolu Egg Beaters, którymi amerykańscy kulturyści zajadają się od lat, nic nie dają, jeśli chodzi o wzrost mięśni! Naukowcy zauważyli, że ochotnicy z wyższym poziomem cholesterolu zwykle mają więcej związków chemicznych związanych ze stanami zapalnymi oraz wyższe ryzyko zapadnięcia na choroby układu sercowo-naczyniowego. Cholesterol wzmacnia reakcję zapalną organizmu na uszkodzenia mięśni wywołane treningiem i ta właśnie reakcja zapalna stymuluje procesy anaboliczne rozbudowujące mięśnie. Bo choć chroniczny stan zapalny arterii lub innych tkanek jest oczywiście niezdrowy, to krótkotrwałe stany zapalne stanowią nieodłączną część procesu rozwoju mięśni.

 

Nowe badania pokazują, że LDL jest niezbędny dla przyrostów masy mięśniowej

Nowe badania sugerują, że to właśnie LDL jest szczególnie ważny w procesie wzrostu mięśni. „Journals of Gerontology” opublikował badanie w którym wzięło udział 52 ochotników w wieku od 60 do 69 lat. Były to osoby o ogólnie dobrym stanie zdrowia, ale niezbyt aktywne fizycznie – żadna z nich nie ćwiczyła regularnie. Badanie wykazało, że po dość intensywnym treningu największe przyrosty masy mięśniowej mieli ochotnicy z najwyższym poziomem LDL, czyli cholesterolem powszechnie określanym jako zły.

Cholesterol znajdziemy w organizmie każdego człowieka, jest to jeden z rodzajów tłuszczu. Na całkowity poziom cholesterolu w organizmie składa się cholesterol LDL (lipoproteiny niskiej gęstości) i HDL (lipoproteiny wysokiej gęstości). Można założyć, że skoro to LDL transportuje cholesterol do komórek, to wyższy jego poziom zaowocuje jego obfitością w tkance mięśniowej.

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages