Facebook

Subskrybuj RSS

Odżywianie

drukuj Polec Znajomemu

Research: Odżywianie - maj 2011

data: 20.04.2011

Mięso hodowane w laboratorium za niedługo będzie dostępne w menu

W amerykańskim filmie science fiction z 1973 roku, „Zielona pożywka”, efekt cieplarniany spowodował znaczne podwyższenie temperatury, co uniemożliwiło uprawę wielu do tej pory jadalnych roślin. Amerykański rząd znajduje rozwiązanie i zaczyna karmić ludzi jedzeniem wyprodukowanym w laboratorium, tytułową zieloną pożywką.

Fikcja filmowa niedługo może stać się faktem. Holenderscy naukowcy z Eindhoven University opracowali laboratoryjny proces hodowli komórek. Za pomocą metody, która wyklucza wykorzystanie źródeł potrzebnych do tradycyjnej hodowli, planują zsyntezować dobry stek i kiełbasę. Naukowcy zgadzają się, że ta metoda ograniczyłaby zużycie wody o 35% i zużycie energii o 40%. Mięso wyprodukowane w laboratorium pierwszej generacji będzie kosztowało dwa razy więcej niż produkty pochodzące z hodowli zwierząt, ale może być wzbogacone o pewne składniki odżywcze, dzięki czemu będzie bardziej atrakcyjne dla konsumentów. Mięso hodowane w laboratorium pojawi się w sprzedaży w ciągu najbliższych 5 lat.

(„Nature”, 468: 752–753, 2010) 

 

Galaktoza promuje utratę tłuszczu

Galaktoza to węglowodan występujący w produktach mlecznych i burakach cukrowych. Ma mniej słodki smak niż glukoza i powoduje niewielki wzrost poziomu insuliny i cukru we krwi. Badacze z Baylor College of Medicine odkryli, że podawanie galaktozy otyłym kobietom (jako jedynego źródła węglowodanów) wywołało większą mobilizację tłuszczu i jego zużycie w porównaniu do glukozy. Jako źródło węglowodanów kobietom podawano napoje zawierające galaktozę albo glukozę. Spożywanie napojów zastępujących posiłki zawierające galaktozę może być skutecznym sposobem promowania utraty wagi.

(„American Journal of Clinical Nutrition”, opublikowano w Internecie, 1 grudnia 2010) 

 

Aminokwasy wyzwalają mięśniową syntezę białek

Aminokwasy są cząstkami budującymi białka w mięśniach, ale działają też jako kluczowe substancje sygnałowe aktywujące ścieżki, które syntetyzują białka. Przegląd badań naukowców z University of Texas Medical Branch w Galveston pokazuje, że aminokwas leucyna aktywuje ścieżkę mTOR i stymuluje różne wewnątrzkomórkowe białka, które są niezbędne do budowania tkanki mięśniowej.

Dostępność aminokwasów jest konieczna dla budowania tkanki mięśniowej z pomocą lub bez pomocy treningu siłowego. Morał dla kulturystów jest taki: po intensywnym treningu spożywaj wysokiej jakości białka w każdym posiłku.

(„Current Opinion Clinical Nutrition Metabolic Care”, 14: 83–88, 2010) 

 

Spożycie tłuszczu przed snem promuje choroby serca

Dieta bogata w tłuszcze nasycone promuje choroby serca i osłabia zdrowie metaboliczne. W badaniu na szczurach, przeprowadzonym w University of Alabama, odkryto, że pora spożycia tłuszczów może być ważniejsza niż całkowita dawka spożytego tłuszczu.

Naukowcy karmili szczury według diety wysokotłuszczowej lub niskotłuszczowej, na początku lub pod koniec dnia. Zwierzęta tolerowały dietę wysokotłuszczową, kiedy jadły wcześnie rano, natomiast miały poważne problemy metaboliczne, kiedy jadły przed snem. Jeżeli wyniki badania odnoszą się także do ludzi, to spożywanie kalorii i tłuszczu wcześnie w ciągu dnia, zamiast późno wieczorem, może promować zdrowie metaboliczne i zapobiegać chorobom serca.

(„International Journal of Obesity”, 34: 1589–1598, 2010) 

 

Spożycie jajek poprawia u diabetyków kontrolę cukru we krwi

Przez ostatnie 50 lat jajka budziły kontrowersje, ponieważ są bogate w cholesterol. Naukowcy z dziedziny żywienia na nowo ocenili wpływ ich spożywania i odkryli, że produkt ten przynosi wiele zdrowotnych korzyści. Jest wiele osób, które mogą jeść kilka jajek dziennie bez wpływu na poziom cholesterolu we krwi.

Australijskie badanie przeprowadzone na otyłych diabetykach pokazało, że spożywanie jajek w diecie o ograniczonej dawce energii, w porównaniu do innych źródeł białka, poprawiło następujące parametry krwi: kontrolę cukru, profile tłuszczu i ciśnienie. Jak widać, jajko może być wartościowym pokarmem, który zajmuje ważne miejsce w zdrowej diecie.

(„British Journal of Nutrition”, opublikowano w Internecie, 7 grudnia 2010) 

 

Czynniki żywieniowe wpływające na wypadanie włosów

Pacjenci karmieni dożylnie prze kroplówkę często tracą włosy na skutek niedoborów składników odżywczych. Obserwacje takich pacjentów mogą pomóc zrozumieć tę przypadłość u osób odżywiających się w sposób naturalny. Badacze z Australii i Nowej Zelandii wnioskują, że to nieodpowiednie dawki tłuszczu, cynku, żelaza i selenu przyczyniają się do utraty włosów w trakcie odżywiania kroplówką.

Możliwe, że nieodpowiednie dawki tych składników odżywczych mogą także wpływać na utratę włosów u kulturystów. Potrzebujemy jednak więcej badań, aby ocenić wpływ odżywiania na utratę i porost włosów.

(„Current Opinion Clinical Nutrition Metabolic Care”, 18: 690–697, 2010) 

 

Białko przed czy po treningu?

Aminokwasy zawarte w białkach budują mięśnie, są też sygnałami chemicznymi inicjującymi syntezę białkową po ćwiczeniach. Kiedy powinno się zażywać białka, przed czy po treningu – to zagadnienie nadal budzi kontrowersje. W przypadku starszych osób, spożywanie białka przed ćwiczeniem może oddziaływać z jego wchłanianiem z przewodu pokarmowego.

Holenderskie badanie przeprowadzone na starszych i młodszych mężczyznach pokazało, że spożycie białka po ćwiczeniach zwiększyło syntezę białkową, a wiek nie miał wpływu na wyniki. Spożycie białka po treningu, w formie posiłku lub suplementów wywołuje mięśniową syntezę białkową i maksymalizuje korzyści z programu treningu.

(„American Journal of Clinical Nutrition”, opublikowano w Internecie, 17 listopada, 2010) 

 

Związki chemiczne obecne w winie i w zielonej herbacie zapobiegają rozwojowi komórek raka prostaty

            Rak prostaty rocznie zabija ponad 27 tys. Amerykanów. Ważną rolę odgrywa tu genetyka, jednak w rozwoju choroby ma udział również dieta. Związki chemiczne zawarte w winie i w zielonej herbacie przeciwdziałają powstaniu raka prostaty oraz spowalniają jego rozwój. Badacze z Uniwersytetu Toulouse we Francji odkryli, że związki te zatrzymują proces rozwoju komórek raka prostaty. Ponadto są dostępne przekonujące dowody, że czerwone wino i zielona herbata mają dobry wpływ na zdrowie metaboliczne.

(FASEB Journal, opublikowano w Internecie, 14 czerwca 2010)

 

Kapsaicyna i sok pomidorowy zmniejszają objętość posiłku

Kapsaicyna to związek chemiczny, dzięki któremu papryczka chilli ma taką moc. Podnosi wydatek energetyczny na kilka godzin i może być pomocny jako suplement wspomagający odchudzanie. Kapsaicyna działa poprzez zwiększanie poziomu epinefryny (adrenaliny), czyli hormonu walki lub ucieczki, który przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu.

Holenderscy naukowcy odkryli, że suplementacja kapsaicyną na 30 minut przed posiłkiem powodowała obniżenie ilości zjadanego pokarmu o 8%. Co ciekawe, przyjmowanie kapsaicyny razem z sokiem pomidorowym przynosiło jeszcze lepsze efekty, zmniejszając spożycie pokarmu o 28%.

(„Journal Sports Science and Medicine”, 9: 253–261, 2010) 

 

Węglowodany zwiększają siłę już w chwili wkładania ich do ust

Węglowodany zwiększają wytrzymałość w trakcie ćwiczeń o wysokiej intensywności od razu po włożeniu ich do ust. Na Uniwersytecie w Auckland w Nowej Zelandii przeprowadzono eksperyment, który udowodnił, że u osób zmęczonych następuje 30-procentowy wzrost aktywacji nerwowo-mięśniowej natychmiast po przyjęciu węglowodanów. Ten makroskładnik podnosi siłę sygnałów wysyłanych przez mózg do mięśni, co ma dodatni wpływ na aktywność fizyczną osób zmęczonych lub odpoczywających.

 („Brain Research”, opublikowano w Internecie, 29 kwietnia 2010)

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages