Najlepsza ze wszystkich napojów jest czysta woda, która wspomaga utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. To znakomite źródło sił witalnych dla naszego organizmu. W końcu ciało człowieka aż w 70% składa się z wody. Dlatego jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne, to warto zastanowić się, czy nie są one spowodowane odwodnieniem.
Kiedy czujesz się zmęczony i ociężały, często najlepszym lekarstwem jest szklanka letniej wody. Wykazano, że dzienne zapotrzebowanie na wodę w przypadku przeciętnego człowieka wynosi około 30 ml na 1 kg masy ciała. Jeśli ważysz 80 kg, powinieneś codziennie wypijać 2,4 l wody (30 ml x 80 = 2400 ml = 2,4 l). Najlepiej wypracować w sobie nawyk wypijania pół szklanki wody na każde 40 minut, szczególnie podczas upałów – to wystarczy do zaspokojenia potrzeb naszego organizmu. Taka dawka nie jest również na tyle duża, byśmy musieli co chwilę biegać do toalety. Ważna jest regularność dostarczania wody, dlatego unikajmy sytuacji, w których nie pijemy przez wiele godzin, a później jednym haustem uzupełniamy niedobór płynów. W takiej sytuacji nasz odwodniony organizm nie jest w stanie przyswoić odpowiedniej ilości wody, która momentalnie dostaje się do pęcherza moczowego i jest wydalana na zewnątrz. Pijąc wodę w dużych porcjach, znacznie rozcieńczamy soki żołądkowe i zmieniamy pH układu pokarmowego.
Przykre skutki odwodnienia
Dbanie o nawilżenie organizmu może wydawać nam się zadaniem trudnym do zrealizowania. W ciągu doby tracimy 2–2,5 l wody (podczas upałów nawet więcej) i tyle samo powinniśmy jej dostarczyć. Mniej więcej 1 l wody znajduje się w tym co zjadamy – resztę musimy wypić. Człowiek nie może magazynować większej ilości wody, dlatego tak ważne jest stałe jej dostarczanie. Gdy zapomnimy o nawadnianiu organizmu, możemy spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji nazywanych ogólnie „odwodnieniem”. Objawia się ono osłabieniem sprawności fizycznej i psychicznej organizmu i ma związek ze znacznym ubytkiem wody i mikroelementów. Odwodnienie ma miejsce nie tylko podczas letnich upałów, ale również w momencie wzmożonych wymiotów czy rozwolnienia. Wówczas organizm wydala wraz z treścią żołądkową bądź kałem bardzo duże ilości wody. Jeśli zabraknie jej w przewodzie pokarmowym, pozyskiwana jest z płynów ustrojowych (ślina, mocz, krew). Dlatego w momencie odwodnienia nasza ślina staje się gęsta i klejąca, a mocz intensywnie żółty, czasami nawet pomarańczowy.
Cały artykuł można przeczytać w lipcowo-sierpniowym Muscular Development