Facebook

Subskrybuj RSS

Odżywianie

drukuj Polec Znajomemu

Liczą się dowody - lipiec-sierpień 2010

data: 21.06.2010

"A cóż to za grubą księgę wertujesz?!" Mój dobry przyjaciel, a przy okazji właściciel kilku świetnie prosperujących sklepów z suplementami, siedział zagłębiony w lekturze tomiska tak opasłego, że mogłoby posłużyć za płytę chodnikową. Kiedy zobaczyłem go z tak wielką książką w rękach, ogarnęło mnie równie wielkie zdumienie.

"Czytam podręcznik do chemii organicznej i jestem na rozdziale o węglowodanach – oświadczył. – Nigdy nie sądziłem, że mnie wciągnie, ale to naprawdę interesujące".

"A o czym dokładnie czytasz?" – zapytałem. Z nerwowym uśmiechem oderwał oczy od książki i spojrzał w górę.

"Dobra, doktorku, do jakiej klasy węglowodanów zaliczymy celulozę, maltodekstrynę, amylozę, amylopektynę i skrobię? " – zapytał z nutką szyderstwa w głosie.

"Ojej, niech pomyślę... – odczekałem chwilę. – Hm… do polisacharydów [łańcuch połączonych ze sobą cukrów w liczbie większej od 10]".

Na to on wypalił bez zająknięcia: "A do jakiej klasy węglowodanów zaliczamy kwas hialuronowy, chondroitynę i siarczan chondroityny [wszystkie te związki są stosowane w suplementach na zdrowie stawów]?"

"Do glikozoaminoglikanów" – odparłem pewny siebie.

"Błąd! – odpalił. – To również polisacharydy!"

Obydwaj mieliśmy rację, ale postanowiłem zripostować:

"Dobra, jeżeli odpowiesz poprawnie na moje pytanie, kupię ci bilet na Mr. Olympia 2011, na pierwszą klasę. Które z wymienionych przez ciebie polisacharydów są homopolisacharydami, a które to heteropolisacharydy? " Już po chwili jego całkowicie oniemiała twarz przybrała barwy ochronne.

"Czy to jakiś wywiad na temat preferencji seksualnych?!" – burknął.

"Odpowiedz na pytanie" – naciskałem.

"Dobra – nie mam zielonego pojęcia!" – odpowiedział zdegustowany.

Cały artykuł można przeczytać w lipcowo-sierpniowym Muscular Development

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages