Facebook

Subskrybuj RSS

Odżywianie

drukuj Polec Znajomemu

Azotany w jedzeniu: nowy sposób na zwiększanie produkcji tlenku azotu - kwiecień 2010

data: 25.03.2010

Nic nie przebije dobrego wycisku na siłowni. Tradycyjnie, aby zwiększyć produkcję tlenku azotu (NO) kulturyści korzystali z suplementów zawierających ten związek. Wielu kulturystów zdaje sobie sprawę z tego, że stężenie tlenku azotu można zwiększyć wpływając na produkcję enzymu syntetazy tlenku azotu, poprzez wzrost stężenia aminokwasu argininy. Niewielu wie za to, że NO może być produkowany w alternatywny sposób, z ominięciem syntetazy NO. Głównym źródłem związków zawierających azot jest nasza dieta. Azotany mogą zwiększyć produkcję tlenku azotu, w sposób niezależny od argininy i syntetazy NO. W 2004 r. wykazano, że nieorganiczne azotany pochodzące z produktów odżywczych mogą stanowić główne źródło krążących azotynów, które zwiększają produkcję tlenku azotu niezależnie od szlaku arginina-NOS. W jednym z eksperymentów u zdrowych ochotników, spożywających azotany w diecie, odnotowano cztero- i pięciokrotny wzrost stężenia azotynów w surowicy. Okazuje się, że większość azotynów pochodzących z pożywienia, dociera do żołądka i następnie do układu krążenia w nienaruszonym stanie. Sugeruje to, że nieorganiczne azotany pochodzące z pożywienia mogą stanowić substrat do produkcji NO wewnątrz organizmu. Mimo wszystko, w oparciu o liczne badania, wydaje się jasne, że azotany pochodzące z pożywienia wykazują bioaktywność w organizmie ludzkim.


Źródła azotanów


Wprowadzenie do diety kilku owoców i warzyw w miejsce produktów wysokobiałkowych może wspomóc produkcję tlenku azotu w organizmie. Dieta bogata w warzywa i owoce wpływa korzystnie na obniżenie ciśnienia i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Pomimo zakrojonych na szeroką skalę badań, jak dotąd nie zidentyfikowano aktywnego czynnika lub czynników odpowiedzialnych za te działania, a badania koncentrujące się na poszczególnych składnikach odżywczych okazały się być w większości bezowocne. Co ciekawe, ostatnie badanie przeprowadzone na zdrowych ochotnikach wykazało, że efekt obniżonego ciśnienia krwi był podobny do tego, uzyskanego w grupie kontrolnej projektu DASH, w którym to projekcie ochotnicy przestrzegali klasycznej diety owocowo-warzywnej. Wyniki tego badania wskazują, że związki azotowe mogą stanowić aktywny i istotny składnik tego typu diety. Oznacza to, że spożywanie suplementów zawierających związki azotowe może być tak efektywne dla produkcji NO, jak jedzenie owoców i warzyw. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż w badaniu wykorzystano dawkę, którą łatwo uzyskać, korzystając z diety bogatej w warzywa (0,1 mol/kg/dzień). Tak, więc faceci, którzy nie jedzą żadnych owoców ani warzyw, mogą tracić okazję do zyskania lepszej kondycji na siłowni.
 

Cały artykuł można przeczytać w kwietniowym "Muscular Development"

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages