Facebook

Subskrybuj RSS

Odżywianie

drukuj Polec Znajomemu

10 najważniejszych czynników powodujących otyłość

data: 29.12.2008

Kultura często zrzuca winę za otyłość na jednostkę. Zakładamy, że ludzie mają nadwagę, ponieważ mają wady, są leniwi, słabi i lubią za dużo jeść. Niedoskonałe ciało jest odzwierciedleniem niedoskonałej osoby.

Jest szereg czynników, które przyczyniają się do szybkiego wzrostu otyłości - oto najważniejsze z nich.
1. Gen, GAD 2: Zdaniem czołowego badacza tego zagadnienia, Profesora Philippe Froguala (z Imperial College London), otyłość jest złożonym problemem, którego nie udaje się wyjaśnić jednym czynnikiem. Jednak to właśnie gen GAD 2 może ponosić odpowiedzialność za otyłość u około jednej na dziesięć poważnie otyłych osób. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego pod kierownictwem profesora na ponad 1200 osób określone dwie formy genu GAD 2. jeden chroni przed otyłością, drugi sprawia, że jest bardziej prawdopodobna, gdyż pobudza apetyt. Szczuplejsi uczestnicy badania mieli częściej ochronną formę genu, natomiast druga wersja była powszedniejsza u osób otyłych. Gen ten wydaje się stymulować przejadanie się poprzez przyspieszenie produkcji substancji chemicznej GABA (kwas butanowy gamma amino), która działa jako sygnał dla mózgu. W połączeniu z inną cząsteczką GABA pobudza nas do jedzenia. Jednakże geny nie zawsze determinują przyszły stan zdrowia. W przypadku osób otyłych znaczenia maja zarówno geny jak i zachowanie. W niektórych przypadkach różne geny mogą zwiększać podatność na otyłość i być wspierane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak duże ilości dostarczanego pożywienia lub mała aktywność fizyczna.


2. Podjadanie - może prowadzić do otyłości i zagrażać życiu. Zła dieta, czyli pokarmy wysoce kaloryczne, są powszechnie dostępne, tanie, szeroko promowane i smaczne. Takie pokarmy wywołują łatwy do przewidzenia, zrozumiały i nieunikniony skutek - epidemię chorób związanych z dietą. Jedzenie takie jest nie tylko szybkie i wygodne, ale często ma jednocześnie wysoką zawartość tłuszczu, cukrów i kalorii. Wybieranie wielu pokarmów z takiej grupy może przyczyniać się do nadmiernego spożycia kalorii. Niektóre pokarmy są sprzedawane jako zdrowie, niskotłuszczowe lub pozbawione tłuszczu, ale mogą zawierać więcej kalorii niż pokarmy tłuste, które mają zastępować. Ważne jest, aby czytać etykiety pokarmów i sprawdzać informacje o ich wartości odżywczej i jeść w sposób umiarkowany.
Ludzie, którzy jedzą śniadania, znacznie rzadziej zapadają na otyłość i cukrzycę niż osoby, które śniadań nie jedzą, wynika z badań ogłoszonych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne na 43. Konferencji poświęconej Epidemii i Zapobieganiu Chorobom sercowo - Naczyniowym. Badacze wykryli, że otyłość i syndrom odporności insulinowej były od 35 do 50% rzadsze wśród osób, które jadły codziennie śniadanie w porównaniu z osobami, które jadły śniadania nieregularnie.


3. Przenikanie fast-foodów do naszej kultury - Jadąc przez miasto można na długości 1 km minąć co najmniej 5 sklepów spożywczych, barów i restauracji fast-food. Restauracje typu fast-food sa obecne nawet w niektórych szkołach. Centra handlowe maja specjalne strefy barowe. Szybkie jedzenie jest serwowane w samolotach i na lotniskach. Jest w zasadzie wszędzie. Przemysł spożywczy wydaje rocznie olbrzymie sumy pieniędzy, aby przekonać ludzi, do jedzenia swoich produktów. Problemem jest to, ż e przemysł ten czerpie największe zyski ze sprzedaży pokarmówwo wysokim stopniu przetworzenia.


4. Brak aktywności fizycznej - Gry video, samochody, telewizja i do pewnego stopnia także komputer są częścią środowiska, które zniechęca ludzi do aktywności fizycznej. Niektórzy mieszkają w dzielnicach, w których nie są w stanie wyjść na spacer lub pobiegać, bo jest to zbyt niebezpieczne, a nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapisać się do klubu sportowego. Ponadto, ponieważ jesteśmy coraz grubsi jako społeczeństwo, ćwiczenia fizyczne stają się coraz mniej atrakcyjne. Nasze ciała potrzebują kalorii, aby mogły wykonywać swoje codzienne funkcje, takie jak oddychanie, trawienie i czynności fizyczne. Przyrost wagi ma miejsce wtedy, gdy spożywane kalorie przewyższają zapotrzebowanie. Aktywność fizyczna odgrywa kluczowa rolę w równowadze energii, ponieważ pozwala na wykorzystanie konsumowanych kalorii.


5. Jedzenie ma ogromne znaczenie społeczne - Ludzie mogą nie czuć się częścią jakiejś grupy, jeżeli nie jedzą tego, co inni. Jedzenie niesie ze sobą także osobisty aspekt. Może być Twoim najlepszym przyjacielem, pozwalając uciec przed trudnym światem. Niektórzy przez cały dzień myślą o spotkaniu ze swoją kolacją. Jedzenie reprezentuje wygodę, uspokojenie i ukołysanie, którego nie dają nam inni ludzie.


6. Nierównowaga energii - Gdy ilość spożywanych kalorii nie jest równa ilości zużytych kalorii. Równowaga kaloryczna działa jak waga. Gdy ilość spożywanych kalorii przewyższa ilość kalorii wykorzystanych, powoduje to wzrost wagi.

Wzrost wagi:
Konsumowane kalorie > Zużywane kalorie

Utrata wagi:
Konsumowane kalorie < Zużywane kalorie

Stała waga:
Konsumowane kalorie = Zużyte kalorie

7. Większe porcje
- Jemy więcej podczas posiłków lub jedząc przekąski, ponieważ zwiększyły się rozmiary porcji. Powoduje to większe spożycie kalorii. Najgroźniejszy jest fakt, że ilość zastąpiła w tym przypadku jakość - wypełniacze, sztuczne dodatki - puste kalorie, a stąd już tylko krok do nadwagi.


8. Choroby i lekarstwa - Niektóre choroby mogą prowadzić do otyłości i zwiększenia wagi ciała. Wśród takich chorób są zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy, depresja i zespół Steina i Leventhala. Leki, na przykład sterydy i niektóre leki antydepresyjne również mogą powodować nadwagę. Lekarz jest najbardziej wykwalifikowaną osobą, aby poinformować cię o tym, czy choroba, lekarstwo lub czynniki psychologiczne wpływają na zwiększenie wagi i utrudniają pozbycie się zbytecznych kilogramów.


9. Negatywne emocje - Wiele osób je reagując w ten sposób na negatywne emocje, takie jak znudzenie, smutek lub złość. Zaobserwowano, że kobiety cierpiące na ataki obżarstwa, często cierpią jednocześnie na symptomy depresji i niskiego poczucia własnej wartości. Kobietom takim może być trudniej stracić wagę i utrzymać ją na odpowiednim poziomie niż osobom, które nie cierpią na chorobliwe obżarstwo. Podczas takich ataków chorzy jedzą duże ilości pokarmów i czują, że nie są w stanie kontrolować tego, ile jedzą.


10. Wczesna miesiączka - Wczesna miesiączka wiąże się bezpośrednio z nadwagą - występuje dwukrotnie częściej u dziewcząt o większej masie ciała. Wpływ wieku na występowanie wczesnej miesiączki oraz rasy/pochodzenia na nadwagę został określony przy pomocy regresji logistycznej, po skorygowaniu cech socjodemograficznych na grupie 6507 dziewcząt pochodzenia latynoamerykańskiego, afroamerykanek, białych i azjatek, które wzięły udział w drugiej turze Narodowego Badania Zdrowia Dorosłych w USA. Wyniki badania wskazują, że poziom nadwagi był znacznie wyższy u wcześnie dojrzewających nastolatek we wszystkich grupach rasowych/etnicznych, ale najwyższy (57,5%) wśród wcześnie dojrzewających afroamerykanek. Wczesny wiek dojrzewania podwaja prawdopodobieństwo otyłości (indeks masy ciała na poziomie lub powyżej 85). Dane z 3 tury Narodowego badania Zdrowia z lat 1998-1991 wskazują, że 23,4% nastolatek pochodzenia latynoskiego w wieku od 12 do 17 lat miała nadwagę.

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages