Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.
Demon prędkości – Marion Jones wypuszczona z więzienia
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami (http:/www.canada.com/topice/sports/tsnstory.html?id=6521015): „Marion Jones, okryta niesławą była gwiazda bieżni i boiska, została zwolniona z więzienia federalnego w miejscowości Friday w stanie Teksas, po odbyciu sześciomiesięcznego wyroku. Jones została skazana na sześć miesięcy za okłamanie prokuratorów generalnych w sprawie stosowania sterydów oraz w sprawie afery z podrabianiem czeków, w którą miał być zaangażowany jej eks-chłopak, były sprinter Tim Montgomery” . I pomyśleć, że ta kobieta była kiedyś NAJSZYBSZĄ kobietą na świecie! Ja oczywiście czekam na wymierzenie „równej sprawiedliwości” w imieniu byłych Wschodnich Niemiec, które musiały zwrócić medale olimpijskie, gdy wyszło na jaw, że wszyscy sportowcy stosowali doping na rozkaz państwowych urzędników. Hmmm… wszyscy wiemy, że w tym przypadku tak nie będzie. A z bardziej dziwacznych doniesień, możecie uwierzyć, że gubernatora stanu bardzo obchodzi to, że koniom podaje się sterydy? Czytajcie dalej…
Koń jest był i zawsze będzie koniem
Tak, jest prawdą to, że wraz z rozpoczęciem jesiennych wyścigów w Keeneland, konie wyścigowe w stanie Kentucky będą testowane na obecność sterydów anabolicznych na polecenie gubernatora Steva Besheara. Gdy się o tym dowiedziałem, pomyślałem sobie „więc to na takie rzeczy politycy marnują pieniądze podatników!”. Dziwne. „Jest to historyczny dzień dla wyścigów w Kentucky”, powiedział Beshear w swoim oświadczeniu. „To działanie pokazuje nasze zaangażowanie w zapewnienie integralności wyścigów i bezpieczeństwo zawodników” (opublikowane na stronie BloodHorse.com). Dlaczego, gdy chodzi o sterydy funkcjonuje zasada „wszystko albo nic”? Dlaczego gubernator stanowy czuje się zobowiązany, aby uregulować tę sprawę? Tak jak w przypadku innych leków czy suplementów, dawka jaką się zażywa determinuje to, czy jej efekt będzie pomocny, szkodliwy czy neutralny. Testowanie koni na obecność sterydów jest stratą pieniędzy. Tak po prostu.
T i E
Spójrzmy prawdzie w oczy, testosteron jest kluczem do męskiej sprawności seksualnej. Dla przykładu, 60 mężczyzn w wieku od 55 lat, cieszących się dobrym zdrowiem, u których poziom testosteronu wynosił <15nM i u których dało się zaobserwować symptomy sugerujące niedobór androgenów, poddało się badaniu przeprowadzonemu zgodnie z protokołem badania z randomizacją i podwójnie ślepą próbą. W owym doświadczeniu przez 12 miesięcy część ochotników nosiła plastry z testosteronem, a część plastry z placebo. Miło! 12 miesięcy darmowych androgenów! Funkcje seksualne oceniono przy pomocy IIEF (z ang. International Index of Erectile Function) w zerowym, 26 i 52 tygodniu doświadczenia. U mężczyzn otrzymujących testosteron, całkowity jego poziom zwiększył się o 30%, a poziom hormonu luteinizującego spadł o 50%. W przypadku placebo, terapia poprawiła popęd seksualny, jednakże inne parametry funkcji seksualnych, takie jak zdolność do erekcji, pozostały niezmienione. Ale czy to nie jest tak jak z alkoholem? Pożądanie wzrasta, ale funkcje niekoniecznie… cóż, gdy podnosi się jedno z dwóch, to i tak nieźle.
Ciało migdałowate… co?
Powinniście już wiedzieć, że testosteron wpływa na nastrój i funkcje seksualne u kobiet. Jednakże, poziom androgenów obniża się z wiekiem, a to może mieć związek z uzależnionymi od wieku zmianami w funkcjonowaniu seksualnym i przewadze zaburzeń psychicznych i zmian nastroju. A ja myślałem, że predyspozycje do dziwacznych nastrojów są uwarunkowane genetycznie! Idąc dalej. Te właściwości testosteronu są najprawdopodobniej związane z ciałem migdałowatym, grupą komórek nerwowych w mózgu, kształtem przypominających migdał. Dla tych wszystkich, którzy spali na lekcjach biologii, ciało migdałowate odgrywa rolę w kierowaniu naszą pamięcią i emocjami. Dlatego też naukowcy zbadali, czy związany z wiekiem spadek poziomu androgenów ma związek z obniżoną aktywnością ciała migdałowatego oraz czy podawanie egzogennego testosteronu może przywrócić jego normalne funkcjonowanie. Zdrowe, młode kobiety oraz kobiety w wieku średnim wzięły udział w opisywanym badaniu. W porównaniu z młodymi osobami, poziom androgenów u kobiet w wieku średnim wyraźnie się obniżył i było to związane ze zmniejszoną aktywnością ciała migdałowatego. Zaobserwowano pozytywną korelację między poziomem endogennego testosteronu a aktywnością odpowiedniego obszaru w mózgu u obu grup badanych kobiet. Kobiety w wieku średnim otrzymały pojedynczą dawkę testosteronu zaaplikowaną przez nos, co gwałtownie zwiększyło aktywność ciała migdałowatego do poziomu porównywalnego z tym u młodych kobiet. Doświadczenie to zostało przeprowadzone z podwójnie ślepą próbą oraz z użyciem grupy kontrolnej, której podano placebo. Widzimy tutaj ciekawy przykład tego jak hormony przypominające testosteron mogą wpływać na zachowanie nie tylko mężczyzn, ale i reprezentantek płci pięknej.
Bibliografia:
Allan C.A., Forbes E.A., Strauss B.J., McLachlan R.I., Testosterone therapy increases sexual desire in ageing men with low – normal levels and symptoms of androgen deficiency. Int J Impot Res, Jul-Aug; 20(4): 396-401 (2008).
Karila T.A., Sarkkinen P., Marttinen M., Seppala T., Mero A., Tallroth K., Rapid Weight Loss Decreases Serum Testosterne. Int J Sports Med, May 30 (2008).
Makini J.I., Perheentupa A., Irjala K., et al., Endogenous testosterone and serum lipids in middle-aged men. Artherosclerosis, Apr; 197(2): 688-693 (2008).
Tomei G., Ciarrocca M., Fiore P., et al., Exposure to urban stressor and effects on free testosterone in female workers. Sci Total Environ, Mar 25; 392(2-3): 198-202 (2008).
Van Wingen G.A., Zylicz S.A., Pieters S., et al., Testosterone Increases Amygdala Reactivity in Middle-Aged Women to a Young Adulthood Level. Neuropschyopharmacology, Jan 30 (2008).