Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.
Każdego miesiąca patrzysz wstecz i widzisz, że systematycznie uczęszczałeś na treningi, jadłeś odpowiednie posiłki, a nawet znalazłeś czas na dokształcanie – a czy sprawdzasz również, czy naprawdę zrobiłeś jakieś postępy? Wielu ludzi czyni z siłowni stałą część swojego życia, jednakże trening staje się dla nich rutyną i przestaje być czymś, co przynosi jakieś wymierne efekty. Jeśli planujesz treningi i posiłki, 90% przyjmowanych przez ciebie kalorii jest „czysta”, to możesz pozwolić sobie na to, by pozostałe 10% pochodziło z jakiegokolwiek innego źródła. Celem tej rubryki, jak również całego MD, jest dostarczenie ci informacji, porad i wsparcia niezbędnego do osiągnięcia stawianych sobie celów. Innymi słowy, jeśli chcesz odnieść sukces, musisz planować trening i życie tak, by ukierunkowane było na robienie stałych postępów, nie tylko na siłowni. Przystąpmy teraz do przeglądu kilku nowinek, które mogą zaciekawić „walczących z ciężarami”.
Anaboliczne płatki
Firma Rokit Fuel, LLC, z siedzibą w Provo w Utah, wypuściła na rynek nową (według oficjalnej etykiety) kategorię produktów: płatki śniadaniowe dla sportowców. Producent reklamuje swoje płatki jako pożywienie dla osób trenujących i prowadzących zdrowy, aktywny styl życia.
Te całkowicie naturalne wegańskie płatki zawierają 12–15 składników (w zależności od smaku), 10 g białka, 55–59 g węglowodanów i 8–9 g błonnika. Produkt dostępny jest w następujących smakach: Astro Nut, Peanut Better, Pumpkin Chocolate oraz X-15. Płatki zapakowane są w małe torebeczki, dzięki czemu można je zabrać ze sobą i zjeść same albo z dodatkiem ciepłej lub chłodnej wody.
Jak na razie, jeśli jesteś zainteresowany tymi płatkami (a są one prostym sposobem na dostarczenie organizmowi błonnika i białek pochodzących ze zbóż), możesz je zakupić w internecie, w sklepach ze zdrową żywnością lub na stoiskach dla sportowców. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz planować trening i życie tak, by ukierunkowane były na robienie stałych postępów, nie tylko na siłowni.
Jet lag?
Niejedna osoba, która szybko przebyła kilka stref czasowych, doświadczyła przypadłości nazywanej „jet lag”. Stan ten może negatywnie wpłynąć na bilans azotowy organizmu. Brak snu zwiększa ilość krążących we krwi hormonów katabolicznych i wywołuje stres – „jet lag” działa na podobnej zasadzie, choć w nieco mniejszym stopniu. Za każdym razem, gdy podnosisz ilość hormonów katabolicznych, powodujesz, że twoje ciało zaczyna walczyć ze wzrostem. Firma Vanda Pharmaceuticals z Rockville w stanie Maryland znalazła sposób na rozwiązanie tego problemu. Ich nowy produkt – Tasimelteon – to lek działający podobnie do melatoniny, stosowanej przy schorzeniach takich, jak bezsenność i inne zaburzenia snu. Melatonina powstaje w szyszynce i jest głównym hormonem odpowiedzialnym za regulację tego procesu. Suplementacja tym związkiem polega zazwyczaj na przyjmowaniu dawek w wysokości do 3 mg. Przeprowadzono eksperyment, w którym zbadano również, w jaki sposób Tasimelteon wpływa na poziom melatoniny w organizmie.
W Birgham and Women’s Hospital w Bostonie naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili serię eksperymentów z udziałem 450 osób, które przebyły symulowaną podróż samolotem. Pozbawieni w ten sposób snu badani przyjmowali dawkę testową leku lub placebo i mogli udać się na spoczynek. Wyniki badań pokazały, że Tasimelteon wpływa dodatnio na jakość snu, zwiększając jego długość i pozwalając na szybsze zapadnięcie w sen. Vanda Pharmaceuticals twierdzi, że ich produkt nie wykazuje właściwości uzależniających, które mają leki takich jak Ambien® czy Lunesta®. Tasimelteon podziałał na wszystkich badanych – ci, którzy przyjęli jego największą dawkę, podczas pierwszej nocy odczuli 89% wydajność snu (czas snu dzielony przez czas spędzony w łóżku). To potencjalna rewolucja w środkach nasennych. A jak zapewne wiecie, to właśnie podczas snu następuje większość procesów regeneracji i wzrostu. Dlatego właśnie Tasimelteon może w przyszłości okazać się lekiem stosowanym do tworzenia w organizmie środowiska anabolicznego.
Apteki wytwarzające lekarstwa
Gigant farmaceutyczny, firma Wyeth, uwikłał się w walkę z FDA dotyczącą lekarstw wytwarzanych bezpośrednio w aptekach. Apteki takie cieszą się szczególną popularnością m.in. jeśli chodzi o zastępniki hormonów – firmy farmaceutyczne zaczęły obawiać się, że ludzie przerzucą się na wytwarzane tam hormony identyczne z naturalnymi czy inne leki tworzone bezpośrednio dla klienta.
Obecnie trwają prace badawcze nad dwoma produktami odchudzającymi (odpowiednio faza II i III), znanymi pod nazwą Contrave™ i Empatic™. Oba leki zostały opracowane przez Orexigen Pharmaceuticals. Contrave zawiera „wolnouwalniający się” bupropion i naltrekson, podczas gdy Emaptic™ składa się z bupropion i zonisamidu, który również charakteryzuje się wolnym uwalnianiem. Bupropion znany jest również pod nazwą Wellbutrin® (nazwa produktu zależy od dawki; jeszcze inna to Zyban®, stosowany jako pomoc przy rzucaniu palenia). Naltrekson to antagonista receptorów opioidowych stosowany głównie przy leczeniu uzależnienia od alkoholu i opioidów. Forma generyczna leku sprzedawana jest w postaci chlorowodorku soli tego związku – chlorowodorek naltreksonu – i nosi nazwy handlowe Revia oraz Depade.
W niektórych krajach, również w USA, na rynku spotkać można środek o przedłużonym czasie uwalniania noszący nazwę handlową Vivitrol. Empatic™ wykorzystuje działanie zonisamidu. Zonisamid stosowany jest w leczeniu lub zapobieganiu ataków padaczkowych, znany jest również pod nazwą Zonegran®, sprzedają go firmy Elan oraz Eisai. Na stronie firmy Orexigen znajduje się dużo informacji na temat mechanizmów działania obu produktów oraz wyniki wszystkich przeprowadzonych nad nimi badań. W kręgach naukowców i inwestorów panuje przekonanie, że już niedługo Orexigen wprowadzi na rynek jeden lub obydwa te produkty. Badania wykazują ich dobre działanie na spadek wagi i obniżenie uczucia łaknienia – kontrolują tak zwany szlak nagrody.
Bibliografia:
1.Maugh T.H., New drug May put jet lag to Rest. Los Angeles Times, December 2 (2008).
2.Obesity News, Bio Investor Forum, accessed December 8 (2008).