Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.
Czy zdarzyło się kiedykolwiek takie wydanie tego czasopisma, z którego nie dowiedzieliście się czegoś nowego lub przydatnego dla waszych celów? Przemysł kulturystyczny jest często daleko z przodu przed nauką, jeśli chodzi o strategie podnoszenia ciężarów, plany żywieniowe i tym podobne. Jednakże rozwój badań naukowych dotyczących siły i sportu doprowadził do czegoś, co można nazwać największą eksplozją wiedzy na temat treningu, a zwłaszcza treningu stosowanego. Zwykli ludzie w coraz większym stopniu rozumieją wagę treningu, równowagi, sposobu poruszania się, gorsetu mięśniowego i mówiąc ogólnie – podnoszenia ciężarów.
Kulturyści pracują nad estetycznymi aspektami budowy fizycznej, ale także wykorzystują zaawansowane techniki treningowe, które mogą przyczynić się do rozwoju osobistego. Praca nad ciałem zawiera w sobie nie tylko fizyczność, ale także umysł – poprzez edukację i psychologiczne spojrzenie na życie. Ten artykuł ma między innymi dostarczyć wam pomysłów żywieniowych, wskazówek, opinii na temat produktów i innych informacji użytecznych dla szeroko rozumianego samorozwoju.
Pigułka zamiast ćwiczeń?
Naukowcy z Sirtris Pharmaceuticals (firma nabyta ostatnio przez GlaxoSmithKline) są niezwykle podekscytowani badaną przez nich substancją zwaną SRT-1720. Jest to farmaceutyczna, wzbogacona wersja naturalnie występującego związku – resweratrolu. Resweratrol to polifenolowy związek znajdujący się w winogronach (jego źródłem jest czerwone wino) i innych produktach roślinnych (chociaż w mniejszej ilości niż w pestkach i skórkach winogron). Resweratrol ma wpływ na gen SIRT (białko). Podczas badań na zwierzętach stwierdzono, że podniesiona aktywność SIRT1 prowadzi do zwiększonych osiągów podczas ćwiczeń i szybszego spalania tłuszczu podczas odpoczynku.
Podczas najnowszych badań naukowych wykazano, że większe dawki SRT-1720 powodują większą wytrzymałość zwierząt podczas ćwiczeń. Działanie to łączy się z pozytywnymi efektami SRT-1720 (i być może wysokimi dawkami oczyszczonego resweratrolu; w bieżącym badaniu nie oceniano jednak naturalnych produktów). Naukowcy zauważyli ponadto, że wysokie dawki SRT-1720 wydają się aktywować i mieć wpływ na marker komórkowy (enzym) znany jako AMPK. Reguluje on wykorzystywanie cukru (oksydacja glukozy), a także metabolizm kwasów tłuszczowych. Uważa się, że pochodne omawianej substancji w niskich dawkach mogą działać tak samo dobrze albo lepiej. Co więcej, istnieją opublikowane dane na temat resweratrolu, mówiące, że w połączeniu z innym środkiem żywieniowych (powszechnie używanym jako przyprawa) ma on wpływ na spalanie tłuszczu i spadek wagi. Warto przyglądać się działaniom Sirtris Pharmaceuticals, firma ta może bowiem opracować obydwa produkty.
Inne ciekawe zioła
Wiele osób stosujących suplementy korzysta z mocy ziół, by zoptymalizować swe żywienie, ale jeszcze setki, jeśli nie tysiące, ziół czekają na odkrycie, zbadanie i przerobienie na suplementy. Ponieważ dźwiganie ciężarów oraz wiele innych działań nierozerwalnie związanych z kulturystycznym stylem życia wpływa na poziom markerów stanów zapalnych, musimy także brać pod uwagę długofalowe efekty zdrowotne. Australijscy szamani korzystają w stanach zapalnych z bardzo wielu roślin takich jak: rumianek pospolity (Matricaria recutita), miłorząb japoński, koci pazur (Uncaria tomentosa), oczar wirginijski (Hamamelis virginiana), diabelski pazur (Harpagophytum procumbes), wąkrotka azjatycka (Centella asiatica) i lapacho (Tecoma curialis). Inne ciekawe rośliny to: tatarak zwyczajny (Acorus calamus), męczennica cielista ( Passiflora incarnata) i tarczyca (Scutellaria).
Wszystkie te zioła stosowane są przy łagodzeniu bólów stawów, jako środki przeciwko ogólnemu zapaleniu i przy wzmacnianiu systemu immunologicznego. Niektóre z nich na pewno już wkrótce znajdą się w składzie suplementów.
Bardzo popularne są też superowoce. Można je kupić w postaci soków lub suplementów, a także dodatków do szejków. Owoce te są bogate w antyoksydanty i także zdają się mieć działanie przeciwzapalne. Do najnowszych odkryć należą gomfrena kulista (Gomphrena globosa), arnota właściwa (Bixa orellana) i mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi).
W materii detoksykacji i przeciwdziałania stresowi interesujące są także następujące zioła: carqueja (Baccharis trimera), winorośl właściwa (Vitis vinifera) i malpigia granatolistna (malpighia).
Spodziewam się, że produkty na nich oparte już wkrótce będą cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Osoby zainteresowane utratą wagi powinny zwrócić uwagę na ortosifone, znany też jako Orthosiphon aristata. Roślinka ta występuje głównie w południowo wschodniej Azji i tropikalnej części Australii. Malajowie zwą ją pokok misai kucing. Wierzą, że ma działanie przeciwalergiczne, zwalcza nadciśnienie, stany zapalne oraz pomaga w odwodnieniu. Ostatnio stwierdzono też, że może zapobiegać cukrzycy lub wspomagać jej leczenie. Inną ciekawostką jest „Cogent db” (gotowy już produkt, z dobrze udokumentowanym wpływem na regulowanie poziomu cukru, stworzony przez Cybele Herbal Laboratories z indyjskiej Kerali). Produkt ten to mieszanka 9 ziół, przydatna każdemu, kto walczy z wagą lub ma zaburzenia poziomu cukru.
Metody tradycyjnej wschodniej medycyny stosowane przy problemach z płodnością u kobiet okazały się mieć też wpływ na rynek produktów odchudzających. Produkt nazywa się Tian Gui i jest dość szeroko stosowany w medycynie chińskiej. Ostatnie badania wykazały, że poza wzmocnieniem płodności u kobiet, sprzyja on też zauważalnym spadkom masy ciała. Tak więc teraz trwają coraz szersze badania nad zastosowaniem Tian Gui w produktach mających zmniejszać wagę stosującego. Dla osób mających niedaleko do chińskiego targu może być to produkt wart rzucenia okiem.
Inne badanie wykazało, że spożycie wyciągu z Juniper chinensis pomaga obniżać wagę ciała i zapobiega jej wzrostowi (jak na razie tylko u zwierząt). Juniper chinensis jest niezwykle bogaty we flawony, lignany i niezbędne oleje, w tym diterpenami i norditerpenami, mające działanie przeciwrakotwórcze oraz inne liczne efekty prozdrowotne. Zastosowany ekstrakt znany jest jako „ekstrakt w gorącej wodzie” i zdaniem naukowców jest to najsilniejsza forma Juniper chinesis. Stężenie czystego ekstraktu w produkcie wynosi 4%. Oznacza to, że nie powinno być problemów z masową produkcją, jeśli tylko dodatkowe badania potwierdzą zaobserwowane działanie odchudzające. Tak więc, gdy badania na zwierzętach dobiegną końca, ten produkt także ma szansę podbić rynek.
Anaboliki?
Nie sądzę, by wśród czytelników niniejszego artykułu znalazła się choć jedna osoba niezainteresowana optymalizacją efektów treningów lub wydłużeniem stanu anabolicznego.
Niestety w życiu nie zawsze się wszystko tak układa. Jeśli masz powyżej 18 lat, medycyna może ci zaoferować wielkie T. Powszechnie uważa się, ze obniżone libido, brak energii i motywacji to symptomy obniżonego poziomu testosteronu. Diagnozę tę można potwierdzić prostym badaniem krwi (choć wtedy wynik porównuje się do przeciętnych danych laboratoryjnych, a nie twojego poziomu fizjologicznego). Jeśli twój wynik mieści się w określonym przedziale, zaleca się zastosowanie kuracji uzupełniania testosteronu.
Niektórzy mężczyźni z nadwagą, szczególnie otyli lub cukrzycy cierpią z powodu obniżonego poziomu hormonu wzrostu lub testosteronu. Szacuje się, że aż 50% mężczyzn cierpiących na cukrzycę typu 2. ma niski poziom testosteronu i nawet o tym nie wie. Ich satysfakcja z życia jest znacznie obniżona i dzieje się tak, mimo iż można by temu zaradzić. Badacze z Harvard Medical School i Massachusetts Institute of Technology połączyli ostatnio swoje siły, by zbadać powiązania między tłuszczem trzewnym a niskim poziomem hormonu wzrostu.
Osoby zainteresowane Nebido (długo działającą infekcyjną formą testosteronu) powinny wiedzieć, że jest on niezwykle łatwy do nabycia w Moskwie.
I na koniec, nawiązując jeszcze do testosteronu, niektórzy mężczyźni mają problem z faktem, że… jakby to powiedzieć, kończą szybciej niż by chcieli. Nazywa się to fachowo przedwczesną ejakulacją. Niektórzy lekarze przypisują w takich przypadkach inhibitory powtórnego wchłaniania serotoniny, by przedłużyć czas trwania przyjemności, specjalne żele zmniejszające wrażliwość i opóźniające nadejście wytrysku lub też wysyłają pacjenta do psychologa. Radiant Research z St. Louis bada nowy lek na przedwczesny wytrysk, znany jako doustny UK-390,957, którego producentem jest Pfizer. Inna firma bada, czy połączenie kremu z testosteronem i Viagry (lub jej pochodnych) ma synergistyczny efekt na przedwczesny wytrysk lepszy niż każde z nich z osobna. Badania te sponsoruje Indevus Pharmaceutical, zaś prowadzi je dr Bhasin z Boston University Meddical Center.
Bibliografia:
1.Cell Press (www.cellpress.com), Drug mimics low-cal diet to ward off weight gain, boost running endurance.
2.Shaman Australia Communications (accessed 11-7-08).
3.www.cababstractsplus.org/google/abstract.asp?AcNo=20043156862.
4.Comparative Biochemistry and Physiology, Part C: Toxicology & Pharmacology Volume 131, Issue 1, January, 19-25 (2002).
5.Diabetes, Obesity & Metabolism, May, 5(3): 156-162, (2003).
6.Andrea R. Genazzani F., Petraglia P.G., Advances in Gynecological Endocrinology: The Proceedings of the Plenary Sessions of the 8th World Congress of Gynecological Endocrinology, Florence, Italy, December 2000, Published by Taylor & Francis, 67-78 (2002).
7.Biol Pharm Bull, 31(7): 1415-1421 (2008).
8.www.radiantresearch.com