UWAGA!!!

 

Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.

 

Facebook

Subskrybuj RSS

Doping

drukuj Polec Znajomemu

METANABOL

data: 03.01.2009

METANABOL - Methandrostenolone
Metanabol - kto o nim nie słyszał... W internecie istnieją setki stron z jego opisami, a na forach dyskusyjnych codziennie pojawiają się dziesiątki pytań w stylu "jak jeść metkę".

Prawidłowa nazwa związku nazywanego Metanabolem to Methandrostenolone. Został on stworzony przez Johna Zieglera i po raz pierwszy wyprodukowany przez firmę farmaceutyczną Ciba w 1956 roku pod nazwą handlową Dianabol. W zamierzeniach miał być lekiem podawanym chorym z ujemnym bilansem białkowym (choroby wątroby i jelit, przewlekła biegunka), anoreksją, w stanach po ciężkich chorobach wyniszczających i zakażeniach, osteoporozą czy też zanikami mięśniowymi (w tym dystrofią u dzieci).
Metanabol bardzo szybko zyskał ogromne grono zwolenników wśród sportowców, zwłaszcza w USA. Wśród ludzi go stosujących znajdziemy tak znane nazwiska jak Larry Scott, Frank Zane, Arnold Schwarzenegger czy też inni zdobywcy tytułu Mr. Olympia. To właśnie popularność była przyczyną wydania zakazu jego produkcji przez FDA. Stało się to po opublikowaniu raportu z którego jasno wynikało, że tylko niewielki procent całej produkcji używany był na potrzeby kliniczne, większość krążyła wśród osób uprawiających kulturystykę. Metanabol nawet na chwilę nie zniknął z rynku. Prym w jego produkcji wiodą zwłaszcza nasi wschodni sąsiedzi.


Swoją popularność Metanabol zawdzięcza głównie znacznemu wpływowi na tempo syntezy protein, przyspieszeniu procesu glikogenezy, czyli odbudowy zapasów glikogenu w mięśniach oraz szybkiemu, zauważalnemu wzrostowi siły. Nie bez znaczenia pozostaje też jego niska cena oraz powszechna dostępność. Doskonale pasuje do sportów siłowych. Jednak w przypadku dyscyplin, w których dominuje wysiłek aerobowy, jego używanie może okazać się błędem, ponieważ powoduje on spadek ilości tlenu dostarczanego do komórek (jest to spowodowane zmniejszeniem ilości czerwonych krwinek). Dzięki temu, że jego stosowanie wiąże się z szybkim przyrostem masy i siły świetnie sprawdza się jako

"kickstarter"

przy cyklach z użyciem środków o długim okresie półtrwania (są to środki posiadajace długi ester jak na przykład Dekanin Nandrolonu czy też Enantan lub Cypionat Testosteronu). Tego typu środki zazwyczaj osiągają odpowiednie stężenie, a tym samym zaczynają odpowiednio działać, dopiero po 10-15 dniach od rozpoczęcia cyklu. Dzięki dodaniu Metanabolu widoczne rezultaty pojawiają się o wiele szybciej. Wykazuje on silne właściwości anaboliczne przy niskim działaniu androgennym. Oczywiście efekt w dużej mierze zależy od dawki. W przypadku przyjmowania więcej niż 30 mg prawdopodobieństwo wystąpienia takich skutków ubocznych jak łysienie czy trądzik znacząco wzrasta.


Badania pokazują, że Metandienon ma bardzo słaby wpływ na nasz układ hormonalny. Jedno z takich badań przeprowadzone w 1976 roku przez Kopenhaskich uczonych na grupie 16 wytrenowanych sportowców pokazało, że podawanie Metandienonu w dawce 15 mg przez okres 2 miesięcy spowodowało spadek produkcji własnego testosteronu jedynie o 69%. Pozwala to na postawienie tezy, że duża część efektów związanych z jego przyjmowaniem nie wynika z mechanizmu łączenia się cząsteczki Metanabolu z receptorem androgennym. Do dziś nie udało się opisać wszystkich procesów towarzyszących jego przyjmowaniu. Wśród informacji na temat metanabolu, warto zwrócić uwagę na wzrost produkcji dopaminy występujący podczas jego przyjmowania, co jak wiemy skutkuje poprawą ogólnego sampoczucia.


Wszystkie wcześniej wymienione cechy powodują, że przy dobieraniu dawek metanabolu panuje ogólnie znana zasada "im więcej tym lepiej". Jak się okazuje jest ona bardzo często totalnie pozbawiona sensu. Dawka terapeutyczna tego środka wynosi 2,5 do 5 mg, a jedynie w niezwykle ciężkich stanach chorobowych zwiększa się ją do 10 mg. Wśród osób trenujących na siłowniach nierzadko można spotkać się z przypadkami przyjmowania 60, 80 czy nawet 100 mg Metanabolu dziennie! Takie zachowanie nie dość, że jest całkowicie nielogiczne, to dodatkowo niezwykle niebezpieczne. Badania moczu pokazują, że wraz ze wzrostem dawki wzrasta ilość wydalanego środka w formie niezmienionej czyli im więcej przyjmujemy tym więcej się marnuje. Odpowiednia dawka powinna zawierać 15-40 mg w zależności od stopnia zaawansowania jak również obecności innych środków w cyklu. Należy zwrócić także uwagę na dość krótki okres półtrwania, który wynosi od 3 do 6 godzin. Powoduje to, że najlepszym wyjściem jest podzielenie dziennej dawki na 2-3 mniejsze porcje i przyjmowanie ich w równych odstępach czasu.


Istnieją jednak czynniki, które sprawiają, że nie dla każdego rozkładanie dziennej dawki na kilka mniejszych będzie najlepszym wyjściem, pierwszym z nich jest fakt, że ilość związku metabolizowanego w wątrobie jest w miarę stała, co przy podawaniu niskich dawek powoduje, ze mniejsza ilość substancji pozostaje aktywna. Przyjmowanie małych dawek sprawia także, że nie osiągamy zbyt wysokiego stężenia (ale jest ono stabilne przez cały dzień). Widzimy teraz, że ustalenie uniwersalnego sposobu przyjmowania Metanabolu jest niemożliwe. W przypadku osób stosujących w cyklu wyłącznie Metanabol w umiarkowanych dawkach lepszym sposobem będzie przyjęcie jednorazowej dawki w godzinach porannych. Dzięki temu więcej substancji przetrwa proces dezaktywacji w wątrobie co zaowocuje wyższym jego stężeniem we krwi. Z powodu krótkiego okresu półtrwania zdąży on opuścić nasz organizm zanim wejdzie w fazę największej produkcji testosteronu, czyli w pierwszych godzinach snu. Tym samym o wiele łatwiej i szybciej będziemy mogli się odblokować co oznacza mniejsze spadki.



Bardzo szybko dochodzi do podniesienia wskaźników wątrobowych co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Nie należy się jednak zbytnio martwić, ponieważ po odstawieniu środka wracają one do normy dość szybko. Należy także uważać na skutki uboczne związane z nadmiarem estrogenów. Metanabol dość łatwo wchodzi w reakcje z enzymem aromatazy (enzym odpowiedzialny za przekształcenie danej substancji w estrogeny) co sprawia, że istnieje ryzyko wystąpienia ginekomastii estrogenowej, podwyższonego ciśnienia krwi oraz nadmiernej retencji wody. Zaradzić temu możemy stosując środki z grupy SERM takie jak Cytrynian Klomifenu (Clomid) czy Cytrynian Tamoxyfenu (Nolvadex) będące bardzo dobrymi anty-estrogenami. Ponieważ Metandienon występuje głównie w formie tabletek (dostępna jest też wersja iniekcyjna, ale o niej później) jego przyjmowanie może powodować problemy żołądkowe. Dlatego zaleca się łykanie tabletek po, lub w trakcie posiłków. Opcjonalnie można zaopatrzyć się w Lakcid, który pomoże w ochronie żołądka.



Jak już wcześniej wspominałem na rynku dostępna jest także iniekcyjna forma Metanabolu. Nie jest ona jednak zbytnio popularna. Krótki okres półtrwania sprawia, że trzeba wykonywać przynajmniej jedną iniekcję dziennie, a dla utrzymania stałego stężenia przynajmniej dwie. Ale ma ona także swoje zalety. Obecność grupy metylowej powoduje bardzo małe powinowactwo Metanabolu do SHGB (globulina wiążąca hormony płciowe) a tym samym sprawia, że duża ilość substancji pozostaje aktywna. Powoduje to zachodzenie zjawiska przyrostów miejscowych mięśnia , w który środek jest wstrzykiwany, zaawansowani kulturyści mogą wykorzystać to do rozwoju opóźnionych grup mięśniowych, stosując iniekcje w te właśnie grupy. Dodatkowo zastrzyki omijają układ trawienny, co powoduje większą biodostępność oraz brak problemów z żołądkiem.


Wszystkie wcześniej wymienione cechy Metanabolu sprawiają, że jest to środek idealny zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z dopingiem jak również dla bardziej zaawansowanych. Jeżeli tylko będziemy pamiętać o paru prostych zasadach będziemy mogli cieszyć się jego pozytywnymi cechami jednocześnie minimalizując skutki uboczne. Dla przypomnienia wypiszę je jeszcze raz:

  • używać nie dłużej niż 6 tygodni
  • dobierać dawki z zakresu 15-40 mg w zależności od stopnia zaawansowania oraz innych środków użytych w cyklu
  • dzienną dawkę podzielić na kilka mniejszych, jeżeli stosujemy w cyklu inne środki, bądź przyjmować wszystko naraz w godzinach porannych, jeśli innych środków brak
  • pamiętać o testach wątroby przed i po każdym cyklu
  • najlepiej używać jako "kickstarter" w długich cyklach z użyciem środków o długim okresie półtwania
  • pamiętać, że metanabol łatwo aromatyzuje i nie dokładać dużej ilości innych aromatyzujących środków bądź zastosować anty-estrogeny (Clomid, Nolvadec).
Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages