Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.
W magazynach naukowych często możemy znaleźć artykuły opisujące niezwykłe cechy naturalnych składników. Mam dla was złą wiadomość – większość z tych artykułów to bzdura. Niestety, świat nauki często prezentuje wiele źle pomyślanych i przeprowadzonych badań, a nawet zwykłych oszustw. Wyłowienie z tego gąszczu wartościowych informacji jest niezwykle trudne, trzeba odrzucić setki tekstów zupełnie nie wartych uwagi. Wszystkie doniesienia trzeba przyjmować selektywnie: przyjrzeć się założeniom badania, czy jego twórcy wzięli pod uwagę wszystkie możliwości i zmienne? Kto jest sponsorem badania i czy łączą go jakieś powiązania z zespołem badaczy, czy istnieje możliwość konfliktu interesów, który mógłby być powodem podważenia uczciwości motywów badaczy? Gdzie opublikowano wyniki? Czy w jakimś znaczącym magazynie, mającym duży tzw. impact factor (wskaźnik siły oddziaływania czasopism naukowych, którą mierzy się między innymi częstotliwością, z jaką artykuły z danego magazynu są cytowane w innych publikacjach)?
W tym miesiącu chciałbym wam przedstawić artykuł, który uważam za jeden z najbardziej ekscytujących tekstów poświęconych kulturystyce w ostatnich latach, jeśli nie w ogóle w całej jej historii. Ukazał się w magazynie „Cell Metabolism”, który może się pochwalić bardzo wysokim IF, równym 18,207. Wszechstronność badania i jego bezstronność szybko przyciągnęły moją uwagę. Naukowcy postanowili zbadać naturalny związek o nazwie kwas ursolowy, występujący w wielu roślinach i pożywieniu, na przykład w skórce jabłka (gdzie jest obecny w dużej ilości). Badanie to zrobiło na mnie tak duże wrażenie, że zdecydowałem się wprowadzić ten składnik na rynek. Gdy czytacie te słowa, produkt pod nazwą handlową Ursobolic, markowany nazwą mojej firmy, E-Pharm, powinien już być na półkach sklepowych w Stanach. Jestem pewien, że swoje wersje wkrótce zaprezentują inne firmy.
Omówię ten artykuł, starając się przełożyć trudny język naukowy na słowa zrozumiałe dla każdego. Mam nadzieję, że badanie to zrobi na was takie wrażenie, jakie wywarło na mnie.
Więcej w grudniowym wydaniu Muscular Development