UWAGA!!!

 

Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.

 

Facebook

Subskrybuj RSS

Doping

drukuj Polec Znajomemu

Chemik od "czystej" - lipiec-sierpień 2011

data: 21.06.2011

Chciałbym omówić dość nowy artykuł, na który niedawno się natknąłem. Jego tematem jest połączone oddziaływanie pomiędzy tym, co ludzie nazywają „hormonem miłości” a sterydami anabolicznymi. Artykuł uważam za ciekawy, ponieważ jest jednym z tych, w którym można znaleźć coś zupełnie nieoczekiwanego. Tego typu artykuły z cyklu „i kto by to pomyślał” są coraz bardziej powszechne w związku z mapowaniem genomu zwierząt oraz popularnością testów mierzących ekspresję tych genów.

 

Czym jest oksytocyna?

Oksytocyna to stosunkowo niewielki hormon peptydowy, który składa się z ośmiu aminokwasów połączonych ze sobą i zakończonych grupą aminową. Jest produkowana w tylnym płacie przysadki mózgowej wraz ze strukturalnie podobnym (aczkolwiek farmakologicznie różnym) hormonem o nazwie wazopresyna. Mimo że produkowana zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, oksytocyna jest najbardziej znana jako hormon powodujący skurcze macicy podczas porodu oraz stymulujący uwalnianie mleka z piersi w okresie połogu.

Nowsze badania wskazują oksytocynę jako odpowiedzialną za nawiązanie więzi emocjonalnej pomiędzy kobietą a noworodkiem, ale również pomiędzy dorosłymi partnerami. Mogliście słyszeć, że oksytocyna wydziela się po seksie, aczkolwiek nie jestem pewien, czy dotyczy to i mężczyzn i kobiet – po udanym seksie większość mężczyzn raczej woli być pozostawionych w spokoju, niż dbać o więź emocjonalną (w rzeczywistości, oksytocyna jest produkowana u obu płci podczas seksu). Oksytocyna również znana jest z redukowania wydzielania hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) i kortyzolu, co może być powiązane z właściwościami „przeciwlękowymi”.

Co ciekawe, wykazano, że poza układem rozrodczym, oksytocyna ma inne funkcje. Receptory oksytocyny znajdują się w wielu komórkach w całym ciele, w tym w kościach, sercu i mięśniach szkieletowych. Okazało się, że oksytocyna jest anabolicznym regulatorem masy kostnej. W sercu stymuluje produkcję nowych komórek mięśniowych (kardiomiocytów) podczas stadium rozwoju i, prawdopodobnie, jako odpowiedź po urazach serca, z kolei w mięśniach szkieletowych stymuluje pobór glukozy w sposób znany jako ścieżka wapnia CaMKK-AMPK. Hormon ten ma również właściwości przeciwzapalne, które wydają się być powiązane z redukcją katabolicznych cytokin.

 

Bydło, sterydy, implanty i oksytocyna

 

            Tak jak wspomniałem na początku, dowód na możliwe powiązania pomiędzy sterydami anabolicznymi a oksytocyną został zaobserwowany w najnowszych badaniach. Naukowcy podali bydłu implant Revalor-H, który zawiera zarówno steryd anaboliczny (trenbolon), jak i estrogen (estradiol). Następnie pobrano biopsję z mięśni najdłuższych grzbietowych i przeanalizowano ekspresję 16944 bydlęcych genów, w porównaniu do próby kontrolnej. Stwierdzono, że Revalor-H wpłynął na ekspresję 121 genów, w tym odpowiedzialnych za metabolizm tłuszczu, zwiększył ekspresję m.in. IGF-1 oraz innych genów, powiązanych z mięśniami, jak np. SOX8, który jest odpowiedzialny za aktywność komórek satelitarnych.

Efekt ekspresji tych genów nie powinien być wielkim zaskoczeniem – jednak to, co naukowcy odkryli, a co wzbudziło duże zdziwienie, to bardzo duży wzrost ekspresji matrycowego RNA, który koduje syntezę oksytocyny. Co więcej, analiza krwi wykazała około 50-krotny wzrost stężenia oksytocyny, w porównaniu do próbek kontrolnych.

Co to wszystko oznacza? Cóż, jest parę ciekawych faktów do przemyślenia. Oprócz produkcji oksytocyny, komórki mięśniowe zawierają receptory oksytocyny, które muszą regulować niektóre reakcje fizjologiczne w mięśniach. Wykazano, że komórki satelitarne mięśni mogą być pobudzone do różnicowania komórek mięśniowych pod wpływem oksytocyny in vitro. Wykazano również, że oksytocyna stymuluje syntezę mioblastów, co jest niezbędnym etapem pośrednim w ciągu zdarzeń rozpoczynających się aktywacją komórek satelitarnych i kończących przerostem komórek mięśniowych (miocytów).

Autorzy tych badań przypuszczają, że oksytocyna może być zaangażowana w anaboliczne działanie implantu, bądź też może wykazywać własną aktywność anaboliczną. Niemniej jednak, trzeba spojrzeć również na inne fakty. Oksytocyna była badana na zwierzętach przez wiele lat i nikt nie zauważył, aby spowodowała zwiększony wzrost mięśni. Poza tym, implanty Revalor-H zawierają zarówno anaboliczny steryd, jak i estrogen. Ktoś może powiedzieć, że to składnik estrogenowy był odpowiedzialny za efekt oksytocyny. Co więcej, trenbolon jest syntetycznym androgenem, który strukturalnie i farmakologicznie jest odległy od naturalnego testosteronu. Może po prostu wystąpiły efekty specyficzne dla trenbolonu, niezwiązane z aktywnością anaboliczną, pobudzającą produkcję oksytocyny w mięśniach?

Ale wciąż, nawet jeśli oksytocyna bezpośrednio nie uczestniczy w procesach anabolicznych komórek mięśniowych, ma kilka ciekawych własności, które powodują, że może się stać użytecznym ergogenem. Hormon ten stymuluje pobór glukozy do komórek mięśniowych, co może pomóc w regeneracji po intensywnym treningu. Ma również bardzo dobrze udokumentowany wpływ na obniżenie produkcji kortyzolu, zarówno u zwierząt, jak i ludzi, i to w szerokim spektrum warunków. Może to prowadzić do ochrony przed przetrenowaniem i prawdopodobnie pozytywnie wpływa na budowę ciała.

Na dziś dzień dokładnie nie wiadomo jakie są możliwości i ograniczenia oksytocyny w odniesieniu do mięśni szkieletowych i wyglądu ciała. Ale miejmy nadzieję, że te ciekawe badania pociągną za sobą kolejne, które pozwolą dokładnie określić rolę tego hormonu w metabolizmie mięśni szkieletowych.

Realizacja: Ideo CMS Edito Powered by:
Copywrite © 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydawcą portalu internetowego musculardevelopment.pl jest Fitness Authority® Sp. z o.o. (Wydawca) z siedzibą w Otominie, ul. Konna 40. Wszelkie prawa do treści, elementów tekstowych, graficznych, zdjęć, aplikacji i baz danych są zastrzeżone na rzecz Wydawcy lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały - na podstawie współpracy z Wydawcą – są udostępniane w portalu musculardevelopment.pl

counter_pages