Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.
Clenbuterol i formoterol zmniejszają siłę mięśni
Wielu kulturystów stosuje clenbuterol, aby zbudować większą masę mięśniową i zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Środek ten należy do grupy amin sympatomimetycznych, które naśladują działanie hormonów walki lub ucieczki, np. adrenaliny. W badaniu przeprowadzonym na University of East Anglia w Wielkiej Brytanii naukowcy udowodnili, że clenbuterol i formoterol obniżają siłę mięśni u myszy poprzez wpływanie na białka kurczliwe, aktynę i miozynę, we włóknach mięśniowych. Jak wynika z tego badania, clenbuterol i formoterol mogą wpływać na budowę ciała kulturystów, ale nie zwiększą ich siły.
(„Journal Applied Physiology”, 109: 1716–1727, 2010)
Kobiety korzystające ze sterydów
Wiele kobiet stosuje sterydy anaboliczne, aby zwiększyć masę mięśniową i siłę, obniżyć ilość tkanki tłuszczowej i stymulować popęd płciowy. W badaniu kobiet stosujących sterydy anaboliczne, przeprowadzonym na College of Pharmacy na Touro University w Vallejo w Kalifornii, naukowcy wykazali, że większość z badanych miała w przeszłości problemy psychiczne m.in. zaburzenie zależności od substancji, cierpiała na choroby psychiczne lub doświadczyła przemocy na tle seksualnym.
Głównymi działaniami niepożądanymi jakie zaobserwowano przy stosowaniu sterydów były: powiększenie łechtaczki (u 75% ankieterek), trądzik (u 50%), nieregularna miesiączka (u 50%), zmiana głosu (65%), opuchnięcie (u 42%) i zmiany nastroju (także u 42%).
Warto dodać, że było to internetowe badanie, w którym udział wzięło zaledwie 12 kobiet, więc uzyskane wyniki mogłyby prezentować się inaczej w przypadku większej grupy ankietowanych lub grupy kobiet wybranej losowo spośród tych, które stosują sterydy.
(„Clinical Journals Sports Medicine”, 20: 475–481, 2010)
Lewotyroksynę najlepiej stosować na noc
Lewotyroksyna zwiększa we krwi poziom hormonu tyreotropowego, stymulującego tarczycę (TSH) oraz poziom hormonów tarczycy T3 i T4. Niektórzy kulturyści stosują lewotyroksynę (Levoxyl i Synthroid), syntetyczną formę hormonu tarczycy tyroksyny, aby zwiększać szybkość metabolizmu i przyspieszać procesy spalania tkanki tłuszczowej. Długotrwałe podwyższanie poziomu TSH może powodować przeciągające się problemy z tarczycą i arytmię serca, nerwowość, bóle głowy i zaburzenia snu.
Badanie przeprowadzone w Holandii wykazało, że czas stosowania lewotyroksyny jest istotny w zapobieganiu dużym fluktuacjom poziomu TSH, mogącym prowadzić do chorób tarczycy. Zażywanie leku na noc, tuż przed snem, daje najlepsze rezultaty i powoduje, że poziom TSH jest stały. Z kolei stosowanie leku w trakcie posiłków sprawia, że poziom TSH we krwi jest wyższy i bardziej zmienny. Jednak kulturyści nie powinni stosować lewotyroksyny, chyba że lekarz zaleci inaczej.
(„Archives Internal Medicine”, 170: 1996–2003)
Leczenie dzieci hormonem wzrostu może skrócić długość życia
Wiele rodziców marzy, by ich dzieci stały się gwiazdami koszykówki lub, by startowały na igrzyskach olimpijskich. Zazwyczaj są załamani, gdy okazuje się, że ich pociechy najprawdopodobniej będą za niskie, aby uprawiać dany sport. Niektórzy biorą sprawy w swoje ręce i zaczynają podawać swym dzieciom hormon wzrostu, co ma im zagwarantować liniowy wzrost.
W badaniu przeprowadzonym na myszach przez badaczy z University of Illinois School of Medicine, wykazano, że podawanie hormonu wzrostu młodym gryzoniom skraca długość ich życia oraz obniża zdolność do radzenia sobie z fizycznymi obciążeniami. W badaniu wykorzystano karłowate myszy, które miały niedobór hormonu wzrostu. Jak na myszy, zwierzęta te charakteryzowały się bardzo długim okresem życia. Podawanie im hormonu wzrostu powodowało jednak, że gryzonie umierały przedwcześnie. Nie wiadomo, czy te wyniki przekładają się na ludzi.
(„FASEB Journal”, opublikowano w Internecie, 1 grudnia 2010)
Doustna insulina
Osoby chorujące na cukrzycę typu 1. oraz wielu pacjentów z cukrzycą typu 2. kilka razy dziennie stosuje zastrzyki z insuliny, aby wspomóc regulację poziomu cukru we krwi. Często jest to przyczyną zażenowania, może być stresujące i niewygodne. Diabetycy woleliby przyjmować insulinę doustną. Naukowcy rozpoczęli pracę nad tą postacią leku już w 1923 roku, jednakże jak dotąd nie odnieśli większych sukcesów.
W przeglądzie literatury fachowej, autorzy z Bharati Hospital w Indiach doszli do wniosku, że mimo iż insulina doustna byłaby punktem przełomowym w leczeniu cukrzycy, to niestety, na drodze do jej stworzenia stoi wiele problemów. Insulina to złożone białko, które w przypadku przyjmowania doustnego będzie poddawane trawieniu w jelicie. Modyfikacja leku sprawiła, że insulina jest teraz bardziej stabilna i biologicznie dostępna, więc może w niedalekiej przyszłości nowy lek pojawi się na naszym rynku.
(„Diabetology & Metabolic Syndrome”, 2: 66, 2010)
Megestrol zwiększa apetyt i zapobiega utracie masy ciała
Niektórzy kulturyści zażywają octan megestrolu, aby poprawić apetyt i przybrać na masie. Środek ten często stosuje się w zapobieganiu procesom wyniszczania organizmu u pacjentów z nowotworami.
Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie wykazali, że podawanie megestrolu myszom z nowotworem zapobiega wyniszczaniu mięśni i zwiększa apetyt. Naukowcy doszli do wniosku, że lek ten można skutecznie wykorzystywać w poprawianiu jakości życia pacjentów chorujących na raka.
Kulturyści powinni unikać stosowania tego środka, gdyż zakłóca funkcjonowanie osi podwzgórze-przysadka-gonady, która kontroluje metabolizm testosteronu. Megestrol może się sprawdzać w przypadku pacjentów z rakiem, ale najprawdopodobniej nie jest dobrym środkiem dla kulturystów.
(„Clinical Nutrition”, 29: 733–737, 2010)
Suplementy z testosteronem stymulują siłę i zwiększają masę mięśni starszych osób
Suplementy zawierające testosteron pomagają starzejącym się osobom zapobiegać utracie masy mięśniowej i kostnej, poprawiają nastrój i jakość życia.
Naukowcy z University of Manchester wykazali, że suplementy zawierające testosteron zwiększają masę mięśni i ich siłę oraz poprawiają kondycję fizyczną. Stan osób, które zaprzestały stosowania tego typu środków ulegał pogorszeniu.
Wyniki te nie są zaskakujące, gdyż utrzymanie masy mięśniowej i kostnej zależy od odpowiedniego poziomu testosteronu we krwi. Hormonalna terapia zastępcza jest korzystna w przypadku większości starszych mężczyzn, ale należy ją stosować całe życie, jeśli oczekuje się utrzymania efektów.
(„Journal Clinical Endocrinology Metabolism”, opublikowano w Internecie 27 listopada 2010)
Większość osób stosujących sterydy to sportowcy amatorzy
Media twierdzą, że w większości przypadków osoby stosujące sterydy anaboliczne to elitarni sportowcy, robiący wszystko, by tylko osiągnąć sukces w zawodach. Duńscy naukowcy wykazali jednak, że większość osób korzystających ze sterydów to ludzie rekreacyjnie trenujący na siłowniach i całkowicie niezwiązani z profesjonalnym sportem.
W ostatnich badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych naukowcy doszli do podobnych wniosków. W większości przypadków osoby korzystające ze sterydów mają od 20 do 30 lat, są zatrudnione na pełny etat i stosują sterydy, aby poprawić wygląd zewnętrzny. Są to ludzie wysoce zmotywowani i bardzo poważnie traktujący trening fizyczny. Rzeczywistość świata sterydów jest zdecydowanie inna od tej, którą kreują media.
(„Scandinavian Journal Medicine Science Sports”, 20: 861–867, 2010)
Terapia testosteronem jest bezpieczna
Na niedobory testosteronu cierpi 20–50% mężczyzn w średnim wieku i starszych. Wielu z nich korzysta z terapii uzupełniającej poziomy tego hormonu, ale czy jest ona w pełni bezpieczna? Badacze z Mayo Clinic w USA wnioskują na podstawie metaanalizy zestawiającej wyniki 51 badań, że taka terapia nie niesie za sobą poważnych zagrożeń dla zdrowia i życia.
Wśród badanych, terapia testosteronem nie była przyczyną przedwczesnych zgonów, choroby prostaty, problemów urologicznych, ataku serca czy podwyższenia czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Terapia testosteronem może przynieść korzyści wielu mężczyznom w starszym wieku i jest bezpieczna.
(„Journal Clinical Endocrinology and Metabolism”, 95: 2560–2575, 2010)