Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.
Nadmiar estrogenu jest związany z wieloma negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi u mężczyzn. Równocześnie z obniżaniem się poziomu testosteronu wraz wiekiem, wielu mężczyzn doświadcza wzrostu poziomu estrogenów. Rezultatem jest zaburzenie równowagi stosunku testosteronu do estrogenu, co bezpośrednio wywołuje wiele wyniszczających problemów zdrowotnych związanych ze starzeniem. Podwyższony poziom estrogenu został określony, jako przyczyna łagodnego przerostu prostaty - BPH ( z ang. benign prostatic hypertrophy), obniżonego poziomu testosteronu i rozwoju ginekomastii. Estrogen wysyła sygnały do podwzgórza (części mózgu), żeby zastopowana została produkcja hormonu, znanego jako GnHR. GnHR jest to hormon stymulujący wydzielanie hormonu luteinizującego (LH), który z kolei jest sygnałem mówiącym jądrom żeby produkowały testosteron. Dlatego też, u mężczyzn z podwyższonym poziomem estrogenu nastąpi zahamowanie wydzielania testosteronu. Wysoki poziom estrogenu może wywołać zatrzymanie nadmiaru wody i sodu w organizmie, co doprowadzi do napuchniętego, obrzmiałego i miękkiego wyglądu. Dwa najczęstsze problemy związane z zażywaniem testosteronu to ginekomastia i trudności w odzyskaniu naturalnej produkcji testosteronu. Suplementy takie jak 6-OXO (14), cynk (15), resveratrol (16) i wyciąg z grejpfruta (naringenin)(17), to wszystko środki anty-estrogenowe, mogące być stosowane, aby uniknąć nadmiernej produkcji estrogenu. Leki anty-estrogenowe takie jak anastrozol (Arimidex), skutecznie zapobiegają ginekomastii i są bezpieczne do stosowania dla większości ludzi. Jednakże zażywanie wysokich dawek związków anty-estrogenowych przez długi okres czasu może zahamować przyrost tkanki mięśniowej.
Komórki satelitarne: rosnąć czy nie rosnąć? Oto jest pytanie!
Komórki satelitarne istnieją po to, aby ułatwiać wzrost, utrzymanie i naprawę uszkodzonych komórek mięśni szkieletowych. Te komórki zostały nazwane satelitarnymi, gdyż umiejscowione są na zewnętrznej powierzchni włókna mięśniowego, a następnie łączą się istniejącym włóknem pomagając mu w regeneracji i wzroście. Przy podaniu testosteronu obserwuje się zależny od dawki wzrost w ilości oraz wielkości komórek satelitarnych (1).
Cały artykuł można przeczytać we wrześniowym "Muscular Development"