Opinie wyrażone w tym dziale, niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Muscular Development (MD). MD nie popiera żadnych form nielegalnego dopingu, wykorzystywanego w sporcie, ani do innych, indywidualnych celów. MD nie popiera także stosowania legalnych rodków w radykalnie zawyżonych dawkach. Zamieszczone artykuły, mają jedynie charakter informacyjny i nie można ich traktować, jako porady o charakterze medycznym, i tym samym wykorzystywać do jakiejkolwiek terapii. Czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę iż posiadanie niektórych wymienionych substancji może być zabronione. Jeśli pewne kwestie poszczególnego artykułu pozostały niezrozumiałe Czytelnicy powinni skonsultować wszystkie uzyskane informacje z wykwalifikowanym personelem medycznym. Redakcja nie odpowiada za szkody, jakie mógł wyrządzić sobie Czytelnik po zastosowaniu informacji zamieszczonych w tym dziale, jak i całym magazynie MD. Wszystkie artykuły stanowią jedynie pogląd ich autorów przez co nie mogą być w żaden sposób rozumiane, jako źródła wiedzy pewnej, o charakterze medycznym.
Czy w budowaniu masy mięśniowej istnieje związek pomiędzy stosowaniem sterydów a zaangażowaniem?
Wiele kobiet w wieku licealnym i uniwersyteckim cierpi z powodu zaburzeń odżywiania, takich jak anorexia nervosa czy bulimia, które są związane z wypaczoną wizją pożądanej sylwetki. Kobiety uważając, że są otyłe, głodzą się lub jedzą i następnie zwracają zjedzony pokarm. Na podobne zaburzenia zwane bigoreksją cierpi coraz więcej mężczyzn, którzy są zbyt przejęci wyglądem swojego ciała i twierdzą, że nie są wystarczająco szczupli i muskularni.
Lebur Rohman z St. George's University of London w Wielkiej Brytanii podsumował wiedzę dotyczącą bigoreksji i wywnioskował, że jest możliwe, iż te zaburzenia mają związek z zażywaniem sterydów anabolicznych. Mężczyźni z takimi zaburzeniami wykazują kompulsywną potrzebę ćwiczeń fizycznych i stosowania diety. Są gotowi zaniedbać swoje obowiązki zawodowe, aby nie opuścić treningu. Często stosują leki i suplementy, które są szkodliwe, ale pomagają osiągać wyznaczone cele. Przypuszcza się, że jest też inne wyjaśnienie tego problemu. Podczas gdy wielu mężczyzn ma nierealistyczne wyobrażenia idealnej sylwetki, osiągnięcie olimpijskiego poziomu wymaga ogromnego poświęcenia i oddania. U zawodowców determinacja i mobilizacja są godne podziwu, natomiast przesadne zaangażowanie mniej zaawansowanych ćwiczących może być symptomem choroby.
(„Eating Disorders”, 17: 187–199, 2009)
Odchudzanie zwiększa ryzyko pozytywnego wyniku testu na obecność narkotyków
THC to substancja wywołująca uczucie haju zawarta w marihuanie. Kiedy znajdzie się w organizmie, jest szybko wchłaniana przez komórki tłuszczowe. Stopniowo wycofuje się do krwiobiegu, gdzie zostaje zmetabolizowana i usunięta. Gwałtowna utrata tłuszczu podczas odchudzania przyspiesza czas, w którym THC trafia do krwiobiegu, co może skutkować pozytywnym wynikiem testu na obecność marihuany tygodnie, a nawet miesiące po zażyciu narkotyku. Australijscy badacze pod przewodnictwem Jonathona Arnolda z University of Sydney zdołali wykryć THC u szczurów kilka dni po podaniu zwierzętom odpowiednika 10 skrętów z marihuany. Naukowcy podejrzewają, że osoby regularnie palące mogą wykazywać pozytywne wyniki testów w trakcie odchudzania lub podczas stresu emocjonalnego. Takie skutki mogą być istotne także w przypadku innych narkotyków, takich jak nandrolon (steryd anaboliczny).
(„British Journal Pharmacology”, w druku; opublikowano w Internecie 14 sierpnia 2009 r.)
Były kulturysta otarł się o śmierć – lekarze uważają, że to przez sterydy
Pięćdziesięcioletni były kulturysta przeszedł operację usunięcia złośliwego guza znajdującego się w pobliżu kręgosłupa. W trakcie zabiegu, gdy podawano znieczulenie, nastąpił nagły spadek ciśnienia krwi. Chirurdzy zauważyli twardnienie zastawki i ścian lewej komory serca oraz zwiększenie rozmiaru ściany oddzielającej prawą część serca od lewej. Pacjent przyznaje, że 15 lat wcześniej stosował sterydy anaboliczne. Chirurdzy podejrzewają, że mogło to spowodować problemy z sercem u byłego kulturysty. Jednak to, czy sterydy wywołały problemy z sercem, nie jest do końca pewne, ponieważ środki te pozwalały kulturyście dźwigać ogromne ciężary, kiedy był młodszy. Intensywny trening siłowy wywołuje duże obciążenie serca, które zwiększa się, gdy dźwigamy intensywniej. Znaczne obciążenia powodują zwiększenie rozmiarów serca i twardość tętnic niezależnie od tego, czy się stosuje sterydy, czy nie. Gdzie zatem tkwi źródło problemu? Czy jest nim intensywny trening siłowy czy sterydy, które pozwoliły atlecie na dźwiganie ekstremalnych ciężarów? Czy sterydy przyczyniły się do powiększenia mięśnia sercowego niezależnie od intensywnych treningów?
(„Journal of Cardiothoracic and Vascular Anesthesia”, 23: 208–210, 2009)
Cały artykuł można przeczytać w marcowym "Muscular Development"